Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

 

 

Roli, raportările oficiale includ doar numărul de teste făcute gratuit, în spitalele de stat, pe baza definiției de caz sau înainte de internare/operație. Sunt mulți care se  testează "la cerere", la clinici/laboratoare particulare, pe banii lor sau ai angajatorilor. Cei care ies pozitivi în urma acestor teste sunt incluși în numărul zilnic de îmbolnăviri, ptr ca laboratoarele particulare sunt obligate sa anunțe DSP ul.

 

nu. Sunt incluse si testele la cerere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roli, raportările oficiale includ doar numărul de teste făcute gratuit, în spitalele de stat, pe baza definiției de caz sau înainte de internare/operație. Sunt mulți care se testează "la cerere", la clinici/laboratoare particulare, pe banii lor sau ai angajatorilor. Cei care ies pozitivi în urma acestor teste sunt incluși în numărul zilnic de îmbolnăviri, ptr ca laboratoarele particulare sunt obligate sa anunțe DSP ul. 

Corina raportarile includ numarul total de teste.Cele pe baza definitiei de caz + cele facute la cerere.

 

Asa arata  raportarea:

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.341.867 teste. Dintre acestea, 35.964 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.808 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.156 la cerere.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, așa se anunța știrile pe Hotnews (acolo urmaresc eu zilnic). Știrea e de azi. 

 

“Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.341.867 teste. Dintre acestea, 35.964 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.808 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.156 la cerere.” 
 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, înțeleg eu bine? Aștepți programare Pt operație la mandibula? Eu credeam ca are legătura cu problemele tale cu endometrioza. Te-au mai sunat sa îți spună ce au văzut pe radiografie? 

 

Și mie îmi “pușca” mandibula, sare din loc cred. Când mânanc ceva mai tare. Azi de ex am cumpărat niște pâine de casa, cu coaja tare, am simțit imediat cum a “sărit” mandibula. Am încetat sa mănânc și și-a revenit, dar ma doare la “încheietura”. Acum o luna m-a ținut durerea vreo doua săptămâni, abia puteam deschide gura și abia puteam mesteca. A trecut. Dar nu e nimic ce trece de tot, am așa temporar câte o “săritura” de pe loc a mandibulei. Eu însă nu am fost nicăieri sa văd ce e. 

 

 

ah, te cred ca v-am ametit cu durerile mele de toate felurile si directiile  [zirea]

 

chiar acum ma doare capul de imi vine sa vomit, desi am luat 4!! calmante de vreo 2 ore, nu isi mai fac efectul!

 

incerc sa explic, sper sa fiu coerenta si imi cer scuze celor ce s-au saturat de vaicareala mea cu durerile si bolile mele. sanatosi sa fiti sa nu ajungeti vreodata sa suferiti de nimic, ca da, chiar de e cliseu! sanatatea e cea mai importanta si nu ajungi sa apreciezi pana nu o mai ai. 

 

deci mandibula e cu patratica ei separata de dureri! eu tot paine mestecand am sarit-o din locul ei, inainte de Craciun 2018. am dus-o asa pana in aprilie 2019 cand mi-au facut RMN si au vazut ca e nasoala treaba, pe o scara de la 0 la 5, 5 fiind cel mai grav, a mea jaw joint partea stanga e 4 din 5 si pe dreapta 3 din 5. neaparat trebuie operatie sa fie repusa la loc. este inflamat, de aia ma si doare tot in zona, urechea, gatul, capul, noduli umflati... sapt trecuta cand m-a sunat de la spital mi-au spus ca nu va avea loc prea curand operatia, data fiind situatia cu covid ul acum, de aia ziceam eu dimineata ca ar fi poate mai bine s-o pocnesc de tot sa ajung la urgente sa ma opereze sa nu astept cuminte la rand luni, sau poate ani de zile, ca sincer nu ma vad bine in halul asta cum sunt acum

 

endometrioza e diagnosticata din dec 2017 cand am avut o operatie de scos un chist de pe ovarul stang, care operatie a ajutat la intinderea celulelor peste toate organele interne, celule care au legat totul pe dinauntru, de unde si durerile si problemele gastro.. am scar tissue peste tot, scar tissue care a legat si intestinele si sunt in pericol de ocluzie intestinala. chirurgul mi-a spus sa ma prezint la urgenta daca nu mai pot merge la baie si nu mai pot manca mai mult de 2 zile

 

RMN ul din septembrie a descoperit o formatiune suspecta pe uter, care trebuie scoasa si facuta biopsie, inca astept programarea la operatie care cred ca nu va fi anul asta, poate nici pan` la vara la cum merg lucrurile pana acum

 

dr ul gastro a ramas sa ma sune pe 6 nov, deci vineri la 10.45 am consulttatie telefonica! ce naiba concluzie o trage nu stiu, doar dupa povestile mele....

 

incalcita poveste, stiu! nici eu nu mai inteleg cateodata ce se intampla, dar stiu sigur ca se intampla ceva in/cu mine, durerile sunt diferit fata de cum erau anul trecut, ori chiar comparat cu primavara

 

cand mi-a fost rau in Oct nici nu am spus ca nu ajung la urgente, mai mult moarta decat vie am fost, asa m-am tarait cu calmante. poate ar fi trebuit sa ajung la urgente, dar stiu cum am fost tratata in timp de pace, sa zic asa, cand nu era covid, deci nu m-am dus sa fac cale intoarsa si sa ma frustez si mai tare pe acolo. 

 

sper ca m-am facut inteleasa cat de cat, ma doare tare rau capul  [zid]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

glimmer, ce mai gatesti bun studentei? te mai plimbi pe malul Dunarii? a venit toamna cu adevarat sau inca totul verde?

 

 

Păi, cum ziceam, trimit pachet în fiecare săptămână, încerc să gătesc destul de diversificat. În general mâncare „ca la mama acasă”, ce știu că îi place, ea fiind și cam carnivoră. Delicatese... nu prea, ci mâncare care ține și merge transportată.

 

Pe malul Dunării, da, am drum zilnic și toamna a venit că e frig și mohorât zilele astea, dar încă mai e verde...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...