Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața!

Eu încerc să mă eliberez în fiecare zi de presiune... dar ea este acolo și mă apasă. Nu mă strivește, încă.
Închiderea școlilor înseamnă oare doar clasele 1-8? Sper să nu mai impună închiderea universităților.

Michelle, eu care sunt „călită” în politica din Ro, a trebuit să pricep rapid că nu e cazul să pun prea mult suflet în asta, în final politicienii ies în câștig într-un fel sau altul, altfel nici nu ar fi așa bătălie. Îmi pare rău pentru tine că ești dezamăgită, nu îmi pare rău pentru T, nici nu mă bucur pentru B.
Într-adevăr, nu înțeleg de ce îl consideri pe T o victimă, e un bărbat cu o bogată experiență în spate, a cochetat multă vreme cu politica și și-a calculat foarte bine momentul în care a ieșit în față. Dacă ar fi combinat inteligența cu bunul simț și diplomația, avea toate șansele să câștige fără emoții. Din păcate firea lui de „bully” și grandomania au fost mai puternice, iar asta se taxează în orice societate normală. Eu sunt convinsă că în mare parte propriile lui acțiuni și declarații l-au făcut să nu câștige mai multă simpatie și mai mult electorat. Aș fi fost chiar surprinsă să aibă majoritate printre votanți. Recunosc că mă contrariază cumva modul în care îi găsești mereu scuze pentru orice măgărie pe care o comite.
Apoi, chiar tu spui cât de bun și corect este sistemul electoral, dar când rezultatele se îndreaptă spre o direcție ce nu o dorești, acestea te nemulțumesc. Îmi pare rău că ești dezamăgită, sunt convinsă că mulți care au ajuns ca și tine în America au avut motivele lor și mulți au făcut sacrificii foarte mari în speranța de a trăi o viață așa cum își doresc. Nu am urmărit foarte atent ca să știu dacă rezultatul mai poate fi întors, nu am urmărit platformele electorale cu atenție ca să pricep de ce crezi că exact acest președinte democrat va fi mai rău ca alții. Cum zicea și Viviana, Obama nu a fost chiar așa rău și, zic eu, nici ceilalți președinți democrați dinaintea lui.

Velvet, îmi pare rău dacă ești așa dezamăgită precum pari. Știu că nu este ușor, dar eu cred că nu ai fi fost mai bine nici dacă nu făceai această schimbare în viața ta. Ai făcut-o pentru că ai simțit nevoia să o faci, iar eu consider că te-ai descurcat foarte bine și te admir pentru cât de puternică ești, pentru că este greu să îți iei viața la pachet și să pleci. Sigur vei găsi resursele să treci peste perioada asta grea, vei găsi un mod care ți se potrivește și te va face să te simți mai bine.

Aminna/Mianna îmi place cum îți petreci timpul și cât de activă ești. Din punctul meu de vedere, tu ești exemplul care arată că s-ar putea duce o viață apropiată de „normalul” cunoscut, dacă nu ar exista orientarea asta încăpățânată și absurdă anti-reguli.

Nici eu nu am mai călcat pe la mall din primăvară. Cel puțin în vacanțe nu ratam niște ședințe de șoping cu fiică-mea. Însă, da, regulile se cam respectă. În piețe e jale într-adevăr, nimeni cu mască. Dar tot sper că nu vor închide piețele aflate în exterior. Deși deja vine vremea când nici legumele și fructele din piețe nu mai sunt în mare majoritate de la producătorii locali, sunt cam tot alea din supermarket. Îmi pare rău după sectoarele de lactate. Din alea nu găsești la mall.


 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, se inchid pietele, cele care nu sunt in aer liber. Recte piata Obor.

Mai multa nerespectare a a masurilor ca in piata asta nu am vazut. Au fost reportaje si l televizor.

 

Pentru connservaraia de sezon am fost cu prietena mea la un en-gros in Puchenii Mari. In aer liber. Eu si cu ea eram singurele care  purtam masca  si chiar am starnit rasul celor de acolo.

 

Er lume foarte multa, nu exista tarabe, se vinde direct din masina, apropierea  fata de vanzator e mai mica de un metru.

 

Oameni care nu inteleg, care nu respecta regulile, din cauza lor trebuie luate masuri suplimentare si apoi tot guvernantii sunt aratati cu degetul. Mania se indreapta  catre cine nu trebuie.

 

Pentru mine lista de furie tintita e asa:

- chinezul

- virusul

- aia de nu respecta regulile

- negationistii

- guvernantii

- incapacitatea de a gasi un tratament si un vaccin.

 

circula o pilda pe FB.

Un individ baga intr-un borccan furnici negre si furnici rosii.

Toate bune si frumoase, armonie pana cand...

Individul  scutura borcanul.

Furnicile incep sa se bata intre ele...

In loc sa se uneasca sa lupte impotriva  cui a scuturat borcanul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

eu am tot fost la mall de cand s-au deschis. magazinele sunt foarte libere. si nu imi e de firmele mari care in mod clar supravietuiesc acestor luni inchise, ci de angajatii lor "fizici". sper sa li se ofere compensatii. si sper sa se clarifice problema pietelor, nici mie nu mi-ar conveni deloc sa se inchida! am noroc de 2 firme care livreaza legume si fructe si verdeturi (i-am folosit din plin in primavara, o sa reiau obiceiul). am inteles ca in pietele mari din Bucuresti era intr-adevar foarte rau din punct de vedere al aglomeratiei si al lipsei respectarii regulilor. as vrea sa se gaseasca totusi o solutie. vad ca sunt specificate pietele inchise... a mea fix asa este. 

 

"Se propune suspendarea activității piețelor agroalimentare în spații închise, târgurilor, bâlciurilor, piețelor mixte și volante și a talciocurilor, definite potrivit art. 7 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 348/2004 privind exercitarea comerţului cu produse şi servicii de piaţă în unele zone publice, cu modificările și completările ulterioare. Se permite activitatea piețelor agroalimentare ce pot fi organizate în zone publice deschise, cu respectarea normelor de protecție sanitară."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, in situatia  asta,n-ar fi trebuit sa vin aici...dar n-am stiut. mi se inchide si piata. nu am ce face singura aici, cu o scoala online.si totul inchis. nu pt asta am venit...nu asa trebuia sa fie.

 

Craciun? nici nu stiu daca plec cateva zile la ai mei, cu atatea cazuri...habar n-am ce voi face. dar nu trebuia sa plec de la mine de-acasa, n-am stuit.daca as fi avut familie,era altceva...dar singura...pt ce-am venit? sa muncesc sa dau toti banii pe chirie,intretinere si facturi?si sa fiu cuc...pt asta? nu,nu pt asta.dar asta am. atat. n-am stiut...

Velvet, nimeni nu stia ce va urma. chiar daca ne gandeam ca va urma valul 2 multi eram optimisti...nu trebuie sa gandesti asa. ai luat o decizie la momentul respectiv si nu mai poti da inapoi asa ca ia ce e bun  si mergi mai departe.

uneori din lucruri rele iese ceva bun (numai ce am terminat sticletele, de acolo am luat ideea) mai bun decat te asteptai.

si nu o sa fie izolare si virus pentru totdeauna, va iesi soarele, ai sa vezi! si cand se va termina nebunia o sa fii intr-un oras mare si o sa incepi sa il cunosti si sa il iubesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa avem sarbatori cat de cat normale.

 

Au trecut 8 zile de cand fii-mea a fost in contact cu prietenul ai carui parinti au facut Covid. Baiatul nu are nimic. In fapt ei in casa stau izolati unii de altii. Vine  un politist si il controleaza zilnic.

 

Prietena ei din Bucuresti, care a facut Covid nu i-a dat nici mamei nici bunicii. A pastrat distanta, masca in casa etc

 

Deci cu regulile astea se poate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...