Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Seara bună!

Pfff...ce mai zboară cifrele de colo-colo... covid și Trump. De parcă situația nu era destul de complicată în lume și fără astea.

Am ratat niște sărbători...
LauraNico, o urare întârziată de „La mulți ani!”. Să ai parte de sănătate și tot ce îți mai dorești.

Roli, mulți ani fericiți alături de soț!

Michele... sweet 50... La mulți ani și o viață senină!

Strumfi... nu am cuvinte. Multă sănătate să ai, deja urarea asta pare desuetă, față de suferința ta și perspectivele de a ajunge la medic în nebunia prezentă.

Sănătate tuturor!
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah ... am văzut discuția despre ceapă. Eu sunt fan ceapă, am perioade în care mănânc ceapă roșie aproape zilnic, acum chiar sunt într-o astfel de perioadă... și mă ține multicel.
La tăiat ceapa... nu cred că există leacuri eficiente să nu usture ochii. Nici măcar cu cei mai cei ochelari, pentru că acele particule oricum se inhalează și tot la ochi ajung.

Oricum, expresia „nu faci nici cât o ceapă degerată” și-a pierdut de multă vreme esența. Mie îmi place să mănânc ceapa cel mai mult atunci când e un pic degerată :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La tăiat ceapa... nu cred că există leacuri eficiente să nu usture ochii. Nici măcar cu cei mai cei ochelari, pentru că acele particule oricum se inhalează și tot la ochi ajung.

 

eu incercasem candva (dar nu pot sa confirm ca are 100% efect, pentru ca pe mine nu ma afecteaza chiar atat de rau cum descrieti voi) o metoda de care am citit pe undeva (si am gasit-o si acum googalind dupa ea) - tinutul unui bat de chibrit (cu gamalia in afara) in gura; cica fosforul absoarbe componentele sulfurice emanate de ceapa [:)] mie mi s-a parut ca are efect. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu incercasem candva (dar nu pot sa confirm ca are 100% efect, pentru ca pe mine nu ma afecteaza chiar atat de rau cum descrieti voi) o metoda de care am citit pe undeva (si am gasit-o si acum googalind dupa ea) - tinutul unui bat de chibrit (cu gamalia in afara) in gura; cica fosforul absoarbe componentele sulfurice emanate de ceapa [:)] mie mi s-a parut ca are efect. 

Deși am ochii foarte sensibili, cumva cu ceapa m-am obișnuit. Adică mă ustură, dar suport. Eu am auzit de metode mai năstrușnice... gen să tai ceapa sub apă.

 

Numai mie mi se pare ceapa amară dacă este tăiată la chopper sau dată prin mașina de tocat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...