Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna ziua!

 

Miha, la multi ani sotului si Dianei! sa iti traiasca amandoi sarbatoritii si sa fie sanatosi! [flo2]  sper sa rezolvi repede cu masina sa nu iti pierzi din zilele de relaxare.

 

Michelle, ma bucur ca esti bine si nu a fost nimic grav!

 

vad ca am lipsit la discutiile despre frisca si conopida dar nu ati pierdut nimic, nu stiu nimic despre nici una dintre ele [:-)))]

eu se pare ca sunt singura de pe ghetar care a copilarit la tara si nu a avut cofeterie. amintirile mele sunt doar cu prajituri facute de mama> tort de biscuiti, negrese, tarte cu fructe, placinte si ciocoloata de casa. tort facea mama la fiecare ocazie> blat de pandispan si o crema de cacao facute de ea, era cu lapte faina, cacao si margarina. 

la cofetarie era sarbatoare mare cand mergeam si asta doar cand eram in vacanta la tataia, la galati. de cele mai multe ori nu ne placeau prajiturile si tataia ne ameninta ca nu ne mai duce alta data [batcap] dar oricum ne ducea. ne placea doar profiterolul. 

 

noi suntem bine, nici unul nu da semne de raceala sau altceva. 

nasa si nasu sunt bine, ea mai tuseste sec nasu nu are nimic.

intre timp am aflat ca are covid fosta cumnata drept pentru care nepotul e cu ea izolat. si un unchi al sotului e bolnav, e in cortul covid si astepata rezultatul testului.

am impresia ca se agraveaza situatia in fiecare zi...si la noi pana acum a fost foarte relaxata situatia. acum avem 6,1 la mie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, La multi ani sotului tau si Dianei!  [flo2]  Ai pus niste poze f frumoase pe FB  [:)]

 

Silvi, sanatate tuturor! Bine ca sunteti bine.... da, "latul" parca se strange, auzind din ce in ce mai multi cunoscuti cu covid, sau contacti directi covid... ma sperie si pe mine teribil situatia, parca ma astept oricand s-o patesc... Pare totul fara iesire.... dar la un moment dat sper sa scapam. Poate cu vaccinul, poate cu tratamente mai eficiente, poate mai slabeste si virusul (desi pana acum a facut contrariul si pare mai puternic ca oricand)... Si in Bucuresti, tot cam pe acolo e rata, pe la 6,15/ 1000 loc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata de la Londra brumata! brrrrrr

 

Miss a plecat cu cizme noi la scoala si atata a comentat si marait, ca-s prea tari, ca-s prea inalte ( nu-s inalte deloc, ca-s plate si-s cizme negre de scoala ), ca-s nu stiu cum...  [smulgpar]  I-am spus ca o sa se obisnuiasca cu ele si o sa isi dea drumul nu or sa fie asa tzepene ca-s din piele. Nu am avut cu cine ma intelege. Parca o vad ca vine de la scoala tzopaind nevoie mare ca doar asa a facut si cand a luat la purtat adidasii pentru sport.  [alcool]

 

Cand manca se uita in gradina la iarba alba brumata si zicea: I hope they will shut the windows today.  [fri]  Stau copiii astia numai in frig de cand cu pandemia asta si nu ii lasa sa stea cu gecile pe ei. Le ingheata inima in ei doar in sarafane si camasi. Ea are si cardiganul scolii pe ea, dar tot ii e frig. Eu una nu as putea sta in frig atatea ore. 

 

Mie ieri mi-a inghetat dosul in parc o ora cat am fost cu ea cu bicla. Am avut un ceai cu mine si cand am ajuns in casa tot bocna eram, nu puteam sa ma incalzesc, cu tot cu caldura in casa si foc in soba. [batcap]  Am facut o supa si am mancat-o fierbinte si abia apoi m-am mai incalzit. 

 

Cam atat de la mine, ma duc la treburile mele ca am destule. O saptamana buna!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphy, greu si cu frigul, nu inteleg de ce nu ii lasa sa stea cu hainele pe ei, copiii sunt diferiti, unii mai frigurosi, unii suporta mai usor. Masura cu geamul deschis & circulare naturala a aerului e o masura f buna dpdv a pandemiei. Dar mi se pare absurd sa ii obligi sa stea in camasi si sarafane pe frigul asta, ca atunci cand era cald in clasa. Si in Germania am auzit chestia asta cu geamurile deschise la ore (si probabil asa e in toate tarile care au inca scolile deschise), dar acolo ii lasa cu geci, caciuli, fulare, paturi pe spate, care cum ii e bine. In momentele astea mi se pare normal sa se puna accent pe sanatatea copiilor si pe procesul educational si sa lase cumva in plan secundar partea de imagine: uniforma, sigla scolii etc. Aia mai pe la primavara-vara, cand o fi mai cald afara si cand (poate) mai paleste si pandemia.  

 

Chiar vreau sa te intreb, UK, lasand scolile deschise, care sunt regulile pe acolo?

- Poarta copiii masca la ore?

- Fiind toata clasa fizic la scoala, au posibilitatea de a pastra 1.5 m intre ei?

- in pauze sta un cadru didactic cu ei, pt a-i supraveghea sa nu se inghesuie unii in altii (ca-s copii si tentatia e mare)

- li se ia temperatura la venire, se spala mai des pe maini?

La noi cam astea erau regulile de baza cand mergeau copii la scoala (sept-oct), permanent ii pazea cineva, la baie avea voie doar cate unul (adica un copil in toata baia, inclusiv in spatiile cu chiuveta, adica si in afara cabine WC voiam sa spun), ii pazeau femeile de serviciu la sange

Cum a fost cu cazurile covid in scoala, elevi&profesori? Au fost cazuri? Cam care a fost incidenta? Adica au fost multe, putine? Stiu ca sunt alte restrictii in vigoare si de asta si intreb, ca se poate vedea mai clar ce incidenta la imbolnaviri prezeinta prezenta copiilor la scoala. Ca sunt 2 curente din cate vad: in Europa de vest: copiii nu sunt vectorul principal de transmitere virus, pe aici pe la noi din contra: copiii, facand forme usoare (simptome care se pot confunda cu o raceala usoara) sau fara simptome deloc, sunt principalii vectori de transmitere, si pot imbolnavi o comunitate intreaga, adica familia lui: parinti, bunici, frati, care la randul lor transmit mai departe: loc de munca, colegii de scoala ai fratelui etc. De aceea au inchis scolile de tot si copiii sunt online...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, la noi nu am auzit sa stea cu geamurile deschise in clasa. Silvia cel puțin nu mi-a povestit așa ceva. 
 

La Grădinițe și școlile mici, pana in cl.3-a inclusiv, stau mult pe afara. Fac lecții afara pe cât de mult posibil, la nivelul acela învățarea e foarte mult bazată pe practica. 
 

Restul in clase, cu distanțare între bănci sau in bănci, pauzele și lunch-ul nu se iau deodată (niciodată nu se lua), cam atât. Dar rata mare de Infecții este acum la categoria de vârsta 15-17 ani. Liceele au luat iar măsuri (diferite, au libertate Pt asta) ca sa scadă rata infecțiilor. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi s-a spus clar ca nu copiii sunt vectorii de transmisie. Copiii pana la 9-10 ani. Ca ei primesc dar rar dau mai departe. Putine cadre didactice s-au îmbolnăvit de la copii. 
 

Prietena mea care e profesoara, la copii mici, pana in clasa a 6-a, a zis ca ccc colegii ei profesori care s-au îmbolnăvit, au venit după vacanța de toamna cu simptome, luate de pe unde au fost plecați, pe continent, unde s-au întâlnit cu prieteni, familie, au fost pe la restaurante, vizite. Nu au luat de la copii. 
 

La clasele mai mari da, e posibil sa ia profesorii de la copii, dar nu s-a stabilit a fi vectorul primordial. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...