Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

La noi e soare cu dinti  [zirea] dimineata e ger, e totul alb cand ne trezim.

 

Am avut un weekend fain, ca de obicei plin.

Sambata am fost sofer  [:D] la cumparaturi cu cumnata, apoi am dus mandra la o prietena in alt oras, apoi mers cu cumnata la mall si la un magazin de mobila (ala unde am ramas inchise  [:D] si unde ea nu a mai fost de-atunci...eu am mai fost de cateva ori...faceam misto, acum stim cum sa iesim  [dan])...la pranz am facut repede o tacanita de cartofi cu pui, le-am dus si vecinilor...fratelo a mancat 2 portii, au zis ca a fost ft buna...eu am mancat cu castraveti murati, luati de la Real...sunt doar in saramura, au sare si condimente...sunt castraveti la butoi, facuti in Polonia...sunt bestiali, la fel cum erau si ai mei facuti in casa....cand mai mergem la Real o sa-mi iau vreo 6 borcane, ca sa-mi ajunga.

 

Duminica am fost la restaurantul portughezului de la socrii din sat..a venit cu noi si geamanul care a avut corona, el dupa 5 zile a mers la scoala, adica incepand de luni...nu a avut febra, doar lipsa gustului si a mirosului...a fost si socrul cu noi...soacra a venit mai tarziu, a baut doar o cafea...si a stat la o alta masa, pt ca nu putem fi decat 4 la masa...eu am mancat carne de vaca pe piatra fierbinte  [pofticios] se topea in gura...baietii au luat pizza.

 

De azi suntem singure 4 saptamani, de luni pana vineri  [pk] ne vom face de cap, vrem sa mergem la diverse restaurante la care nu am fost...joi plecam, azi am facut bagajul  [:D] revenim sambata. 

 

Mai tarziu il duc pe fratelo la control la spital...il iau cand termina.

 

Eu fac conopida la cuptor, o fierb, apoi pun smantana, ou si branza in saramura (e precum telemeaua noastra) si branza rasa (Gruyere)...iese ft buna, ii faceam Marciei cand era mai mica.

 

Azi am desfacut borcanul cu conopida murata iute...e tot ungureasca...ft buna este, mi-a placut...merge cu tocanita de cartofi  [pk] este iute, dar nu foarte.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu fac eu tort dar ajut pruncul sa îl facă. Vrea un tort de ciocolata...cum încă nu are deplina mobilitate, devin eu sous chef :) :) El cu indicațiile, eu cu execuția! El ma bate la patiserie/cofetărie!!!!

 

 

Eu însă ii gătesc după pofta un festin americano”/barbecurist” :) :) :) Pui afumat cu sos tip Kansas City, costițe de porc (fără os) afumate cu sos de tip North Carolina (pe baza de oțet, dulce acrișor), coaste de vaca (dry rub) cu piure de cartofi și mac & cheese.

 

Strumph, citesc acum cartea Padmei Lakshmi și sint la capitolul unde vorbește despre endometrioza și probleme gastro (legatura dintre ele)....vorbește despre durerile insuportabile, despre calmante...m-am gândit imediat la tine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandra si-a facut sambata un tatuaj la prietena ei...ea invata acum meseria asta si si-a luat aparat pt tatuat..tb sa exerseze, asa ca a intrebat-o si pe mandra daca vrea sa-i faca...e pe bratul drept, in partea de sus si pe interior...e dragalas rau, imi place si mie  [:D]

 

post-114840-0-99588400-1606138925_thumb.jpg

 

Peste el isi pune folie transparenta (pt bucatarie), ca sa nu-l ude cand se spala...nu aveam, asa ca s-a dus la fratelo ieri si el i-a dat un pansament si o banda cu lipici care tine pansamentul..a lipit banda pe piele, asa ca atunci cand a dat-o jos, s-a epilat  [:-)))] fratelo a vrut sa-i explice ce tb sa faca, ea a zis ca stie  [:D] banda aia se dezlipeste cu un spray special...azi i-am luat folie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata la 7 a sunat cineva la usa, ce m-am speriat...era postasul, a adus plicul cu votul prin posta, trimis din Romania..am votat si l-am si pus la posta..a fost trimis expres, posta expresa vine intre 7 si 9  [batcap] nu-mi gaseam papucii, halatul, pisica se tot baga intre picioarele mele, asa ca mai sa ma impiedic de ea...plus ca aveam o freza, cam asa  [zirea] dupa radeam de una singura  [:-)))]  s-a scuzat saracul postas, dar nu avea nici o vina. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandra si-a facut sambata un tatuaj la prietena ei...ea invata acum meseria asta si si-a luat aparat pt tatuat..tb sa exerseze, asa ca a intrebat-o si pe mandra daca vrea sa-i faca...e pe bratul drept, in partea de sus si pe interior...e dragalas rau, imi place si mie  [:D]

 

attachicon.gif01.jpg

 

 

 

ce e ala, un pokemon? [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...