Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

Otilia, multumesc  [flo2] sper sa se aranjeze lucrurile si pt nepotul meu..oricum sansa lui fratelo era sa vina aici, in tara nu stiu cat mai rezista.

 

Silvi, multumesc  [flo2] e fratele meu mai mic, pe care l-am protejat mereu in copilarie...daca il supara cineva, o incasa de la mine  [ph34r]

 

Am fost repede la mall in orasul de langa sa-i iau cumnatei un tort pt maine...de fapt, prajitura care se numeste Truffel...e doar cu cioco, ca o jofra...dar e bestiala, insa ft dulce, asa ca nu poti manca ft mult.

Si am intrat si la supermarket, am luat prostioare pt sarbatori: 2 fete de masa, decoratii, facalet cu inimioare  [:D] (nu mai aveam, i l-am dat cumnatei).

Maine tb sa iau si flori pt cumnata, sunt de la fratelo ...vrea ceva pe mov, culoarea ei preferata...am vazut azi niste aranjamente cu orhidee tare faine...ii plac mult, mereu le admira cand mergem la cumparaturi....o sa merg maine sa-i iau, vorbesc cu fratelo pe whatsapp, ca sa aleaga el....e cadoul lui...de la mine a primit deja cadou, inclusiv flori.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

L-am vazut, e emotionant.

La fel un barbat cu Alzheimer care isi aminteste sa cante la pian uneori.

 

Despre grisine, daca tremura prea tare vino aci si iti dam un cocktail sa te imbarbatam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara bună! (întunecată și rece la mine, mi-e dor de zilele lungi de vară)

 

Ella, chiar mă bucur pentru fratele tău, prea multe vieți se pierd pentru că oamenii nu ajung să primească tratamentul de care au nevoie.

 

Ant, sună solicitant ce spui tu acolo, dar bravo pentru hotărâre și mult succes (pe care în mod sigur îl vei avea). Și eu m-am apucat să învăț chestii noi, diferența e că le învăț pentru mine, deocamdată, și când nevoia nu te mână de la spate, ești mai relaxat. Bravo și pentru săpunuri, abia aici te invidiez :)) Nici mie nu îmi plac în general cosmeticele parfumate, dar îmi place să adaug eu în ele câte puțin ulei esențial (lămâie și bergamotă sunt printre preferatele mele).

 

Strumfi, tu cum mai ești?

 

O seară bună și spor în toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, am tot vrut sa zic, ca sunt impresionata de dedicatia gradinaristica!  Tu cum te mai simti cum durerea de mana?

 

Merci. [pup]

 

Cu mainile e la fel: ma dor cand flexez degetele/ strang pumnul si nu am putere in ele. Ca idee, cand ma trezesc nu pot sa ma frec la ochi, ma duc la baie si nu pot sa trag budigaii in sus (dupa), cam asa. Peste zi pentru ca le folosesc durerea scade.

 

Astept vaccinul de Covid ca altceva sa ma duc in Ro sa ma tratez - si inainte sa apara comentarii pe la diverse alte subiecte, ma duc la privat, nu 'consum' din resursele de la stat nimic (desi as putea, ca platesc CASS).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, da...cocktails sau niste craft beer - am intrat intr-un grup (sintem 4) de amatori de beri (acum 3 luni  le-as fi zis ciudate). Sint doua berarii la noi in CT care au niste parteneriate cu firme europene (cei mai tari sint unii din Suedia, Omnipollo) si inca una in NYC (tot in parteneriat cu niste suedezi, Dugges) - facem mereu "share" (se vand in serii de 4 cutii si ne revine cate o bere de "caciula") si incercam saptamanal tot felul de beri excelente. M-a bagat un amic roman - sintem un soarece de birou (eu), un IT-ist (amicul), un medic oncolog si un tip care lucreaza in vanzari la o companie uriasa de "chimice". 

 

Se ridica berea vineri si tot weekendul schimbam impresii - mi s-a deschis "palate" mai mult de cat ma asteptam; eu eram cu vinurile :) :) :) In fiecare saptamana au alte beri care mai de care mai diferite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, ma intriga procesul de facut sapun si infinita varietate depinzand de combinatia de uleiuri. Vreau sa fac in weekend un sapun solid dar care sa il folosesc in loc de sampon. 

 

Am si uleiuri esentiale dar la unele persoane nu prind bine - cind am facut prima oara sapun a fost ca am avut copil cu alergii si de acolo m-am invatat initial cum sa elimin ce era "extra". Imi aduce aminte putin si de sapunul rudimentar facut de bunica-mea (ma rog, ala era facut din resturi,, eu iau ingrediente bio, sustainanle, etc.). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci. [pup]

 

Cu mainile e la fel: ma dor cand flexez degetele/ strang pumnul si nu am putere in ele. Ca idee, cand ma trezesc nu pot sa ma frec la ochi, ma duc la baie si nu pot sa trag budigaii in sus (dupa), cam asa. Peste zi pentru ca le folosesc durerea scade.

 

Astept vaccinul de Covid ca altceva sa ma duc in Ro sa ma tratez - si inainte sa apara comentarii pe la diverse alte subiecte, ma duc la privat, nu 'consum' din resursele de la stat nimic (desi as putea, ca platesc CASS).

Ioana, mi-am amintit, insa nu stiu insa daca te ajuta. La cateva luni dupa ce am nascut, am suferit cam de ce spui tu acolo. Ma dureau incheieturile mainilor de nu puteam tine copiii in brate. Doctorita din Danemarca, mi-a sugerat sa ma leg cu fasa in jurul incheieturilor, insa eu am stiudai si se pare ca uneori e o lipsa de vitamine in corp. Eu am luat atunci un complex de vitamine, din cele ce se gasesc in supermarket. Nu stiu daca  legatul sau vitaminele au ajutat, dar cert este ca mi-a trecut dupa cateva luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, si eu admir entuziastmul tau cu gradintaritul. L mine scade odata cu varsta  [:I]  Costa multi bani si in general produci mai nimic. Ah, si necesita mult timp si aplecat = dureri de spate.

 

Daca faci ca sa economisesti bani, atunci da, nu e rentabil deloc  [:D] - vorbesc de UK unde vremea e rece si indaratnica.

Eu gradinaresc de placere si ca sa le implic pe fete, sa vada cum apar fructe si legume si pentru cam a relaxeaza pe mine. Plus asa ma laud in mai-iunie ca manac salata cu toate cele din gradina mea  [:D]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Silvi, sper sa treaca cu bine bubita. Nu mai stiu daca v-am zis, copiii pe aici e zic 'baddie' (de la bad = rau), mi se par asa draguti. Crema cu propolis, unguent cu galbenele, cicaderma, crema cu arnica foloseam si eu in ro - au rol cicatrizant. Pupam baddie sa treaca!

 

Ella, ma bucur mult ca fratello este asa de bine. Sunt convinsa ca mutarea a contat enorm (daca nu total) in schimbarea asta de 180 de grade in sanatatea lui. Cu nepotul: poate gaseste un grup de adolescenti romani cu care sa discute in zona? Schimbarea nu e usoara nici cand o doresti si esti ditai adultul - stiu adulti care nu s-ar muta in veci. Tine de multe lucruri, de firea lui si de ce poate sa faca in Sw. Tare rau a picat cu covid si restrictiile, dar sper sa se indrepte lucrurile. 

 

Miha, mie mi se pare OK cum face Silvia ta - oricum o sa ii cumperi un cadou, macar asa stii ca e ceva ce sigur ii place. 

 

Mianna, daca facem Covid sa stii ca o sa te intreb, ca aici iti recomanda doar paracetamol daca nu esti 'de spitalizare'. Acum cateva zile incercai sa ajungi la un concert dar nu mai stiai daca se tine. Te-ai dus pana la urma?

 

Anja, multumesc de sugestie - o sa incerc multivitamine. Acum iau fier si D (separat). Dupa anemia feripriva severa din iarna, cica 3 luni de fier m-au rezilvat. ZIc 'cica' pentru ca medicii din Ro cu care am discutat au zis ca dureaza mai mult in general sa se refaca, dar cum nu ne da rezultatele la analize, nu stiu nici cat de mult a lipsit, nici cat s-a dres.

 

Antmil, interesant cu degustarea de bere. Nu e o bautura care sa imi placa, dar stiu de la altii ca sunt fineturi, ca la vin. Foarte tare cum v-ati gasi toti 4. Cu sept nou si schimbarea - succes! Suna bine si interesant cum o sa fie.

 

Viv, a ajuns CCS? 

 

Daniela, cum a fost pana la urma cu recoltele? Stiu ca mama zicea ca multi au fost nevoiti sa declare culturile 'pierdute' la asigurari, din cauza de seceta. 

 

Velvet, visez eu, sau ai zis ca pui o poza cu pisicul? De trimis poze din telefon pe laptop cel mai simplu e cu un cablu, sau iti trimiti poze tie pe email si apoi deschizi emailul pe laptop.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...