Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

E tare frumos un copac Albizzia. Am vazut la finii nostri si mi-a placut. Singurul inconvenient e ca face multa mizerie sub el. De preferat sa nu fie langa pavaj.

 

La noi nu se poate vaccinul antigripal fara scrisoare de la doctor. Nu au doze suficiente pentru toata cererea din tara. Au definit cine are prioritate si clar noi nu avem. Am doua prietene care l-au facut. Cel pentru 65+ e si mai greu de obtinut.

Acum insa vazand ca in USA e la discretie si la fel si in Suedia mi se pare aiurea cum au impartit cotele pe tari. Cumva o injusta distribuire a dozelor. Pentru ca e cerere mare si nu se pot cumpara cat ai bani ci cat iti e portia. Cel putin asa citesc in ziare ca Norvegia a cerut mai multe doze dar nu au primit. Si cele care le-au primit sunt distruibuite de EU si aici ajung din ratia pentru Suedia. Ceva de genul. Cu alte cuvinte stau cu banii in buzunar de data aceasta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna ziua!

 

nimic nou la noi. C cu scoala online, aseara la 10 inca trimitea teme. unele le-a primit sambata si cum nu eram acasa a intarziat cu ele. 

am fost la tara, ca de obicei. e frumos tare la noi toamna, dealurile in toate culorile, foc in soba...

 

noi nu cumparam vin deloc. face si socrul meu si tata. avem noi vie, nu multa dar destul cat sa avem vin tot anul. tata are muscat ottonel, cabernet si racateta - sper ca asa se scrie- e tot alb si e sec. socrul meu are aligote si muscat otonel. si tata si socrul meu fac si pelin - e un vin care se face la noi in dobrogea, pe pun in butoi struguri de diverse soiuri> babeasca, 1001, sampanie etc. si peste struguri se pune must. cand fermenteaza se sparge boaba. are o fermentatie mai lunga dar e un vin foarte aromat si mai slab ca tarie. la noi se bea acest vin la mesele obisnuite, e un vin de zi cu zi, ca sa zic asa...

de cumparat cumpar vin doar daca am de dat un cadou si atunci cumpar de la podgoriile noastre mari, macin, sarica niculitel, baia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vaccin antigripal nu am facut niciodata nici eu nici ai mei. nici nu am facut niciodata gripa. am mai racit dar niciodata ceva grav. anul asta probabil ca ar fi fost bine sa facem dar nu am facut...

dna T face in fiecare an la medicul de familie. si-a facut chiar vineri, gratuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, am citit ce spuneai de sapunuri si ca sigur au parfumuri in ele daca miros frumos. astea pe care le-am luat eu de la schit de la soveja miros, nu neaparat frumos dar miros destul de puternic dar la culoare nu sunt deloc atragatoare, sunt ceva crem-gri spalacit. 

oricum, maicutele nu au spus ca ar fi 100% naturale.

 

am auzit la Tv de tragedia de la Piatra. cumplit ce s-a intamplat! 

Laura, sa stii ca m-am gandit instant la tine...nu ca aveai vreo legatura dar automat leg Piatra de tine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, cumplit ce s-a intamplat acolo, pandemia a amplificat degringoloada sistemului sanitar...

 

Silvi, cand erau copiii la scoala temele le primeau in ziua in ccare aveau materia respectiva si se stia clar pt cand sunt. Acu, de cand cu online-ul si google classroom, te trezesti ca pune vreun prof cate o tema si in alta zi decat cea cu materia. Asta se traduce ca tot timpul trebuie sa derulezi la fiecare materie google=ul sa vezi daca nu a mai postat careva ceva. Nu pot spune ca a fost o regula, dar s-a mai intamplat...

 

Cred ca toti copiii s-au saturat de scoala asta online... Nici fetelor nu le place, numara zilele pana la vacanta, dar mai sunt multe si intre timp mai au de muncit, de dat lucrari, de facut teme. 

Daca ne pocnea pe noi pe vremuri o asemenea pandemie ori ne tinea Ceausescu 2-3 ani in repetentie generala pana se mai domoloea pandemia ori ne trimitea pachet la scoala, si scapa cine poate, iar apoi masluiau toate datele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața!

 

Azi am fost să-mi fac analizele anuale de sânge și am înghețat în mașină, că mi-am greșit programarea (cel puțin așa zicea domnișoara de la recepție). Aveam de stat 45 de minute și am stat afară, în mașină, că n-am vrut să aștept în clinică, era cam aglomerat.

 

Am văzut și citit ce s-a întâmplat la spital în Piatra Neamț,  îngrozitor :((((.

 

Silvi, ce soi de vin e ”racateta”? Nu am auzit de el.

 

Citesc o carte a etologului Frans de Waal și la capitolul despre lupte politice (cimpanzeii sunt ași în așa ceva, au alianțe, își ”cultivă” susținătorii etc.) spunea că Donald Trump nu se comportă nici măcar ca un cimpanezeu alfa :))). Masculul cimpanzeu alfa, după ce a câștigat poziția dominantă se preocupă de bunăstarea grupului, intervine de multe ori în certuri aplanându-le, oferă consolare. De multe ori masculul dominant dintr-un grup nu este cel mai puternic fizic, ci cel cu cele mai multe alianțe care să-l susțină. Un mascul alfa care și-ar învrăjbi grupul și-ar ”termina” cariera foarte rapid :).

 

În weekend am făcut doar treburi administrative și cam atât.

 

O zi frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am bucurat pentru Maia Sandu. In sfarsit, Moldova scapa de dodon si de pro-putinisti.

Dar totusi, sa nu fim prea optimisti. E doar un pas.

 

Ma intristeaza ce s-a intamplat la Piatra Neamt. Asa se intampla cand faci din rahat bici dupa ce  30 de ani toti au dormit cu fundul pe camasa.

dumnezeu sa-i ierte.

 

Cand mi-a povestit CCS toate masurile care trebuie luate pentru tancurile astea de oxigen, butelii samd, m-a luat cu fiori pe sira spinarii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...