Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

 

 

Laura, si eu as zice sa mai astepti putin si/sau sa vezi a doua opinie la ortodont - nici mie nu mi se pare ok sa scoti 4 dinti sanatosi. Cum sta cu maselele de minte? Ca si astea o sa aiba un impact asupra spatiului. 

 

 

Maselel de minte au toate 4 muguri, vor iesi si alea. A zis ca dupa ce sta 2 ani cu aparatul dentar, daca masele de minte imping tare si risca sa ii impinga la loc dintii, le scoate si pe alea 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Spinos si cu 4 masele de minte.

 

 

Ideea e ca daca astepti pina la maturitate pentru tratatament, trebuie purtat retainer toata viata sa tii dintii in loc (sa asa se spune la noi cel putin). Ma bate si pe mine gandul sa imi pun Invisalign (eu am overbite plus dintii strambi in fata)...inca ma mai gandesc. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara bună!

La mine vremea vremuiește. După nu mai știu câte zile de ceață, de două zile ninge. Nu se așterne zăpada decât în straturi fragile pe porțiunile mai neumblate. În rest e zloată.

Nu am apucat să urez Andreelor și Andreilor ieri de ziua lor, dar sper că e binevenită urarea și astăzi. Să trăiască și să înflorească mulți ani cu sănătate!

La mulți ani și de ziua națională! Să avem parte de vremuri bune și să ne fie bine la noi în țară.
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spinos si cu 4 masele de minte.

 

Cel mic al meu a avut un drum lung de tot cu dintii...si dupa 7 ani de tratament ortodontic i-au iesit 2 masele de minte anul asta la 20 de ani (are doar 2 masele de minte sus, nu are si jos)...acum i-ar fi trebuit alt "retainer" de noapte (ortodontul recomanda retainer pina in jur de 23-24 de ani, purtat nopatea sa tina dintii la locul lor)...acum asteptam inca cateva luni caci a avut un accident (accident de bicicleta acum doua saptamani) si a pierdut citiva dinti, din nefericire. S-a dat cu barbia de asfalt si s-au fracturat radacinile la citiva dinti. Acum repara din ei si vom vedea cum afecteaza restul. Noroc ca nu s-au spart dintii din fata. 

 

Ideea e ca daca astepti pina la maturitate pentru tratatament, trebuie purtat retainer toata viata sa tii dintii in loc (sa asa se spune la noi cel putin). Ma bate si pe mine gandul sa imi pun Invisalign (eu am overbite plus dintii strambi in fata)...inca ma mai gandesc. 

 

A spus ca daca il pune acum, va avea nevoie de 2 ani cu aparatul dentar si apoi 2 ani cu retainer, care sa tina dintii la locul lor. Daca lasa 4-5 ani, o sa fie nevoie de retainer mai mult timp. Bianca zice ca ar vrea, dar intr-o vacanta, sa nu trebuiasca sa vorbeasca la scoala cu aparatul abia pus in gura, sa se obisnuiasca mai intai cu el fara sa o vada multa lume. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, cum mai e cu facultatea la fiica ta? Văd studenți la medicină care s-au înscris ca voluntari pentru spitalele covid.

Mulțumesc de întrebare, fiică-mea merge în continuare la facultate, la stagii, la gărzi.

Sunt tare curioasă dacă cunoști caz concret de student care face voluntariat în condițiile ordonanței nou aprobate și cum se desfășoară, în ce condiții, unde. Ordonanța se adresează studenților din anii terminali (începând cu anul IV). Studenții nu sunt scutiți de participarea la ore, de lucrări, colocvii etc. Deci mulți sunt puși într-o situație imposibilă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...