Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare!

 

La multi ani Michelle! Ai gene bune, arati tare bine. Floarea varstei  [flo2]

 

Marion, ce prostie cu trasul la sorti. Sper ca e gluma sau revin asupra ei. La noi si-au dat seama de absurdul unei astel de situatii si au scris ca limita de maxim 5 persoane in vizita la cineva se poate depasi daca sunt membrii aceleiasi familii. Nu poti face discriminare intre copii.

 

Anja, eu ceapa cumpar ce gasesc ecologica. In general galbena. Dar mai iau si praz din cand in cand. Fac o placinta cu praz si feta. Yamii.

Unde au mers ai tai in Finlanda? Din fericire, situatia cu corona pe acolo e destul de buna.

 

Strumph, nu am mai iesit pe dealuri. Am experiementat ceva aventuri acum 2 we. Am cazut nasol in niste gropi si inca am dureri. Dar e si vremea nasoala. Am preferat sa merg la sala pentru miscare. Si la bazin de frica. Ca poate se inchid iar. 

 

Silvi, eu pun putina faina pe blat sa nu se lipeasca. Nu iti face griji ca nu e ok cu extra faina. Eu de ani de zile fac aluaturi cam cu ce am in casa. Faina integrala sau nu, kefir sau lapte acru, feta sau telemea de la mama, unt sau smantana. Si pentru ca am multe guri de hranit folosesc jucaria aceasta de la Wilton. Cu ea tai 3 siruri de saratele la fiecare tura. Si bine proportionate. Am folosit-o asa demult ca incepe sa se strice cutia de carton. Chiar o recomand. Umplu imediat tava cu ea. Mai vin musafiri la o bere si merg perfect saratelele proaspete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Corinadani, am încercat toate trucurile cu ceapa, nu merge nimic. Eu am ochi sensibili, nu numai la ceapa.

 

Ultima soluție ar fi ochelarii de înot sau de protecția muncii - unele modele acoperă bine zona ochilor, sus-jos și în laterale. 

Dar dacă zici ca găsești de cumpărat gata tocata, nu merita să-ți bați capul cu alte metode. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daniela, nepoata ta in Amsterdam cum e? multa sanatate cumnatei! am inteles bine, ea a mai avut odata corona si acum e a 2a oara? [fri]

 

Strumf, Doamne-feri, n-a mai luat încă o dată! Cu cumnată-mea povesteam cum a luat atunci, în primăvară, apropos de stat mai mult timp lângă alți oameni care au fost depistați pozitivi (Ella zicea de colega cumnatei, parcă). Ideea e că poți să fii ok și să nu iei sau poți să iei și dintr-o întâlnire mai scurtă, asta voiam să zic. Iar ea sigur a luat de la colega de serviciu, pentru că episodul s-a întâmplat în perioada de urgență când nu se vedeau cu nimeni, cumnată-mea nu se ducea nici la magazin (mergea fratele meu).

 

Nepoată-mea e prinsă cu masterul și cu serviciul (lucrează parțial tot pentru facultate). Se plânge că stă la calculator de dimineață până noaptea, au foarte mult de citit de la un curs la celălalt, plus proiecte în echipe (totul online, nu se văd fizic). A fost două săptămâni în Rotterdam să aibă grijă de cățelul unor prieteni și a zis că era bine cu cățel :), ieșea în fiecare zi de cel puțin două ori și își făcea numărul de pași.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, era o gluma cu trasul la sorti, copiii sub 12 ani nu intra la socoteala. Oricum ai mei nu mai merg cu noi in vizita decat daca mergem la prieteni care au copii de varsta apropiata.

Incepand de azi avem voie doar 2 persoane sa primim in vizita si pe strada, se inchid muzeele, piscinele, bibliotecile, parcurile de distractii etc.

Numarul de infectati a scazut dar spitalele sunt pline.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ultima soluție ar fi ochelarii de înot sau de protecția muncii - unele modele acoperă bine zona ochilor, sus-jos și în laterale. Dar dacă zici ca găsești de cumpărat gata tocata, nu merita să-ți bați capul cu alte metode.

 

Oh clar! E super comod așa, cu ceapa tăiată și congelată. 
 

Cand am nevoie sa tai altfel de ceapa, rezist, ca trece :). Sau mai rog pe cineva din familie sa taie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, n-au închis finlandezii granițele cu Suedia? Ma mir :))). Ședere plăcută alor tai acolo! 
 

Strumphi sper ca ești mai bine azi. 
 

Otilia, interesantă jucărie. Ia sa văd dacă găsesc și la noi...îmi dai și mie rețeta de sărățele? 
Imi pare rău de căzătura. Poți sa te antrenezi? Eu de când cu umărul nu am mai făcut mișcare, in afara de plimbari cu câinele. Îmi lipsește alergarea...o sa întreb azi la fizioterapeut dacă crede ca as putea alerga. 
 

Azi sunt liberă. Merg la fizioterapeuta, apoi îl duc pe W la vaccin (am avut vineri in plan dar m-am mai avut chef) și as vrea sa ies la fotografiat. Sa văd ce chef am :). 

Ah, meșterii n-au mai venit...cică au de lucru in alte părți și sunt bolnavi printre ei. Vin luni și pun in sfârșit gresia, faianța și mozaicul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...