Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La mine noaptea au fost in jur de -3 si dimineata 10-11.

Acum e ceata. Am deschis geamul, imi place cum miroase ceata. Imi place incalzirea prin pardoseala, e caldut parchetul, il simt la talpi cand ma plimb prin camera. 

 

Azi am muncit fizic foarte mult. sunt obosita si ma doare spatele.

Saptamana viitoare vine deck-ul ce il voi pune pe terasa circulabila de pe casa si in balconsul de la dormitorul meu. 

Pentru asta trebuie pietris pus peste hidro-termo-izolatie. Este pietris deja, dar mai trebuie.

Am mai comandat 2 mc de pietris si am incercat sa gasim oameni care sa il urce sus pe terasa.

Nu am gasit.

Am cumparat 2 galeti si am facut ture pe scari sus/jos de ne-a venit rau.

Sa nu mai vorbesc ca pietrisul nu era in curte, umpleam o roaba la lopata, caram in curte, umpleam galetile.

 

Noroc ca a venit un amic cu niste sfoara groasa, CCS s-a urcat pe terasa si tragea galetile.

Ne-am descurcat. Dar cu ce pret!

 

Sa nu mai zic ca CCS este racit cobza, tuse, muci, ceva febra, stranut, ochi lacrimosi... Si recalcitrant. N-ar sta el macar o ora intins fara sa faca cate ceva. El azi a mai adunat si frunzele din curte, de pe strada, dupa care ne-a mai dus si la mall sa ne facem ochelari, sa cautam proptele pentru copacei.

 

Dar asta seara l-am pacalit. I-am facut Teraflu de noapte (are feniramina ce provoaca somnnolenta) si o sa doarma ca un prunc.

 

Maine vin iar romanticii sa ne aduca vreo 2 mesteceni. 

 

Nu mai stiu, parca Fleur, se intreba cum plantez asa de tarziu. E un noiembrie frumos si calduros si multi pomi si copaci abia acum au intrat in repaus vegetativ.

Am inca trandafiri imbobociti.

 

Cu toata covideala asta  mutatul la curte ne-a facut fericiti. Si faptul ca muncim in aer curat, ca nu avem stare, ne misca adrenalina, serotonina si ne trezim cu fericire-n trup.

Nici nu ne mai pasa ca nu avem mobila in sufragerie, sau covoare.

 

si Silvi este atat de fericita, asta ne aduce si noua liniste. Ii place enorm ce face la facultatea aia de comunicare, a avut de facut diverse teme, de argumentat de ce o teza stiintifica nu e stiintifica, de facut o paralalea intre discursul politic al lui Biden si Trump (cursul era ceva despre americanizarea discursului politic).

Imi da sa le citesc inainte de a le trimite, sau ni le citeste ea cu glas tare la amandoi.

Are de citit Minima Moralia, Plesu si de facut nu stiu ce. Si ma trezesc ca ma roaga sa o citesc si eu ca sa o comentam impreuna. Nu prea am chef.

 

Acestea fiind zise va urez un weekend si un weekend prelungit cat mai frumos si grozav.

 

Ma gandesc la Strumphitza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aroma specifica din Earl Grey [:D]

Am Earl Grey, chiar ieri am baut! Dar am uitat ca e aromatizat in felul asta. Si stiam. Dar sunt sigura ca tot la para m-am gandit.

 

Au cumparat ai mei dulceata de bergamote pentru clatite si eu le zisei, perele nu-s bune la clatite!

Si ei de colo, dar stai, ca nu e de pere e de  un fel de citrice.

In fapt para aia s-ar chema pergamuta, bergamota e doar o varianta de pronuntie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si noi mai asteptam ptr bradul natural, vreau sa pun restul Corina, voi cum va mai simtiti?

 

Mulțumesc de întrebare și grija, suntem bine, eu am revenit de luni la job, soțul și-a luat concediu de odihna săptămâna asta + minivacanta, ca să se recupereze cât mai bine, nu ar fi fost ok ptr el sa meargă la serviciu de luni, nu era în cea mai buna forma (obosea ușor, transpira mult, ametea uneori). Acum e bine și el, a contat saptamana asta de odihna. Mai are de făcut ceva investigații la plămâni, sa afle cât și cum l-a afectat virusul. Dar asta peste vreo 2 săptămâni. 

Fetita e ca și cum n-ar fi avut nimic, ea a fost aproape asimptomatica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, ma bucur ca sunteti bine!

 

Michelle, antmil, sa aveti un weekend al recunostintei linistit si frumos, alaturi de familie. Va imbratisez!

 

Strumphita mi-a scris ca e din nou acasa, cu reteta de calmante si promisiuni ca va fi cautata de medici. Si atat...

 

Eu am facut ieri cumparaturi, azi am bagat de dimineata aspirat, dat cu mopul, asteptam prietenii copiilor.  Ar trebui sa isi invite musafiri mai des, au facut luna in camerele lor fara sa apuc eu sa spun nimic. 

 

Viviana, asa-i ca e greu, dar tare satisfacator sa pui mana la munca de jos cand e vorba de casuta ta? Ma bucur pt Silvia. Sanatate multa lui CCS! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, sper sa te mai lase durerile si sa primesti cat mai repede un semn de la medici.

 

Laura, petrecere frumoasa copiilor!

 

Am fost sunati ca putem iesi din carantina...parca am scapat de la inchisoare.  [:-)))] 

Trebuia sa mai stam si saptamana viitoare dar am stat izolati fiecare in cate o camera, am purtat masti si nu avem simptome asa ca am primit unda verde. 
Fii-mea e fericita ca se poate duce la scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, ma bucur ca sunteti bine.

Marion, o veste buna ca ati iesit din carantina.

 

Azi am mai plantat un mesteacan cu coaja alba. Romanticii aveau masca de data asta. Cred ca le-a fost frica de amenda. Aveau in masina un copac Magnolie si nu i-am rezistat.

Cam tarziu pentru el de plantat, dar il iubesc si sper sa se prinda.

Pe toti ii iubesc.

 

Azi a cazut bruma si a format panze de paianjen pe copacei.

 

post-3916-0-81317900-1606577350_thumb.jpg

 

Si printesa ma studiaza cu interes cat va scriu.

 

post-3916-0-46952700-1606577402_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, sper să fii bine!

 

Noi pe-acasă, am.vorbit cu taică-miu pe internet și sunt bine, el și doamna lui. 

 

La noi la școală s a declarat un caz pozitiv la un elev. Din fericire lipsea de o saptamana in momentul testului si clasa lui/ei nu a fost închisă. Sper sa nu mai apară altele, măcar până la vacanță.

 

Nu avem nici un plan de weekend decât lecții, curățenie, odihnă. Ar trebui să cumpăr brad dar cred că las pe weekendul viitor. M ar tenta brad natural livrat la ușă , să văd cât costă.

 

Corina, Marion, mă bucur că sunteți bine și voi și familiile voastre.

 

Și Marco al Ellei că e negativ și sper să își revină după oboseală și stres.

 

Viviana, îmi place cum povestești despre viața în 3 la curte, mare lucru să stai la aer curat, în grădina ta, sub pomii tăi. Muncă multă, dar merită. Sper să vi se prindă toți pomii.

 

La noi e gri, nu foarte frig dar umezeala aia care-ți intră în oase. A plouat mărunt o zi și s a topit aproape toată zăpada. Începutul lui decembrie va fi călduț, cică.

Lumea s a înghesuit în mall uri la Black Friday, noi nu am pus piciorul pe acolo, de fapt vinerea sunt praf de obosită, nu mă duc nicăieri.

Urmăresc niște reduceri online, vreau să iau laptop de tip Chromebook băiatului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...