Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Mersi pt raspuns, Mihaela  [flo2]  Deci e un prag peste care se considera ca ai avut virusul (si acel prag banuiesc ca este specificat pe buletinul de analiza). O sa-mi fac si eu analiza intr-o zi, chiar sunt curioasa, desi nu cred...

Am inteles ca daca omul a avut o forma mai serioasa de covid (cu simptome clare) atunci are mai multi anticorpi, iar cei care fac forme f usoare sau asimptomatice nu prea raman cu anticorpi dupa. Asa e, stii ceva in sensul asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Exact, asta voiam sa adaug, dar m-am luat cu altceva :). Faptul ca nu ai anticorpi de tip IgG, nu înseamnă neaparat ca nu ai avut boala. O parte din populație nu dezvolta acest tip de imunitate. Dar pot avea imunitatea de tip T-limfocitara, Pt care nu exista analiza in masa (s-au făcut doar Pt studii care au arătat acest lucru). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mersi pt raspuns, Mihaela [flo2] Deci e un prag peste care se considera ca ai avut virusul (si acel prag banuiesc ca este specificat pe buletinul de analiza). O sa-mi fac si eu analiza intr-o zi, chiar sunt curioasa, desi nu cred... Am inteles ca daca omul a avut o forma mai serioasa de covid (cu simptome clare) atunci are mai multi anticorpi, iar cei care fac forme f usoare sau asimptomatice nu prea raman cu anticorpi dupa. Asa e, stii ceva in sensul asta?

 

Nu știu cum e in Ro. La noi pe rezultatul ce ajunge la pacient, scrie așa cum am scris mai sus, fără sa dea nicio limita, sau prag. Acela îl știm doar noi in laborator. Noi in laborator vedem un rezultat numeric, care se transforma in rezultat pozitiv, negativ sau neinterpretabil când ajunge la pacient. Vb acum strict de covid anticorpi. 
 

Am citit și eu ca așa ar fi, cum ca cei cu forme mai ușoare nu ar fi dezvoltat anticorpi IgG atât de puternici. Nu știu mai multe.
Dar cum ziceam, nu sunt doar acești anticorpi care te protejează împotriva virusului. De asta suedezii au considerat de la început aceasta analiza neconcludenta. Pana la urma văd ca totuși i-au dat drumul pe piața, dar nu e o analiza care spune totul. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare, tot din categoria infectioase (non covid de data asta): se poate face rubeola fara sa stii? Eu nu stiam sa o fi avut copil fiind (dar nici mai tarziu), dr la analizele de sarcina mi-a iesit ca as fi avut-o (igg specific rubeolei). Eu stiam ca e o boala serioasa, cu febra, bubite, cu recomandare sa stai in casa, ca si la varsat de vant, varicela...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu nu, nu exista ROR pe vremea mea (sunt nascuta in dec '78), eu am facut bolile respective, adica rujeola si oreion. Dar rubeola, nu, nu am avut-o copil. Habar nu am cand am contractat-o, m-am intrebat daca si la rubeola exista forma asimptomatica (desi anticoprpii pt bolile copilariei sunt pe viata, nu ca la covid sau gripa).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mianna, foarte bine te-ai gândit. De curiozitate, care e lista medicamentelor cu care te-ai aprovizionat? Eu nu iau antibiotic, nu am nevoie, dar soțul da - azitrox, 1 la 24 h, timp de 6 zile.

 

 

Paracetamol pentru febra. 

Si poate e o ocazie sa renunti la fumat, e pacatoasa tigara si scade imunitatea.

Multa sanatate  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața!

 

Ant, să fie cu noroc schimbarea de direcție la job! Am văzut filmulețul cu balerina și m-a impresionat și pe mine foarte tare. Parșivă boală, Alzheimer-ul ăsta :(((.

 

Mihaela, spor la conferință!

 

De la noi nimic interesant de raportat. ”Dieta” mea e oarecum în parametri normali, am -4 kg până acum. Mi-am luat și salteluță să fac exerciții de stretching că sunt ruginită de tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...