Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu prăjitura Spumoasă am văzut-o prima oară la Cluj, dar nu pot să spun că mi-a plăcut, era prea dulce și aroma artificială. N-am mâncat spumoasă făcută în casă, cum e cea din linkul pus mai sus.

 

Tot la Cluj am făcut cunoștință pentru prima oară cu broscuțele :) (prăjitură din resturi, stil ”cartof”, dar sub formă de broscuță și acoperită cu fondant verde). La birou în Cluj puneam pariuri pe broscuțe :))), na, eram mai tineri și fără buget prea mare :)))).

 

Aici un articol despre broscuțe, văd că în Cluj încă rezistă :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Asteptam sa vedem daca ne carantineaza comuna incepand de azi si in ce conditii pot ai mei sa mai mearga la dentist in Bucuresti.

Avem incidenta undeva la 9,6. 

 

se pare ca vor carantina tot ce e la periferia Bucurestiului, ceea ce e o mare tampenie. cati dintre cei care stau acolo au si domiciliul acolo? cam un sfert? cifrele n-au absolut nicio legatura cu realitatea.

 

iar la dentist presupun ca pot merge cu declaratie, nu?

 

si eu ma duc azi undeva la periferie, la ziua unei prietene care sta in Magurele. acum mi-a zis ca din seara asta sunt carantinati, asa ca trebuie sa stam cu ochii pe ceas sa nu raman acolo [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, interesant ce spui de tort ca pe vremea copilăriei :). Pe vremea mea nu erau torturi in cofetarii. Mama făcea tort acasa, de fiecare ocazie. 

 

eu tin minte tortul diplomat din copilarie, dar e drept ca nu-mi amintesc sa fi luat un tort intreg, ci doar cate o felie sau mai multe. ar fi fost si o blasfemie sa cumparam tort, am crescut cu bunica, si facea niste prajituri si torturi, mama-mama.

 

diplomatul tin minte ca-l cumparam inainte de Paste, cand era casa plina de prajituri, dar netaiate, ca se taiau numai in ziua respectiva [:)] si ne era asa pofta, incat fugeam la cofetarie si luam cateva felii de diplomat. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc încă o data!  [flo2]

 

Diplomat nu am mâncat decât după revoluție, făcut de mine :)). Imi amintesc de un revelion, Silvia avea 2 ani și Diana era la tatăl ei. Al meu soț era de garda (in Ro stătea la spital indiferent dacă avea sau nu pacienți, nu e ca aici) și am făcut tort diplomat. Am mâncat cina eu cu Silvia, am mâncat tort si a fost tare bun, deși un revelion aparte :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fulguieste in continuare si bate un vant inghetat, dar pe jos nu mai e nimic. Copiii au plecat cu Zorro pe campuri, echipati de iarna. Vor veni cu tone de noroi pe cizme.

Nu am apucat sa plantam ceapa si usturoiul, asa ca mai sper la ceva zile mai caldute.

Nici noi nu suntem departe de carantina. Am ajuns la 8,62 si nu da semne sa scada. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...