Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Intrebare;

 

Deţineti o oportunitate pe care sunteti determinaţi să o implementati într-o locaţie pe care ati anvizajat-o, achiesând la o mentenanţă care e un must şi asupra căreia va focusati inexpectaţiunea unui feed-back pozitiv?

Valeleu, ma doare neuronu. [fal] De unde e asta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu il urmaresc. Si asa este, si de fapt asta e marele necaz al tarii, ca ajung in functii cheie oameni numiti pe criterii politice, pe rubedenii (ca e copilul lui cutare, fratele nu stiu cum, cumnata altuia si tot asa). Si nu as avea nimic impotriva, daca copilu, fratele, cumnata ar fi oameni competenti, cu pregatire in domeniul respectiv. Dar nu sunt si aia e durerea. Sunt doar loiali partidului si atat. Nu stiu care e solutia... ca nu prea mai sunt altii... poate inca o revolutie...

Cu traseismul politic, ar putea foarte bine sa se dea o lege in care pur si simplu daca parasesti un partid, un timp de, sa zicem, 3 ani, sa nu mai poti candida pt alt partid. Ca deh, trebuie sa te gandesti serios, daca schimbi doctrina, ce vrei pe mai departe. Dar nu vor, pt altfel ar pierde voturi si fiecare partid se foloseste de acesti migratori care aduc voturi.

Apropo de cei la putere, îl urmăresc pe Valeriu Nicolae pe FB cu campania #nutotei și mă îngrozesc ce mârlani și fufe au ajuns în posturi cheie, știam dar nu că e chiar în halul ăsta. Traseiști politici care au împănzit absolut toate partidele. Ar trebui un parlament și președinte exclusiv independenți care să vină în fața electoratului numai cu realizările și platformele proprii nu parașutați de vreun partid. Utopii știu...

 

Hai că mă duc la treburi. Pur și simplu nu îmi vine să intru în casă pe vremea asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu feedback este purcel mic si roz, ca exista ca termen in biologie cel putin din 1999, l-am avut in manual la clasa a X-a si era manualul clasic (comunist) nu alternativ. Si tot asta inseamna, un raspuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru urare.

Vă doresc tuturor numai zile senine!

 

Cât despre „turnul morii”, pe mine mă fascinează clădirile vechi, iar la mine în oraș sunt multe. Moara Violattos este una dintre preferatele mele și îmi place să o văd zilnic prin cadrul ferestrei. A fost construită de Anghel Saligny acum peste 120 de ani și la vremea ei a fost cea mai mare moară pe bază de abur din estul Europei. În plus ea amintește cel mai bine despre istoria orașului care a deținut cândva întâietatea în comerțul cu cereale. O perioadă de glorie din care nu a rămas mai nimic.

Din fericire avem multe clădiri vechi care amintesc de acest trecut.

Din nefericire, multe rămân în paragină și le macină timpul.

 

 

Noi avem gara lui Saligny! De mica mi-a placut, a noastra (zic 'noastra' dar nu am mai locuit acolo cu parintii din 2001) si cea din Herculane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, foarte interesant. Brăila, nu?

Și pe mine mă fascinează clădirile vechi, însuși faptul că durează de atâta timp.

Am mai scris eu pe aici: ma duceam la care o universitate in audit si cand vedeam cate o piatra de temelie cu 1495 (asta e Aberdeen) ma gandeam 'in 'Romania' pe vremea aia Stefan abia aduna tarile sub o conducere', de unde banii/ oamenii/ viziunea/ securitatea sa construiasca asa ceva?' Si da, sunt lucruri facute sa dureze: cladiri, strazi, apeducte etc De admirat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat iar de NaNoWriMo - in luna noiembrie sa scriu zilnic pana ajung la 50.000 de cuvinte - asta e formatul clasic al 'competitiei.'

Anul trecut am avut scop personal 25.000 - si am facut 16.000+

Anul asta am scazut la 20.000- se vede ce spor am, ca scriu pe aici in loc sa scriu la povestile mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am mai scris eu pe aici: ma duceam la care o universitate in audit si cand vedeam cate o piatra de temelie cu 1495 (asta e Aberdeen) ma gandeam 'in 'Romania' pe vremea aia Stefan abia aduna tarile sub o conducere', de unde banii/ oamenii/ viziunea/ securitatea sa construiasca asa ceva?' Si da, sunt lucruri facute sa dureze: cladiri, strazi, apeducte etc De admirat.

 

Exact așa ma gândeam eu (și nu pot spune ca știu ce era in “România” in perioada aceea) la începuturi aici in Visby. Orașul vechi, care e patrimoniu UNESCO, e înconjurat de ziduri bine păstrate, de 3,5 km, de prin 1100-1200.

Prietena mea sta in orașul vechi, intr-o casa de prin 1700. Sunt case și din 1400-1500 pe acolo, perfect locuibile, cu tot confortul. O plimbare prin orașul vechi e istorică. E punctul turistic numărul 1 al orașului. 
Va povesteam de proiectul meu cu cele 92 de biserici in picioare și funcționale de pe insula, toate sunt construite in anii 1100-1200, adăugate corpuri prin 1300-1500, picturile murale sunt din 1300-1500, crucifixurile și baptisteriile din 1100-1200. Bancile, altarele și locul acela unde se urca preotul, sunt din 1609-1700. E ceva nemaipomenit! 
In orașul vechi sunt ruine ale câtorva biserici care au fost incendiate când au venit catolicii, vreo 4 sau 5 biserici pe suprafața mică. Biserici mari, se văd ruinele, am și eu poze din câteva. Locul asta e atât de plin de istorie! 
Bine, sunt morminte de vikingi, așa presărate pe insula, sunt ca niște corăbii făcute din pietre. Sunt gropi comune, corăbiile sunt imense. Și e refăcută o casa ca sa ne imaginam cum trăiau...

Oamenii ăștia au avut o viața super activa in perioade in care in zona României e pur și simplu mister ce a fost. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...