Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

Edit ca îmi amintesc de prăjitura Indiana cu frișca. Era singura prăjitura mancabila din cofetarii. In Copilăria mea, prăjiturile din cofetarii erau grețoase. 

 

De prăjitura Indiana îmi amintesc și eu, era pe lista scurtă de favorite. În copilărie ai mei cumpărau aproape numai prăjituri cu frișcă: Brateș, Sinaia, Aida, Diplomat - erau o bunătate. Ele au rămas acolo în urmă, pentru că oricât de natural ar lucra unele cofetării, tot folosesc ceva aditivi de patiserie care pe vremea aceea nu existau sau nu se foloseau la noi, pe atunci erau interziși mulți aditivi la noi în țară.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[hia]

 

miha La Multi Ani sanatosi sotului si fetei tale!  [flo2]

 

michelle ma bucur ca e totul bine.

 

roli drum bun sotului back home deseara!

 

glimmer La Multi Ani fetei tale inca o data! sa fie sanatoasa si norocoasa!   [flo2]

 

zi frumoasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, sa-ti traiasca sarbatoritii, sanatosi si bucurosi!

 

Strumph, cum au iesit chiftelele?

 

Roli, drum bun sotului!

 

La noi frigutz si intunecat, in casa cald si bine. Copacii din fata geamului au ramas fara frunze.

Ne-au sunat de la "dsp", daca luni copilul nu mai are simptome, marti se poate duce la scoala.......deci la o saptamana de la primele simptome. Noi ceilalti stam inca 10 zile in carantina incepand cu prima lui zi de scoala. [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua ne place mult conopida la cuptor. Uneori amestec brocolli cu conopida si are aspect frumos.

si eu o fierb al dente si o scurg bine.

Insa eu o fac cu sos bechamel.

Pun pesmet pe fundul tavii. Printre bucatile de conopida, unt, rad cascaval si branza albastra peste ea, abia apoi torn sosul bechamel si deasupra rad din nou branza albastra si cascaval.

Nu o apuca seara, asa mult le place.

 

Si asta va fi urmatoarea idee.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De prăjitura Indiana îmi amintesc și eu, era pe lista scurtă de favorite. În copilărie ai mei cumpărau aproape numai prăjituri cu frișcă: Brateș, Sinaia, Aida, Diplomat - erau o bunătate. Ele au rămas acolo în urmă, pentru că oricât de natural ar lucra unele cofetării, tot folosesc ceva aditivi de patiserie care pe vremea aceea nu existau sau nu se foloseau la noi, pe atunci erau interziși mulți aditivi la noi în țară.

 

Eu nici de prăjiturile astea nu am auzit :)). 

Dar nu ma mir. Am vb și cu soțul care a copilărit la 90 km distanta de mine, și nu am avut aceleași prăjituri prin cofetarii :)). 
 

Banuiesc ca aici sunt interziși aditivii, am răscolit tot netul despre cum se face frișca in torturi, la cofetarii, nu am găsit decât ceva întăritor lichid, atât. Răspunsuri scrise de cofetari, sau elevi de cursuri de cofetărie. 
 

O alta prăjitura care era buna, se numea Spumoasă, Dar era din spuma de ou. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...