Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Strumphita, sanatate multa! Imi pare rau de fiecare data cand citesc ca nu esti bine [:(] si sper sa gasesti raspunsuri si solutii cat mai repede. 

Copiil mei au inceput in sistem hibrid, dar sunt doar online de ceva timp. Efectiv, ei au fost in clasa, adunat,  5 zile de la incepututl anului scolar. Acum, de aproape 2 saptamani sunt toti online. A trecut incidenta in oras de 3 /1000 si s-au inchis toate scolile. Bianca a avut norocul sa isi cunoasca si personal mai multi dintre colegi in vacanta de vara. Rares, practic, stie personal 4 copii care au fost in aceeasi scoala cu el la gimneziu. Vorbesc intre ei pe watsapp, dar eu nu cred ca asta e socializare. Le sunt rapite toate bucuriile care vin odata cu inceperea liceului. Rares chiar mi-a spus intr-o zi ca lui nu ii place deloc la liceu. Fac ore, profesorii se straduiesc, dar clar sunt si probleme. De exemplu testarea se face asa, strutzo-camila : li sa da test o poza cu subiecte pe teams, ei scriu pe hartie, fac poza si trimit pozele pana la sfarsitul orei. Unii profesori le-au cerut expres sa aiba camera si microfonul deschis, i-au urmarit sa nu plece, sa nu vina cineva, sa nu se foiasca, sa nu umble dupa surse de "inspiratie", altii le-au trimis subiectele, nici nu au mai intrat in meeting sa stea cu ei conectati cat lucrau. 

Eu sunt foarte ingrijorata ( dincolo de lipsa socializarii, a interactiunii fizice cu alti copii de varsta lor), de sanatatea lor fizica . Stau 10-12 ore in fund pe scaun la birou, in fata ecranelor. Au ore, apoi fac teme, apoi se joaca si socializeaza tot pe calculator /telefon (au un grup de prieteni cu care joaca , stau de vorba, isi impart ofurile ) . A venit toamna adevarata si la noi : e frig, se intuneca repede, ploua, nu am nici o sansa sa ii scot afara (nu dau nici pisicile afara decat la cerere) . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Apropo de retete.

Fii-mea a facut un fel de minitarte, unele cu dovleac, unele cu mere si unele cu visine din commpot  si unele cu nectarine

Cu aluat de tarte cumparat.

Am inccercat sa ii spun ca fructele alea trebuie puse pe o crema, intr-o crema.

M-a repezit si mi-a spus ca face cum vrea ea si daca iese bbine, daca nu, nu.

 

E a a ras toate fructele si le-a pus zahar. Umplutura  asta  a pus-o in minitarte,  cate 6 din fiecare,  le-a pus capacel tot din aluat si le-a dat la cuptor.

Atat am apucat sa-i spun ca  astea lasa zeama si poate ar fi bine sa presare putin pesmet pe fundul tartitelor, pana sa ma trimita la loc.

A avut forme minitarte din hartie. Le-a uns pe fund cu unt topit ca sa nu se lipeasca de tava hartia. In tava pusese hartie de copt.  Dar nu conteaza.

Am crezut ca o sa le presare cu zahar pudra.

A topit  zahar in putina apa si cand s-a facut ca  mierea a uns tartele si deasupra a lipit: la cele cu mere scortisoara, la dovleac fulgi de ceva, la visine cred ca nuca  de cocos...

A incalcat toate regulile.

Si, na au iesit excelente..

 

a facut foarte bine!! (doar nu stiu cum a ras visinele din compot...?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la fizioterapeuta (kinetoterapeuta mai bine zis?). Am lucrat câteva exerciții, ca sa întăresc muschii și care nu ma fac sa ma doară umărul. Sunt vreo 7-8. Le-am primit Pt 2 săptămâni acasa, sa le fac de 2 ori pe zi. A zis ca pot încerca sa și alerg, distante scurte la început, sa văd cum simt umărul după. 
 

Oh, mi-e așa de dor sa fac mișcare! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu sunt foarte ingrijorata ( dincolo de lipsa socializarii, a interactiunii fizice cu alti copii de varsta lor), de sanatatea lor fizica . Stau 10-12 ore in fund pe scaun la birou, in fata ecranelor. Au ore, apoi fac teme, apoi se joaca si socializeaza tot pe calculator /telefon (au un grup de prieteni cu care joaca , stau de vorba, isi impart ofurile ) . A venit toamna adevarata si la noi : e frig, se intuneca repede, ploua, nu am nici o sansa sa ii scot afara (nu dau nici pisicile afara decat la cerere) . 

 

exact asta e si problema mea. e tare, tare greu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu sunt foarte ingrijorata ( dincolo de lipsa socializarii, a interactiunii fizice cu alti copii de varsta lor), de sanatatea lor fizica . Stau 10-12 ore in fund pe scaun la birou, in fata ecranelor. Au ore, apoi fac teme, apoi se joaca si socializeaza tot pe calculator /telefon (au un grup de prieteni cu care joaca , stau de vorba, isi impart ofurile ) . A venit toamna adevarata si la noi : e frig, se intuneca repede, ploua, nu am nici o sansa sa ii scot afara (nu dau nici pisicile afara decat la cerere) . 

Si eu ma lupt cu aceeasi ingrijorare si cu teama ca timpul asta pentru ei va fi de nerecuperat si in privinta scolii si al sanatatii psihice si fizice, din pacate. Tot ce pot sa fac este sa-mi doresc sa-i vina cuiva mintea la cap si sa deschida scolile. La schimb, ar putea inchide mall-urile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, da, eu pun ceapa in congelator inainte de a o taia. Orice metoda am incercat a fost degeaba. Chiar si cea cu ochelari speciali, ca am din astia o gramada de cand m-am operat si acum ii folosesc la bicicleta. Am si Uvex de ski [:-)))] degeaba...

 

Aha! Asta cu ceapa in congelator înainte de a o tăia nu am auzit. Eu o cumpăr gata tăiată și congelată :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma lupt cu aceeasi ingrijorare si cu teama ca timpul asta pentru ei va fi de nerecuperat si in privinta scolii si al sanatatii psihice si fizice, din pacate. Tot ce pot sa fac este sa-mi doresc sa-i vina cuiva mintea la cap si sa deschida scolile. La schimb, ar putea inchide mall-urile.

 

eu am scris ieri mesaj la presedinte si la guvern fix cu aceasta problema. ceeace va invit sa faceti si voi, daca vreti :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...