Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

 

 

Indiferent ce parere aveti de T , acest om a fost hăituit mai rau ca un caine si cred in sufletul meu va nimeni nu merita asta. SI doar pt ca a indraznit sa gindeasca altfel, a indraznit sa incerce sa ajute de fapt poporul, a i draznit sa mearga pe un alt drum decat cel care i a fost trasat de altii. Care conducator pe lumea asta se gândește dupa alegeri sa incerce sa faca ce a promis celor care l au ales...nope..asta nu treb sa se intimple.

 

.....

 

Dar stiu ca nu aveti cum sa ginditi altfel cand media a avut grija sa hraneasca lumea cu tot ce inseamna anti T .

 

eu una m-am cam saturat sa fiu tratata ca o spalata pe creier care nu stie decat ce ii serveste media. Am ochi, urechi, si mai ales creier cu care judec. N-a fost nimeni haituit, cand te porti ca un grobian, misogin, necivilizat in absolut orice instanta, cand versi venin si insulte pe twitter in loc sa te porti conform pozitiei pe care o ocupi, ar trebui sa te astepti ca presa (si nu numai) sa profite de asta. Cred ca daca il ducea capul sa se poarte altfel castiga linistit alegerile astea. Mai ales in opozitie cu in contracandidat slab.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aici spuneau ca problema lui Trump e ca nu-i place sa piarda.

 

Am vazut acum ceva timp un reportaj despre el : acum ft multi ani a luat un credit de cateva sute de milioane de la Deutsche Bank, credit pe care nu l-a rambursat nici in ziua de azi in totalitate  [zirea] banca nu are curaj sa-l intrebe de asta, pt ca ar putea avea impact negativ asupra ei (asa spuneau in reportaj). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, imi pare  rau ca esti trista ca nu iese candidatul tau, dar eu zic ca e mai bine asa.

Indiferent care a foat cauza, ca a fost haituit cum sustin unii sau ca nu s-a purtat ca un presedinte cum pun altii,  sub mandatul lui scandalurile s-au tinut lant. Si intern si extern.

Si apoi cu Obama nu a fost asa rau.

====

 

Voi ati pus vreodata vata peste absorbant? Sau ati gandit vreodata sa o faceti?

 

Eu stiu ca e reclama, dar e idioata.

E la noi o reclama care ne spune ca absorbantul e  atat de bun ca nu mai trebuie sa punem vata peste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deja Craciun? Mi se pare f. departe. Ai mei nu si-au exprimat nici o dorinta.

 

Ne mai distragem si noi atentia de la altele. Mie Craciunul nu mi se pare departe deloc. Plus la noi posta merge cu viteza melcului turbat in ultima vreme. In primul lockdown in Martie am avut cateva saptamani fara corespondenta deloc. Au fost luati prin surprindere, nu au avut destui postasi, multi au fost in concediu medical, si uite asa a durat 4-6 saptamani sa primim scrisorile&coletele. Acum ca e lockdown si totul inchis si la Craciun toata lumea o sa comande online. La cat de nepregatiti erau in anii fara corona acum ma astept sa fie haos total. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pricepe cineva la biologie clasa a 7-a? Mi se pare atata informatie, atatea denumiri complicate. Incerc sa ajut fetele, dar nu ma descurc deloc. Sunt tot felul de aplicatii in carte, care chipurile vor sa te faca sa corelezi informatiile. Dar asta nu reusesc nici eu, ca adult. Chiar ma simt un analfabet functional in ceea ce priveste biologia, citesc acum, peste cateva minute am uitat tot.  [:(]  [:(]  [:(]

La clasa a7-a fac acum sistemul nervos. Toate informatiile mele, care tin de cultura generala (ca nu sunt de specialitate) sunt despre neuroni, care e sistemul nervos central, periferic, arii senzitive, niste chestii generale despre reflexe si cam atat. Mai mult nu mai intra.

 

Ex de intrebari (vor primi test):

- care din reflexele asigurate de trunchiul cerebral (respiratia, sput, masticatia, deglutitia, voma, sughitul, tusea, stranutul, clipitul, miscorarea pupilei, reglarea vederii de aproape) au ca efectori munchi scheletici? 

Habar nu am care-s muschii scheletici - am citit pe net ca sunt cei care se prind direct de schelet, dupa cum spune numele :D. Dar: habar nu am in ceste procese exact ce muschi sunt implicati.

Alta intrebare: ce elemente fac diferenta intre informatiile memorate pe termen scurt si cele memorate pe termen lung? E implicata scoarta cerebrala in procesul de memorare, dar diferit la fieccare... dar nu stiu cum, care e diferenta...

 

Pe bune, nu am timp sa iau sa reinvat biologie :((( Profa le preda lectia in caiete, apoi le zice sa facca exercitiile acasa... pe unele le mai discuta, pe altele nu, daca vrea sa treaca la lectie noua. Si le da pe la lucrari. Mi se pare f greu. Ar trebui sa -i invete pe ei cum sa coreleze informatiile, sa nu trebuiasca sa ajutam noi parintii, pt ca eu una, nu ma pricep. Parca anii trecuti cand erau la scoala nu apareau atatea intrebari pe la lectii. 

Pe b

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici nu ma mai gandescc la sarbatori... or sa vina, or sa se duca. Mai ales daca iarasi ne vor inchide in casa ca in martie. O sa ne adunam in jurul bradului, macar suntem impreuna...cadouri... repet, daca om avea voie sa iesim, zvonurile sunt ca trag de timp cat pot inca o luna pana la alegeri, sa nu se puna rau cu alegatorii si sa piarda voturi, apoi iarasi stare de urgenta cu inchis in casa cu tot tacamul ca in primavara.. Oricum virusul creste si iarasi creste... Vom vedea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Se pricepe cineva la biologie clasa a 7-a? Mi se pare atata informatie, atatea denumiri complicate. Incerc sa ajut fetele, dar nu ma descurc deloc. Sunt tot felul de aplicatii in carte, care chipurile vor sa te faca sa corelezi informatiile. Dar asta nu reusesc nici eu, ca adult. Chiar ma simt un analfabet functional in ceea ce priveste biologia, citesc acum, peste cateva minute am uitat tot. [:(] [:(] [:(] La clasa a7-a fac acum sistemul nervos. Toate informatiile mele, care tin de cultura generala (ca nu sunt de specialitate) sunt despre neuroni, care e sistemul nervos central, periferic, arii senzitive, niste chestii generale despre reflexe si cam atat. Mai mult nu mai intra. Ex de intrebari (vor primi test): - care din reflexele asigurate de trunchiul cerebral (respiratia, sput, masticatia, deglutitia, voma, sughitul, tusea, stranutul, clipitul, miscorarea pupilei, reglarea vederii de aproape) au ca efectori munchi scheletici? Habar nu am care-s muschii scheletici - am citit pe net ca sunt cei care se prind direct de schelet, dupa cum spune numele :D. Dar: habar nu am in ceste procese exact ce muschi sunt implicati. Alta intrebare: ce elemente fac diferenta intre informatiile memorate pe termen scurt si cele memorate pe termen lung? E implicata scoarta cerebrala in procesul de memorare, dar diferit la fieccare... dar nu stiu cum, care e diferenta... Pe bune, nu am timp sa iau sa reinvat biologie :((( Profa le preda lectia in caiete, apoi le zice sa facca exercitiile acasa... pe unele le mai discuta, pe altele nu, daca vrea sa treaca la lectie noua. Si le da pe la lucrari. Mi se pare f greu. Ar trebui sa -i invete pe ei cum sa coreleze informatiile, sa nu trebuiasca sa ajutam noi parintii, pt ca eu una, nu ma pricep. Parca anii trecuti cand erau la scoala nu apareau atatea intrebari pe la lectii. Pe b

 

toate raspunsurile sunt in carte. Muschii scheletici sunt toti muschii care se prind de oase. Muschii netezi sunt cei ai organelor interne. Eu zic sa citeasca cu mare atentie lectia din carte (sau din caiete daca le e mai simplu)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, in situatia  asta,n-ar fi trebuit sa vin aici...dar n-am stiut. mi se inchide si piata. nu am ce face singura aici, cu o scoala online.si totul inchis. nu pt asta am venit...nu asa trebuia sa fie.

 

Craciun? nici nu stiu daca plec cateva zile la ai mei, cu atatea cazuri...habar n-am ce voi face. dar nu trebuia sa plec de la mine de-acasa, n-am stuit.daca as fi avut familie,era altceva...dar singura...pt ce-am venit? sa muncesc sa dau toti banii pe chirie,intretinere si facturi?si sa fiu cuc...pt asta? nu,nu pt asta.dar asta am. atat. n-am stiut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

O sa-i zic sa citeasca mai atent (desi mi-a zis ca a citit), ca eu nu stiu toate raspunsuril la intrebarile astea cand ma intreaba si nici mai am eu timp sa citesc carti de bio, chiar nu mai retin nimic la varsta mea.

 

nu cred ca e nevoie sa retii, ci doar sa vezi definitiile :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...