Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Am iesit in oras sa ne testam cu ceva de ziua noastra de luat cu acte. Copiilor le-am zis la telefon unde suntem si de ce intarziem. In tot centrul nu puteai sta decat la o singura terasa, care avea pereti de folie si incalzitoare. Restul teraselor goale. Sunt 5 gr. Tin deschis totusi. N-au cum sa supravietuiasca daca nu investesc. Orasul pustiu, parca a cazut bomba. Trist! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, am pus eu acum o săptămână un link către o extensie de pe Merriam Webster, Time Traveler. Alegi anul și vezi ce cuvinte au fost atestate în scris pentru prima oară în anul respectiv :)

Ah, da stiam eu de ce mi-am  sters din memorie ca am "jucat" jocul!

Ca-s batrana ca ASCII, gentamicina, somnul REM...

 

Dar si ca Yay!

 

Yay!!!!!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce, acum incep sa ne intrebe de scoli daca le vrem deschide sau inchise? Pe noi nu ne-a intrebat nimeni.

La noi cred ca parerile sunt 50-50, unii vor fizic, sau si fizic - adica acel hibrid, iar altii vor online, daca se poate pana trece pandemia (2-3-4 ani probabil). Noua ni le-au mai inchis inca 2 saptamani...

 

Ce nu imi place mie cu inchiderea/deschiderea scolilor este ca daca ai un judet unde se testeaza mult, atunci vrei avea cazuri multe, iar rata de incidenta va creste si va depasi acel 3/1000. Daca nu prea testezi, atunci normal ca in localitatea respectiva, sau in judetul respectiv esti mai "curat", rata mica, si totul e ok, scoala pe verde sau cel mult galben, nici o problema.

 

Mai sunt cazurile de oameni din alte judete care se testeaza in Bucuresti. Atunci testele pozitive se inregistreaza pt Bucuresti si iarasi rata creste si ne tin noua copiii acasa pt testele din alte judete. Iarasi nu mi se pare ok.

Daca vrei cu adevarat o imagine adevarata a ratei de incidenta, atunci fa acelasi nr de teste (proportional cu nr de locuitori din zona respectiva), inregistreaza-le pe fiecare in localitatea de provenienta a omului, nu pt localitatea in care s-a facut testarea.

In jud Covasna de ex. au zis ca la ei programul de testare se termina sambata dupa masa si se reia luni dimineata, astfel ca ei duminicile au 0 cazuri. Si atunci, normal, le scade rata. De ce? Pt ca nu testeaza! Pai nu e ok, este necesar un sistem unitar, asemenator peste tot, altfel compari mere cu pere.

Am primit chestionare de la scoli, daca suntem sau nu de acord cu inchidere scolilor. Mai am o speranta sa le deschida. La noi,t din ce am dis cutat cu lumea, cu dirigele, etc, tendinta e ca majoritatea, parinti, profi, copii, vor scoala fizic. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mvai de mine, la fii-mea mea is dor vreo 10 cuvinte. la mine pagini intregi. Cred ca pe vremea mea s-a scris dictionarul.

 

Asta am remarcat și eu!
La Diana mai sunt ce sunt (printre altele, smartphone :)). Dar la Silvia...foarte putine. Printre altele, SARS CoV-2, social distancing și Skype :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe cei din Bucuresti, Mianna ii tine in viata, cand merge la concerte  [:)]  [:)]  [:)]

Asa e, le e greu, trebuie sa investeasca in incalzitoare, oamenii in haine groase, ca sa poata lumea sa iasa. Altminteri, la temperaturi de iarna e imposibil.

 

se pare ca nu mi-a reusit...

 

azi a anuntat Beraria H ca se inchide. si aia era terasa la care mi-am scos geaca in doua seri, incalzitoarele chiar isi faceau treaba (in prima seara ma intrebasera chelnerii daca vreau si patura, si le-am zis ca nu, n-am costumul de baie pe mine [:-)))] )

 

insa chiar discutam cu prietena mea ultima data cand am fost acolo ca nu inteleg cum mai rezista - la cat de mare e, erau mai multi ospatari decat clienti, ca staff-ul trebuia sa fie acolo, n-aveau de unde sa stie cati vin. si v-am mai povestit ca nu ne adunam decat 25-30 de oameni.

 

insa deocamdata-i un exemplu izolat, maine seara mai am un concert - cand am primit sms azi eram convinsa ca l-au anulat, dar nu, doar l-au mutat cu o ora mai devreme; asta este, chiulesc o ora jumate, in loc de juma' de ora, ca incepe la 5 (oricum am lucrat azi pana la ora asta, tocmai pentru ca stiam ca maine o sa muncesc mai putin).

 

am fost ieri la o terasa albaneza de care nu stiam pana acum - din pacate n-am gustat meniul albanez, ca noi ne dusesem pentru bors de peste, saramura si peste prajit. dar ne-a placut si am promis ca mai revenim.

 

sambata imi serbez onomastica la terasa de care v-am mai povestit, "La Pod", adica sub pod [:)] are folii pe laterale, si incalzitoare, si sper sa nu-mi faca vreo surpriza. 

 

la Quantic trebuie sa ma interesez, in week-end inca erau deschisi, au avut un event, si inca afiseaza un Phoenix pe 11 noiembrie - vreau sa ma asigur ca nu e o greseala, c-a tot fost amanat si la bilete apare si ceva data din august, cand din cate stiu eu s-a tinut.

 

si da, fac tot ce pot sa le mai tin deschise [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...