Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi, daca ai fi locuit in No ti se cerea deja sa stai izolata. Doar asa se poate rupe lantul transmiterii. Preventie, preventie si iar preventie.

Eu nu stiu cum de aveti curaj sa va mai vedeti cu cei din familie, cu prieteni.

 

Corina, aici nu exista politie locala. Iar politia normala nu se ocupa de corona, nu sunt dotati cu costume protective. Cel mult dau amenzi celor care au incalcat regulile de carantina. In orice caz, nu trebuie sa verifice nimeni, sa sune nimeni. Exista spirit civic si pe acesta ne bazam.

Orice persoana testata este automat in carantina pana la rezultat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum am citit ce spune corina, luni testati si joi confirmati?

deci nasa mea afla peste cateva zile...timp in care noi si toti cu care a intrat in contact suntem liberi...

su chiar si dupa ce e confirmata tot nu ne va intreba nimeni nimic de sanatate! super!

 

depinde ce declara ea la contacti. daca ati stat afara si la o oarecare distanta sunt sanse sa nu fi luat. dar nu foarte mari. buna conduita zice sa stati pana luni izolati sau macar sa va luati cele mai stricte masuri de protectie daca e obligatoriu sa iesiti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia:

 

Contact direct de definit asa:

- Persoană care locuiește în aceeași gospodărie cu un pacient cu COVID-19;

- Persoană care a avut contact fizic direct cu un caz de COVID-19 (ex. strângere de mână fără igiena ulterioară a mâinilor);

- Persoană care a avut contact direct neprotejat cu secreții infecțioase ale unui caz de COVID-19 (ex. în timpul tusei, atingerea unor batiste cu mâna neprotejată de mănușă);

- Persoană care a avut contact faţă în faţă cu un caz de COVID-19 la o distanţă mai mică de 2 m şi cu o durată de minimum 15 minute;

- Persoană care s-a aflat în aceeași încăpere (ex. sala de clasă, sală de ședințe, sală de așteptare din spital) cu un caz de COVID-19, timp de minimum 15 minute şi la o distanţă mai mică de 2 m;

- Persoană din rândul personalului medico-sanitar sau altă persoană care acordă îngrijire directă unui pacient cu COVID-19 sau o persoană din rândul personalului de laborator care manipulează probe recoltate de la un pacient cu COVID-19, fără portul corect al echipamentului de protecție.

 

Legătura epidemiologică ar fi putut avea loc în perioada de 14 zile anterioare datei debutului.

 

Orice persoană care a purtat masca/echipamentul de protectie corespunzator și a respectat distantarea fizica NU ESTE CONSIDERATA CONTACT DIRECT.

 

Voi pareti a fi cam la limita dintre a fi contact direct sau nu.

- nu ati purtat masca, si ati petrecut 20-30 minute, dar depinde la ce distanta ati stat unii de altii;

- faptul ca ati stat afara si nu in spatiu inchis, iarasi e mai ok

- copiii s-au jucat cu copiii prietenei nasei, care poate nu are infectia

 

Acum citeste si ce a scris Corina mai sus despre ancheta epidemiologica. O va intreba pe nasa, in caz ca iese pozitiv, despre persoanele cu care a intrat in contact in afara locului de munca (sau nu, vezi Corina). Dar asta va dura cateva zile, ei inca nici nu i-a iesit testul. Voi in timpul asta urmariti eventuale simptome si purtati intotdeauna masca. Nu stiu ce sa te sfatuiesc cu locul de munca, dar din moment ce au esti considerat contact direct, nici nu ai drept la concediu medical.

Din fericire, nu stiu din proprie experienta, dar invat, ca cine stie, Doamne fereste. Eu sper sa nu.... dar nu poti sa stii. De aceea am si intrebat-o pe Corina unele lucruri.

 

Sanatate multa, sa dea Domnul sa nu fie nimic la voi!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, cazul ei concret: ea lucreaza, nefiind inca pe lista de contacti si cu dispozitie de izolare, cum poate motiva absenta de la locul de munca? Cum poate primi concediu medical? Ca nu prea se poate... Doar daca vorbeste ea cu angajatorul si ii cere permisiunea (si se poate) sa lucreze de acasa. Eu inteleg ca ea merge fizic la serviciu.

 

depinde ce declara ea la contacti. daca ati stat afara si la o oarecare distanta sunt sanse sa nu fi luat. dar nu foarte mari. buna conduita zice sa stati pana luni izolati sau macar sa va luati cele mai stricte masuri de protectie daca e obligatoriu sa iesiti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, sanatate multa ! Sper sa nu fie nimic grav. Ma bucur pentru voi ca intrati in atmosfera de sarbatori. La mine sentimentul  ala e tare departe... 

 

velvet, imi pare rau ca te necajesc atatea lucruri si evenimente. Sanatate multa! Ceai de busuioc cu miere si lamaie iti recomand si eu, pe langa pastilute si spray-uri locale. 

Scoala asta pe calculator e pentru unii ciuma, pt altii muma.  Ma uit la feciuru'miu, care era genul de copil ce statea in ultima banca si raspundea doar daca intreba profesorul, nu era deloc genul care sa se afirme. Acum, de cand e online, isi vede moaca pe ecran si i se pare ca se uita proful numai la el si raspunde mult mai des. Chiar sunt ore unde imi zice ca se simte prost ca profesorul intreaba ceva si nu raspunde nimeni si atunci raspunde el, ca se simte cumva obligat sau ii pare rau de profesor ca e ignorat.  S-a ales deja cu un 10 pt activitate la ore la un obiect care e departe de a fi punctul lui forte si daca ar fi fost in clasa sigur nu ar fi raspuns. 

 

Am auzit si eu ca cei mai mici, de 5-8 sunt mult mai "rai" in online, mult mai obraznici, ca li se pare ca nu ii vede si nu ii stie nimeni si se dau in stamba. La ai mei la clase nu am auzit de nici un incident, toti sunt cuminti.

 

Corina, sanatate multa! Sa treceti cu bine peste incercarea asta. Prietenul meu a fost testat intr-o sambata si a primit rezultatul luni. Dar nici pe el nu l-a sunat nimeni sa faca ancheta epidemiologica. Prin medicul de familie au tinut legatura cu DSP-ul. 

 

Silvia, sper sa fiti ok. Sanatate multa tuturor! 

 

Bianca mea vrea sa invite 3 prieteni la ea in weekendul cu sf Andrei (ea e si Andreea). Sa vina la noi sambata si sa stea pana duminica. Nu i-am zis inca nici nu nici da .. nu stiu cum sa fac. Sunt colegi cu ea de clasa, nu merg la scoala, unul nu iese decat la plimbat cainele in jurul blocului, altul sta la curte si nu prea a iesit deloc, o fetita e in carantina pana joi, ca a avut tatal ei covid. Pustoaica si mama ei nu au avut nici un simptom, oricum ar fi aproape o luna de la testarea tatalui ei pana ar veni la noi.  Bianca  e asa de entuziasmata, face planuri ce sa joace, ce sa le fac de mancare,  le-a spus sa stea in casa pana vin la noi, toti abia astepta. Sincer, nu cred ca pot sa le spun "nu".  

E si ziua barbatului atunci, el nu cred ca va avea parte de musafiri. Nu stiu , poate invitam prieteni astia care stau acum in izolare. Si ei vor fi safe pana atunci.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, sotul meu, cand a fost la parastas la Buc. s-a imbratisat (cu masca) si apoi a stat ore bune la aceeasi masa (fara masca) cu o prietena care a doua zi a facut febra si apoi a iesit pozitiva. Deci, sunt putine sanse sa fi luat de la nasa. 

 

Roli, nu toate cazurile sunt la fel. Am scris eu acum ceva timp de cumnata mea care a luat de la o colegă pentru că a stat cu ea la masă mai puțin de 10 minute. Era în perioada de urgență, cumnata mea nu s-a văzut cu altcineva în afara serviciului, fratele meu lucra de acasă. Ea a luat de la birou, pentru că a mâncat lângă această colegă (cu care nu se întâlnea de obicei), colega având simptome a doua zi de la întâlnire și apoi depistată pozitivă.

 

Sunt cazuri și cazuri. Dacă unul dintre noi nu se infectează în anumite condiții nu înseamnă că nici alți nu s-ar infecta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, cazul ei concret: ea lucreaza, nefiind inca pe lista de contacti si cu dispozitie de izolare, cum poate motiva absenta de la locul de munca? Cum poate primi concediu medical? Ca nu prea se poate... Doar daca vorbeste ea cu angajatorul si ii cere permisiunea (si se poate) sa lucreze de acasa. Eu inteleg ca ea merge fizic la serviciu.

 

Eu nu cred că Silvi trebuie să-și ia concediu medical, ce trebuie este să poarte masca la birou tot timpul și o schimbe de câte ori e nevoie. Să nu mănânce la birou lângă colegi. Eu asta aș face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...