Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sint mai multe studii care indica ca si copiii raspandesc fix la fel COVID ca si adultii...nu doar in India....ma rog. Si chiar studii mai recente (de la August incoace). 

De la Harvard, de exemplu:

 

https://news.harvard.edu/gazette/story/2020/08/looking-at-children-as-the-silent-spreaders-of-sars-cov-2/

 

Inca unul:

https://www.cmaj.ca/content/192/38/E1102

 

“Early suggestions that children are considerably less important drivers of SARS-CoV-2 transmission than adults are not confirmed by more recent research,” the expert group cautioned in a science brief. “Children could play a relevant role in SARS-CoV-2 transmission and school closures may have been important contributors to the containment of the COVID-19 pandemic.”

According to the latest evidence, kids older than 10 are just as likely to be infected or infect others with SARS-CoV-2. The picture is less clear when it comes to younger kids because of blind spots in the research, says Dr. Peter Juni, executive director of Ontario’s COVID-19 science advisory table

 

 

Clar se raspandeste in familie - "community spread". In scoli nu s-a raspandit asa de mult pentru ca totusi se respecta in mare regulile, pe cind acasa la intalniri cu persoane multiple nu se tine cont de nici o regula. 

 

Foarte interesant mi s-a parut experienta Harvard vs Boston University. Pentru cine nu stie, cele doua universitati sint vizavi una de alta (fiecare pe un mal al raului Charles). Harvard a adus doar freshmani (anul intai) in campus dar totul a fost online (nici o clasa in persoana). Testare saptamanala la profesori si studenti. Boston University insa a adus toti studentii (toti 4 ani) in campus si au avut ore in persoana si online (i-a raspandit). Testare saptamanala la profesori si studenti.

 

Ei bine....studentii au avut rate comparativ egale la infectare dar profesorii de la Harvard (care au stat acasa) s-au infectat la o rata de trei ori mai mare. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, marți va fi interviul. Recunosc ca am emoții deși sunt colege de ale mele care îmi vor pune întrebări. Nu știu ce așteptări au, nu știu ce gen de întrebări vor fi. 
 

Azi al meu e însărcinat sa cumpere baterie noua și sa o monteze. Mâine dimineața am programare la clinica veterinara cu W, are o măsea care e cam ciudata. Clinica e in alta localitate, la 20 km, musai sa am mașina. Apoi nu știu când trebuie sa îl iau. Lucrez de dupamasa, sper sa fie înainte sa vin la job. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, marți va fi interviul. Recunosc ca am emoții deși sunt colege de ale mele care îmi vor pune întrebări. Nu știu ce așteptări au, nu știu ce gen de întrebări vor fi. 

 

 

Eu as intreba: poti sa imi dai o idee ce fel de intrebari vor fi? Vreau sa ma pregatesc. Daca e o persoana OK va intelege si daca poate- iti va zice. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, aici e studiul din primăvara. 
https://www.folkhalsomyndigheten.se/contentassets/c1b78bffbfde4a7899eb0d8ffdb57b09/covid-19-school-aged-children.pdf

Prietena mea cea mai buna e profesoara, aici pe insula. Colegii ei care s-au îmbolnăvit nu au făcut-o de la școala, ci din afara. Au fost la petreceri, restaurante, vizite pe la prieteni, familie. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu as intreba: poti sa imi dai o idee ce fel de intrebari vor fi? Vreau sa ma pregatesc. Daca e o persoana OK va intelege si daca poate- iti va zice.

 

Sefa mi-a zis ca va fi o discuție, gen “cine ești” și “ce vrei”? Mai mult n-am insistat, dar sincer, nu prea am înțeles :). O sa o mai întreb pe una din colege ce va participa, cu care ma înțeleg mai bine. Pe cealaltă nu îndrăznesc, e cea care mi-a fost “șefa” in grupul de hematologie din care am ieșit Pt ca nu m-am simțit confortabil :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...