Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

a, si la noi tot amestecate erau piesele de lego. ca sle facea odata si apoi Patrick construia alte chestii din ele. vesnic altele. la Eva tot asa amestecate. dar ea era doar pasionata sa le construiasca odata si cam atat. de vreo 2 ani le-a abandonat de tot in favoarea desenului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La mulți ani sărbătoriților de ieri!!

 

Si acum vestea cea mare....am covid. 

Dap. Luat de la dl sot, care l-a luat și el de la un coleg confirmat sâmbăta seara. 

La mine primele simptome au apărut cam de miercuri-joi, sa zic, o gadilatura în gat și o mica tuse seaca. Apoi un pic de febra joi spre vineri. Am crezut ca am răcit pentru ca dimineața, când ies afara cu colegii la cafea+țigara de rigoare, e destul de rece, bate vântul cam rece în zona unde e locul de fumat. 

Vineri după masa a venit soțul acasă (vine acasă doar în weekend, lucrează în alt oraș de mai bine de un an) , nu era în apele lui, frisoane, febra, moleseala, tuse. L-am întrebat dacă nu cumva are colegi suspecți sau confirmați cu covid, a zis ca are unul care așteaptă rezultatul testului. Atunci mi-a picat fisa ca e foarte posibil sa avem amândoi covid, plus soacra, care ne vizitase duminica și prezenta și ea ceva simptome tot de miercuri-joi. 

Pe scurt, eu nu mai am absolut nimic, însă am rămas fără miros, de duminica dimineața. Soțul încă face febra și îl sâcâie tusea, e pe tratament cu antibiotic. Copila, dacă o fi luat, nu are deloc simptome, soacra e și ea bine. 

Astăzi au venit cei de la ambulanță sa ne recolteze test la domiciliu, mâine primim rezultatul, asa ni s-a spus. 

Slava domnului ca la serviciu am purtat tot timpul masca, ma spălam de 10-15 ori pe mâini, și nu lucrez în același spațiu cu alte persoane. Asta nu garantează, desigur, ca nu am dat virusul și altcuiva, fără voia și stiința mea. 

Sunt ofticata ca atâta m-am stresat sa ma protejez ori de câte ori am ieșit din casa, la locul de munca, și degeaba, dacă soțul meu nu a fost atent și responsabil mereu. Și dacă nu i-aș fi zis, dacă nu i-aș fi explicat și atras mereu atenția, pe o ureche ii intra , pe cealaltă ii iese. Sper să-i fie învățătură de minte pe viitor.

Ne-am izolat în casa de când am aflat de colegul pozitiv, cumpărături și medicamente ne-au ajutat niște prieteni, stam acasă și așteptăm rezultatul testelor, decizia de izolare, etc. Medicul de familie ne are sub observatie/monitorizare.

Ca sa fac haz de necaz, va mai spun doar ca am descoperit ca nemaiavând miros, nu am lăcrimat si nici nu m-au usturat ochii astăzi, cand am tocat ceapa pentru mâncare. Deci covid e cel mai bun scut împotriva cepei. Bine ca am rămas cu gust, sa pot face mâncare și sa pot manca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, sanatate multa !! 

Imi pare rau ca treceti prin asta si sper sa fiti bine cat mai repede! Nu stiu cat iti poti invinui sotul, cred ca oricata grija ai avea, se intampla ... Poti sa diminuezi riscul, dar 100% nu il poti elimina decat daca te duci in padure , departe de oameni .... dar si de nurci [:D]  si lilieci ...

 

Si prietenul nostru de care spuneam ca asteapta rezultatul, e pozitiv, are covid. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu voiam să zic, Corina, că dacă stai la țigări cu colegii e posibil să dai, dar și să iei, deci să nu-l acuzi prea tare pe soțul tău :). La un client al meu s-au îmbolnăvit așa 5 persoane, dintr-un departament întreg în care se aplicau reguli stricte. Doar ei s-au îmbolnăvit, cel mai probabil pentru că ieșeau la fumat și stăteau unul lângă celălalt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

silvia, sanatate multa Iuliei! Sper sa treaca repede, fara urme.  

La noi Rares a fost foarte pasionat de lego. Avem un sertar plin ochi cu piese de lego. Din pacate sunt toate la gramada, fara instructiuni, fara cutiile originale. Daca crezi ca vrei asa,  piese lego haotice, eu iti trimit! 

ha, pai tu crezi ca ale noastre sunt in cutiile lor? stau toate intr-o cutie, si mai exista cartile cu instructiuni doar la 2, unul cu un coafor friends  si unul cu turnul lui rapunzel [:)]

ale mele nu le fac asa cum arata in carte, fac constructii inventate de ele. figurinele sunt si ele facute din bucati> adica ana cu cap de rapunzel, rochia de la minnie la care se nimereste...asa e distractiv!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, sanatate, sa treceti usor! Nu trebuie sa-ti invinuiesti sotul, sau sa te simti cu musca pe caciula ca ai iesit cu colegii. Mai devreme sau mai tarziu, cu sau fara masca, probabil il vom face toti. Nu putem trai cu spaima in fiecare minut ca am  facut  nu stiu ce gest, ca am lua-o razna.  Nu traim in borcane. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...