Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

La multi ani , romani, oriunde v-ati afla!   [RO]

 

La multi ani Andreilor si Andreelor! 

 

Am avut si noi ieri doi sarabatoriti (pe 30 e si ziua de nastere a sotului) . A venit soacra la masa si familia de prieteni care a iesit de o saptamana din izolare. A fost tare placut sa ai companie la masa, am povestit mult,  copiii s-au jucat impreuna. 

 

Prietenii Biancai au fost sambata si au stat pana duminica. Ei sunt 4 in gasca : 2 baieti si 2 fete, Bia se stie cu 2 dintre ei de la 3 ani. Au fost  din primul an de gradinita, mereu in aceeasi clasa, mereu prieteni, si acum sunt in aceeasi clasa. Sper sa treaca si testul adolescentei si sa ramana prieteni pe viata. 

Pentru cateva ore a fost si un prieten al lui Rares la el in vizita sambata (pustiul a fost coleg cu ei pana in clasa a 5-a, cand a plecat cu parintii la Bucuresti. Vorbesc aproape zilnic pe internet, dar nu se vazusera de mai bine de un an. Cand s-au revazut, bucuria a fost atat de mare! Parca erau doi catei care sar si dau din coada si nu mai stiu cum sa isi exprime bucuria). A fost tare placut sa am o gasca vesela in casa. Eu doar i-am hranit , in rest nu au avut treaba cu mine. S-au culcat dupa 3, la 8 erau deja in picioare, sa foloseasca la maxim timpul impreuna.  

 

Am fost vineri cu Bianca la ortodont. Are dintii mai mari decat spatiul pe care il pot ocupa, asa ca sunt un pic evazati in fata. Muscatura e ok, maxilarul si mandibula sunt proportionale. Ortodontul zice ca singura posibilitatea sa ii aseze dintii frumos e sa ii scoate cei 4 premolari, adica 4 dinti sanatosi. Nu stiu , am niste indoieli, am sa mai cer o parere, dar am vazut si eu radiografia, dintii sunt inghesuiti unul in altul, spatiu sa ii impinga nu este. Mi-a zis ca isi poate pune aparatul oricand, nu e nici prea tarziu, nici prea devreme, efectul va fi acelasi .

 

 

Viviana, sanatate multa!! Sa treceti cu bine si prin asta! Va imbratisez! 

 

Mianna, ma bucur mult pentru tine ca ai reusit sa ajungi sa iti vezi mama. 

 

Roli, super ca ati reusit sa iesiti! V-ati incarcat bateriile pentru saptamanile de scoala ce au ramas. Ai mei, din nefericire, nu au iesit deloc zilele astea, tot numai in casa... 

 

Ella, sanatate multa lui Marco! Bine ca i-a dat concediu, se poate odihni pana la sfarsitul anului. Eu nu am auzit la noi sa se dea concediu medical pentru stress si suprasolicitare. O fi, dar nu am auzit eu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună amiaza și de la mine și La mulți ani de 1 Decembrie!

 

La mulți ani cu întârziere și toți celor care au serbat ieri Sfântul Andrei [artif]!

 

Ieri mi-am spart capul cu o chestie de birou, de unde am crezut că o să îmi ia cam o oră, mi-a mâncat toată ziua și m-a și enervat teribil, grrrrrrr.

 

Viviana, sper să nu fie nimic grav la tine și la domnul soț  [pup] .

 

Ella, multă sănătate lui Marco, surmenarea e un lucru serios.

 

Fleur, vorbeam cu cumnata mea zilele trecute (e tot în Montreal, ca voi) și zicea că de Crăciun recomandarea oficială este ca vizitele să se încheie la 21:45 seara și râdeam oare cum au ajuns să calculeze ora asta :).

 

Marion, bine că ați scăpat de carantină, că nu apucasem să-ți zic.

 

Glimmer, cum mai e cu facultatea la fiica ta? Văd studenți la medicină care s-au înscris ca voluntari pentru spitalele covid.

 

Roli, fain că ați reușit să ieșiți!

 

Strumf, cum mai ești? 

 

Mihaela, îmi pare rău că tot te doare umărul, sper să îți găsească rezolvarea acum pe 8.

 

Laura, La mulți ani sărbătoriților tăi! [artif]

 

Mă duc să mai muncesc puțin, că am azi o instalare și n-am terminat. La noi ninge de azi noapte, nu s-a depus dar ninge frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt urarile pt Marco  [flo2]  [flo2]  [flo2] el asa e ok, insa nu poate sa doarma bine, se gandeste mereu la job/cursuri...a avut un an greu, cursuri peste cursuri, prezentari, a avut de scris si o lucrare de 50-60 pagini  [zirea] plus examenul la franceza, cursul aferent...si jobul, care si ala e stresant...ii prinde bine pauza asta, oricum avea vacanta de pe 24 decembrie pana pe 3 ianuarie.

 

Avem zapada, prima pe anul asta  [pk] cand m-am trezit ningea asa frumos...Sheela a iesit in gradina si da-i si alearga, topaie...ce ii place zapada..inota in ea, sapa, alerga ca zapacita, sarea...precum un iepuras  [cupisi] am facut si cateva filmulete si le-am trimis familiei...au zis toti ca e dragalasa  [:I]

Acum e la mine pe scaunul de la birou, nici nu am loc de ea...ii place scaunul si doarme des pe el  [:D] eu stau pe margine.

 

Am fost la birou, acum sunt acasa si am dat drumul si la TVRi pe internet...e muzica populara, intai au cantat Desteapta-te romane [il] ma uit mereu la ei pe 1 decembrie.

 

Viv, sper sa fie doar raceala...multa sanatate va doresc.

 

Ant, da, la tine m-am gandit...ti-ar fi placut si tie acolo  [:D]

 

Ioana, am si eu in plan un calendar pt ai mei...il fac zilele astea.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Neatza, Eu cred ca ne-am covidizat. CCS a dus-o bine 5 zile, insa de ieri febra a crescut, e pe tot parcursul zilei a aparut tuse. eu sunt in ziua 2. Exact ca el la inceput: febra mica spre seara si noaptea, in rest niciun simptom. Am tot gandit daca e viroza sau gripa si nu imi iese socoteala.

 

Viv, dacă e covid, sa fie o forma ușoară la amândoi. Verificați din când în când dacă aveți gust și miros. Cu tusea am avut și noi de tras, soțul mai rău (a avut nevoie de antibiotic) , eu mai puțin rău. 

Sa va faceți bine cât mai rapid va doresc. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, sper sa nu fie covid sau daca e sa treaca repede si usor - sanatate multa si recuperare rapida!!

 

Eu tocmai ce m-am intors de la testare (obligatorie la munca de acuma) - nu fu chiar asa de rau pe cit se plange lumea. Dureaza extrem de putin...poate sint eu mai "nesimtita" :) 

 

Laura, si eu as zice sa mai astepti putin si/sau sa vezi a doua opinie la ortodont - nici mie nu mi se pare ok sa scoti 4 dinti sanatosi. Cum sta cu maselele de minte? Ca si astea o sa aiba un impact asupra spatiului. 

 

Pe la mine nimic nou - e o vreme mohorata si am un chef zero pentru orice. Am facut o lista tentativa pentru cadourile de Craciun...sotul zice ca parca lista creste dar sint aceeasi :) :) Doar i se pare pentru ca il implic pentru prima oara in "the grand scheme" (nu doar cei pentru care era el responsabil). Avem doua pagine de nume!!!!! Trebuie sa ne grabim ca as vrea sa vina intai acasa toate sa le pot asambla si impacheta frumos. Nu calc in mall (oricum nu mergeam la mall nici cind nu era covid dar acum chiar nu mai are sens) totul o sa fie online shopping dar vreau sa caut magazine mici, locale (as vrea sa evit Amazonul sezonul asta). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...