Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

 

 

Cum Dumnezeu sa curga sangele spuma? Dar, ce, e sampanie? In fine, mai demult, cand eram mai tanara si eu am mai avut probleme cu venele, ca cica nu mi le gaseau si nu puteau sa-mi ia. Ba ma si luau la rost "ce, astea-s vene? de unde sa-ti recoltez?" - Pai de aia esti cadru medical, sa poti sa recoltezi... parca era vina mea ca nu am vene pronuntate, descurcati-va [:)] Eu sunr donator de sange de o vreme, si intr-adevar, nu am cine stie ce vene, dar oamenii ai chiar se descurca, gasesc ei o metoda, un punct acolo, la incheietura dreapta. La fel de ani de zile, la MF, iarasi nu am mai avut probleme de genul asta.

 

Iti explic eu, ca recoltator (ocazional, dar a fost o perioada când am lucrat destul de mult pe recoltări. La unii pacienți viteza cu care intra sângele in eprubeta e așa de mare încât se face spuma. DAR...niciodată nu am văzut numai spuma, rămâne deasupra, fiind vid in eprubeta nu dispare. Testele de hematologie se fac pe eprubete care nu se centrifugheaza. Rămâne spuma deasupra, dar acul cu care este absorbit sângele Pt analiza merge pana aproape de fundul eprubetei, deci nu exista risc sa nu fie corecte analizele, dacă sângele e suficient (trebuie sa fie o cantitate minima in eprubeta). 
Nu îmi explic însă de ce analizele de biochimie nu pot fi făcute. Pt astea se centrifugheaza sângele, nu rămâne spuma. 
La pacientii ăștia la care viteza sângelui e mare, umpli eprubeta fără probleme, deci nu exista riscul sa nu fie cantitate suficientă. 
 

Chiar sunt curioasa cum a fost in cazul Silviei. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

https://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/studiu-coronavirusul-a-aparut-in-italia-din-septembrie-2019.html

 

Cum Dumnezeu (daca e adevarat ce scrie aici) a putut sa circule virusul in perioada septembrie-martie fara sa produca mari "valuri", iar din martie incoace, a explodat de-a dreptul.

Cand zic "cum a circulat in toamna/iarna trecuta" zic ca, chiar daca nu se testa si nu se stia ca este covid, puteau medicii sa se sesizeze: 1. ca mor multi oameni. 2. ca se transmite virusul (gripa, daca sa zicem ca ar fi fost confundata cu o gripa) ff repede (cum s-a vazut ca se transmite sars cov 2)... Nu stiu, mi se pare ff ciudat sa nu fi sesizat nimeni nimic. Chinezii in Wuhan s-au sesizat ca circula ceva, o pneumonie ciudata... au vazut ceva, italienii nu. Ciudat.

 

M-am mirat atat de mult, de am postat si dincolo, la subiectul cu vaccinul anticovid 19 :))))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sunt foarte obosita.

Dimineata au venit oamenii cu copacii si la plantat. Au fost 3. Nu au vrut sa poarte masca ca au zis ca ei nu cred ca e Covid, ca e o conspiratie mondiala.

 

Noroc ca aveau de stat numai in curte si noi cu masca si ne-am tinut deoparte.

A fost mult de munca,  10 tuia smaragd si un brad normandian, verde inchis si grasut.

La pranz am comandat ceva de mancare pentru ei, ciorba si felul 2.

Daca nu am dezinfectat dupa aceea de ne-a venit acru.

 

Am si aflat in ce consta conspiratia. De fapt oamenii care au murit de Covid au murit pentru ca li s-au recoltatt organele pentru bogatii lumii, ei stiu sigur asta pentru ca o ruda de-a lor a murit de gripa (sigur nu de Covid) si cand au rugat sa ridice capacul sicriului sa vada daca in sicriu e cine trebuie, au ridicat doar putin capacul si au vazut doar capul. Nu si organele.

 

Si chestia la Piatra Neamt e o facatura ordinara. Pacientii morti arsi acolo, au murit pentru ca li s-a luat oraganele si au dat foc sectiei special ca sa ascunda furtul de organe. Si stiu asta pentru ca o ruda de-a lor chiar lucreaza acolo de spala podele.

[:-)))]  [:-)))]

 

Am ascultat cu atentie si am dat din cap. Asa ceva nu are rost sa contrazici.

 

Si partea buna e ca ne-am amintit ca azi este aniversarea casatoriei noastre si ne-am spus ca sigur, sigur o sa se prinda toti copaceii.

 

Dupa ce am terminat cu curtea ne-am suit in sa si tuleo doamne cu bicicletele, cat mai prindem si noi vreme cu soare.

 

Strumphi, mama mea e bine, am vazut poze de ieri, arata imbatranita, insa ma bucur ca a ramas optimista si vorbareata.

Sora mea de aici e bine si ea, ma sunase dimineata de doua ori, nu am raspuns, am sunat inapoi, nu a raspuns ea si am intrat in panica ca i s-a intamplat ceva de aia m-a sunat. De fapt dorise sa ma felicite.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, La multi ani fericiti impreuna!  [flo2]  [cheers]  [artif]

Mihaela, nu am nici un raspuns inca. Cat despre mine, azi si ieri mai ok, dar saptamana trecuta a fost una grea, foarte grea. Nu atat fizic, dar psihic mi-a fost foarte greu. Ce m-as face eu fara Nick&Sophia? Ei ma tin pe linia de plutire....

 

monica, am citit si pe la noi stirea aia si sincer cred ca e adevarat. Anul trecut prin octombrie sotia prietenului lui Mr. a fost foarte rau in spital cateva saptamani cu o pneumonie de nu o puteau trata. A facut si septicemie, tare urat a fost, dar e ok acum. Foaret mult a durat refacerea. Atunci nu se stia de covid si nici nu se testa, dar au crezut ca o pierd si e mai tanara decat mine. Apoi in decembrie cumnata mea a facut pneumonie si a durat foarte mult pana si-a revenit, iar socrii mei dupa Anul Nou au avut o raceala groaznica, soacra a facut si conjunctivita si socrul a ramas inca cu tuse si oboseala cronica. Eu cred ca toate cazurile astea au fost covid, dar precum nu au facut test nu pot spune ca e 100% sigur. 

 

velvet cum mai esti? te-ai decis ce faci de sarbatori?

 

In seara asta am vorbit vreo 2 ore cu socrii pe portal Tv si m-a intrebat soacra detalii despre tragedia de la Piatra Neamt. Au dat stirea asta peste tot pe aici, pe sky au avut breaking news. Ma rog ca doctorul erou sa isi revina si sa aiba parte de cei mai buni doctori si tratamente in Belgia. Am vazut un articol cu sotia lui si mi-a rupt inima, cum plangea... ce o fi in sufletul ei acum... Tragic tot ce s-a intamplat! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...