Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cam in aceleasi linii cu studiul pus de Miha. 

 

 

Thirst, defined as a desire to consume fluids as a result of a body water deficit, is a subjective perception controlled by both neuroendocrine responses to maintain fluid homeostasis [5,6,7] and psychosocial influences [8]. The physiological onset of thirst, occurring with fluid losses of a magnitude of 1–2% body mass loss [6,9] is influenced by hyperosmolality, hormonal responses (arginine vasopressin (AVP) and angiotensin II (Ang II)), and peripheral osmoreceptors [10,11,12], but is highly variable within individuals [5]. In addition, non-homeostatic influences, such as beverage taste, availability, individual drinking habits, and timing with meals, dictate daily fluid intake [8].

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6893511/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, mi-a picat sub nas un articol suedez care discuta despre o parte din problemele tale. Nu știu dacă te ajuta cu ceva, dacă nu, arunca-l :). E in suedeza, eu am tradus puțin din el cu google translate in engleză și mi s-a părut Ok. 
 

https://janusinfo.se/nyheter/nyheter/2017/oftaoklarorsaktilluretrit.5.49dbd9b15dd6037828731da.html?fbclid=IwAR0GmZDdpXS8G-MucVJZ2YCUe825JJtuRxWFe58Ze_xJtl1WFHhLywwGvFI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai e foarte Ok așa. Bei când simți ca ai nevoie. Dimineața bei totuși ceva, după micul dejun? Eu beau dimineața după ce mănânc mic dejun (nu pot sa îmi încep ziua altfel, e un ritual), o cafea și trei tablete cu un pahar de apa. Apoi mai beau o cafea pe la 9-10 și apa mai beau după masa de prânz. Dacă îmi e sete normal ca beau, dar nu beau niciodată conștient. Doar ca sa beau, sa fac o “norma”. Nu mi se pare normal.

 

Eu beau in mod ‘intenionat’ - adica am cana pe birou si beau din ea, nu astept pana mi se face sete. In felul asta eu personal ma asigur ca beau macar 1.5l / zi de apa si relativ regulat (pe langa ce iau din fructe, supe, lapte etc) Am contorizat cata apa beam inainte sa fac asta si era putina comparativ cu cat aveam nevoie. Dar repet, asta e experienta mea. Pentru altii e diferit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Azi ori sunt obosita ori deprimata. Nu am chef de nimic, parca as sta si nu as face nimic. Nici sa vorbesc nu am chef. Nu am un motiv anume. Prea multe pe cap, lucruri care nu imi ies asa cum as vrea, in sfarsit. Miha, am vazut pozele cu baia in making, imi place tare! O sa fie super! Ant, super impresionata cu facutul sapunului. Poate ar trebuie sa incerc si eu. Eu beau mult ceai si cafele, sau cel putin asa cred :)))

 

Sper sa treaca starea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Oh, da, Albizzia am cautat tota vara. Dar unul crescut. Ca face flori dupa 3-4 ani de la plantare si nu mai am rabdare. Si unul crescut de vreo 2 metri e incredibil de scump.

Avem unul la Valeni, pot sa o inteb pe socrella daca are pui, sa iti dea. Tot astepti 3-4 ani dar macar nu platest nimic pe el. Socrella se duce acolo vara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...