Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Mihaela, pentru mine le fac pe reteta acesta cu tarate. Pentru ceilalti fac cu mai multa faina alba. Are alt aspect  [:D] . Practic fac mixul de branza/smantana sau kefir/unt/ou si separ in doua boluri. In unul pun faina + tarate, in altul doar faina integrala.

Da, pot merge la sala. Am alergat si pe banda pentru ca nu presupune sa rotesc torsoul. Ieri am fost la bicicleta din aceea unde stai in fund. La bicicleta eliptica nu pot. Iar la yoga fac doar anumite exercitii.

Jucaria e conceputa pentru taiat fondantul sau martipanul pentru torturi. Dar eu am luat-o special si pentru saratele.

Am mai facut tagliatele de casa cu ea. Cu spatiatoare mici intre rotite si rotite drepte, fara model.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumph, daca se inchid terasele, ma fac copil cuminte si mai slabesc 10 kile [:)] sau cate-or fi, ca 10 e cam mult. si ma reapuc de gatit  [:)]  si probabil vom folosi din cand in cand balconul lui Yagmur pe post de terasa (e singura dintre noi care are balcon deschis, si e mare). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tare m-as bucura sa castige ea in turul 2!

 

(pentru cine nu intelege despre ce vorbim - alegerile din Moldova)

si eu m-as bucura...am multi prieteni acolo care spera sa iasa Maia dar, dupa acest succes, daca il putem numi asa, o sa vina valul mare ca sa acopere tot.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ceapă și praz, găseam într-un timp praz congelat la supermarket, luam câte un pachet pentru situații de avarie (când n-am ceapă și vreau să gătesc ceva pentru felul 2). Și mai congelez și eu resturile de praz (iau două legături, folosesc cât am nevoie și restul curăț, spăl și tai rondele și le dau la congelator).

 

Prazul mi se pare mai dulce în mâncare decât ceapa, e un înlocuitor bun. Și nici nu plângi de la el :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

chiar e brrrrrr azi, ne-am trezit cu bruma! A fost o noapte foarte rece cu cer senin. Acum e soare si frumos, dar i-au inghetat jeansii domnului meu pan` la scoala si inapoi si cat a stat cu mandra pana a intrat. S-a bucurat tare sa intre in casa la cald si s-a infipt in ceaiul ce i l-am pregatit. 

 

Vreau sa ies la o plimbare mai tarziu si sa mai cumpar cateva maruntisuri de am nevoie ca de maine se inchide tot, intram in lockdown pana pe 2 Decembrie. Tot in afara de magazinele ce vand produse esentiale. Mi-s curioasa cum va fi de data asta. In primavara era o liniste totale, nimic nu misca, disparuse forfota specifica unui oras imens continuu in miscare. Foarte putine avione se mai aud chiar si acum, comparat cu ce era inainte de martie, nici macar 10%. 

 

Am dormit cat de cat, dar m-am tot trezit ori de cate ori m-am intors si am pus capul pe perna pe partea stanga. Cred ca aproape toata noaptea am dormit doar pe partea dreapta ca ma supara umarul putin. Ma doare capul si fata, plus urechea, dar nu asa rau ca ieri. Daca mananc ceva sigur ma ia la loc. Mi-e frica sa mananc, daca cumva mestec ceva aiurea sau casc mai larg, sa nu raman cu gura blocata. Poate ar fi o rezolvare ca as ajunge la urgente si asa poate ar rezolva mai rapid problema, fara sa o mai intinda luni/ani de zile. Dar nu, nu imi doresc sa ajung la operatie, mi-e frica.. dar mi-a spus dr ul sapt trecuta ca oricum nu scap, ca netrata problema tot la operatie ajung. Mi-a povestit putin procedeul si mi s-a ridicat parul pe mine. 2-3 sapt inainte si dupa operatie doar supa cu paiul, fizioterapie si durerile si umflaturile pot dura chiar si cateva luni de zile dupa! Brrrrrrrrrrr 

 

Ma duc afara la soare si sper sa nu inghet de tot. O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi tot vreme inchisa...a plouat toata noaptea  [zirea] noiembrie e cea mai urata luna a anului, cu multa ceata, ploaie si vant. 

 

A fost fain aseara la vecini, cumnata a facut tort de biscuiti, mi-a placut..ne-a dat si pt acasa  [:D] mandra a plecat dupa tort, azi are test la economie si o prezentare la germana.

 

Ma uit la stiri, vorbesc despre alegerile din USA, inca mai numara voturi..Trump s-a declarat deja invingator  [batcap] lupta e stransa...sa vedem acum.

 

Strumphi, aia sunt ardeii...aici se gasesc si galbeni, tot mici....din Ungaria am luat tot galbeni, rotunzi, dar mai mari..sunt ft iuti....sunt murati si umpluti cu varza.

 

Eu toc legumele cu tocatorul electric in general, asa ca nu plang la ceapa  [:D] si aici exista mai multe soiuri de ceapa, de apa insa nu gasesc decat la magazinul turcesc (si nu mereu)...ceapa rosie mica se gaseste peste tot.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

silvi, ce reteta de saratele ai facut? nu stiu de ce e aluatul moale, dar eu il dau la frigider minim cateva ore pana il intind. Nici eu nu am taietoare de aia speciala de saratele, tai cu chestia aia de taiat pizza, merge mai rapid decat la cutit.

 

 

 

am luat o reteta de pe net, prima gasita> branza rasa, unt+untura, drojdie, iaurt gresesc, faina. unse cu ou. dupa ce a stat o zi la frigider s-a intarit. au iesit bune, doar ca le-am cam parlit [batcap]

va pun o poza, ca mi-am luat la mine...daca reusesc sa atasez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...