Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Miha, cum stai cu durerile? Nu ar fi bine sa iti faci si o ecografie?

 

Mersi de întrebare. Relativ Ok, constant. Dureri suportabile peste noapte. Peste zi am orteza. O pun cum ma trezesc, o dau jos exact înainte sa ma pun in pat. Am încercat fără, ma doare. Orteza tine umărul la locul lui, altfel se pare ca e instabil. 
 

Din păcate ce ar fi bine sa fac, nu hotărăsc eu. Nici măcar când. Doar medicul ortoped. Aștept programarea la el, in max 2 luni jumate. Pana atunci, nu am ce sa fac. Merg mâine la fizioterapeuta iar, dar nu știu dacă mai putem face ceva. Am sa văd ce zice mâine. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as sti ca am intrat in contact cu o persoana testata pozitiv, as sta cuminte in casa (e adevarat ca eu pot lucra perfect de acasa, fara hartii justificative) 10-14 zile si daca nu as avea nici un simptom, mi-as vedea de viata fara sa ma stresez si sa imi pun prea multe intrebari si fara sa vreau sa imi fac test neaparat. Daca as avea simptome, oricat de mici, da, clar as vrea sa imi fac test sa stiu daca e covid sau altceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, problema este că dacă intri în contact cu o persoană confirmată pozitiv, teoretic nu mai poți ieși din casă, trebuie să te autoizolezi 14 zile (mă rog, decizia DSP nu vine în momentul în care tu afli de la cel pozitiv, ci vine când sună DSP să facă ancheta epidemiologică, câteva zile mai târziu). Deci chiar dacă vrei să te testezi la privat, nu ai cum. Pentru că nu ai voie să ieși din casă. Iar DSP-ul nu te testează fără simptome. Deci nu te poți testa nicicum în condițiile astea de mai sus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da, e varianta cea mai fair si cea mai corecta.

Problema apare atunci cand esti urmatoarea veriga in lant. Adica ai intrat in contact cu un posibil infectat, om care a intrat in contact cu cineva confirmat. Pe acel potential nu il testeaza nimeni fara simptome, iar tu nu stii daca acel contact tau e confirmat sau nu (daca nu isi face testul pe banii lui). Si atunci e cam aiurea sa apara multe situatii de genul asta, si sa tot stai preventiv calupuri de cate 14 zile izolat tu si familia ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da, e varianta cea mai fair si cea mai corecta.

Problema apare atunci cand esti urmatoarea veriga in lant. Adica ai intrat in contact cu un posibil infectat, om care a intrat in contact cu cineva confirmat. Pe acel potential nu il testeaza nimeni fara simptome, iar tu nu stii daca acel contact tau e confirmat sau nu (daca nu isi face testul pe banii lui). Si atunci e cam aiurea sa apara multe situatii de genul asta, si sa tot stai preventiv calupuri de cate 14 zile izolat tu si familia ta.

 

dar tu de ce sa stai 14 zile izolat cu familia ta cand nici nu stii daca contactul cazului are ceva???? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da, e varianta cea mai fair si cea mai corecta.

Problema apare atunci cand esti urmatoarea veriga in lant. Adica ai intrat in contact cu un posibil infectat, om care a intrat in contact cu cineva confirmat. Pe acel potential nu il testeaza nimeni fara simptome, iar tu nu stii daca acel contact tau e confirmat sau nu (daca nu isi face testul pe banii lui). Si atunci e cam aiurea sa apara multe situatii de genul asta, si sa tot stai preventiv calupuri de cate 14 zile izolat tu si familia ta.

Dap, cam in  situatia asta e fii-mea.  Si nu isi poate face testul pe banii lui ca e in izolare data de DSP. Dar DSP face, totusi, desinfectie, la locul lui de munca. I-a inchis magazinasul. Si tot  una de la DSP i-a spus ca daca nu are simptome nu e contagios.

In fine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...