Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Atunci e clar. Asa se explica si comportamentul gen "fac ce vreau pt ca asa am chef" :(((

Probabil masina fiecarui parinte valoreaza cat toate masinile profesorilor la un loc.

 

Mda, eu stiu scoala lui Velvet, e genul ala de scoala, unde in vremurile offline dimineata se aliniau BMW-urile si Audi-urile ultimul racnet sa-si lase copiii in usa scolii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci e clar. Asa se explica si comportamentul gen "fac ce vreau pt ca asa am chef" :(((

Probabil masina fiecarui parinte valoreaza cat toate masinile profesorilor la un loc.

Problema e ca in genul asta de scoli li se da nas unor astfel de specimene, pe principiul "pestele de la cap se-mpute".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De poimâine, trec și elevii de la noi, doar cei de liceu, online. Vor face cu rândul, Silvia va fi acasa restul săptămânii asteia și săptămâna viitoare, apoi la școala. Restul școlilor nu se închid. Pe toată Suedia, săptămâna trecută, categoria cea mai reprezentativa între cei cu covid pozitiv, este 16-19 ani. La noi pe insula e Ok, nu s-a observat sa fie clustere in liceu, dar au preferat sa prevină, sa fie mai putini odată in școala. 
 

Corina, ma bucur ca sunteți Ok! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, chiar acum l-am întrebat ce tort vrea sa fac :). E cu Silvia sa o duca la antrenament, nu mi-a răspuns. Dar după cum îl cunosc, va vrea tort de “al meu” :). 
Biletele încă nu le-am anulat. Aștept sa văd decizia teatrului, Pt ca din 24 nov nu au voie mai mult de 8 persoane sa se întâlnească. Dar e cam ambigua precizarea și nu se știe cum e cu sălile de teatru, cinema. De ex la restaurante nu au voie sa mai aibă muzica live și nu mai mult de 8 la o masa. Deci e voie mai mulți de 8 in restaurant. Mai am timp sa se anulez, mai aștept :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia ziceai ca a facut/ face echitatie...eram curioasa, Face de toate, trap, galop, sarituri sau dresaj, a participat si pe la concursuri? Povesteai ca a intrerupt o perioada, din lipsa de timp. Ea avea calul ei? Adica inchiriat de la herghelie si contra cost era doar al ei cand calarea? 

Eram curioasa, deoarece si Ana si-a manifestat dorinta de a calari un cal, am dus-o in vara la niste sedinte, am mai continuat si acum toamna, cand s-a putut. Vad ca ii place, doar ca e scump si e departe (mai pe la marginea orasului, ca nah, nu ai unde sa faci herghelie in centrul Bucurestiului :))))  )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cu X si 0 in 3D

Ah, eu și fiică-mea suntem „fane”, am jucat cu ea de când era în școala generală și până a plecat la facultate. Doar că varianta în care îl avem noi se numește „Quatrene” și are piesele sub formă de mici discuri găurite în centru și nu se mai găsește. Dar principiul e fix același. De multă vreme îmi doream să-l cumpăr ca să-l fac cadou și abia acum mi-a dat prin cap să-l caut sub o denumire de genul „X și 0”.

 

Și celălalt joc e tare interesant, logică și strategie, nu l-am jucat, dar știu principiul; merge cam la orice vârstă, de la cea școlară începând.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Silvia ziceai ca a facut/ face echitatie...eram curioasa, Face de toate, trap, galop, sarituri sau dresaj, a participat si pe la concursuri? Povesteai ca a intrerupt o perioada, din lipsa de timp. Ea avea calul ei? Adica inchiriat de la herghelie si contra cost era doar al ei cand calarea? Eram curioasa, deoarece si Ana si-a manifestat dorinta de a calari un cal, am dus-o in vara la niste sedinte, am mai continuat si acum toamna, cand s-a putut. Vad ca ii place, doar ca e scump si e departe (mai pe la marginea orasului, ca nah, nu ai unde sa faci herghelie in centrul Bucurestiului :)))) )

 

Da, de la 10 ani face. Da, de toate, așa sunt antrenamentele. Dar au pe rând, o săptămâna at dresaj, una sărituri. A fost și la concursuri, de ambele. Dar nu e pasionata de concursuri. Pentru ea calul înseamnă altceva. 
Timp de 5 ani a avut calul ei, inchiriat. In ultimii 2 ani aceiași cal, un cal tânăr pe care ea, cu ajutorul unei antrenoare tinere, l-au format. Mai mult Silvia, antrenoarea a ajutat-o in primele luni. 
Da, a fost nevoita sa renunțe, exact acum un an. Simțea ca era prea mult Pt ea, începuse liceul și avea prieten, nu apuca sa facă de toate. In vara însă și-a dat seama ca nu poate fără cal. Și a reînceput doar antrenamente. Dar nu e Ok, e cu totul altceva decât când ai calul tău. Acum a vb iar cu antrenoarea, ea e cea care are caii și ii închiriază. Și o sa primească un cal in curând. Antrenoarea o apreciază tare mult pe Silvia. 
In plus, a primit oferta sa călărească un cal al unei prietene de-a antrenoarei, va merge sa îl testeze, sa vadă dacă e Ok cu el. E posibil sa îl primească pe acesta sa îl închirieze. Încă nu e stabilit, abia din Ianuarie intra pe schema de inchiriat, pana atunci sunt plătite doar antrenamente. 
 

Da, e scump :). Dar e singurul sport pe care și l-a dorit de mică. Nici nu pot sa exprim in cuvinte relația ei cu caii. Decât ca in viitorul ei, caii vor avea cu siguranța un loc important. Visul ei este sa stea la o ferma și sa aibă cai. Trebuie doar sa vadă ce meserie se poate îmbina cu asta :). 
 

Noi avem noroc ca stam in margine de oraș, grajdurile sunt la 1,5 km de noi. Noi o ducem cu mașina, dar sunt situații când nu putem și atunci merge cu bicicleta. Nu e chiar liniștitor, ca e drum de 80 și fără pista de bicicleta, apoi un drum de 50 dar relativ îngust, trebuie sa tragi mult pe margine sa încapă 2 mașini. Noaptea nu merge cu bicicleta. Dar verile și când e lumina, a mai mers. 
 

E un sport tare frumos, dar trebuie dragoste Pt cai și pasiune Pt asta. Dacă Anei ii place, merita sa continue. Eu am încercat, dar nu e Pt mine :)). 
Al meu soț era Ok, lui ii placea. Dacă nu se accidenta, ar fi călărit și acum. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...