Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi, sanatate nasei. Sper ca voi sunteti ok.

 

Ella, ce aiurea ca pensia e impozitata - pana la urma la aia din pilonul 2 ai platit deja taxe.

 

Strumph, sper sa te lase durerile. Nu ca te consoleaza cu ceva, dar si Patricia alege 'verdele' (verdeata) din ciorbe, pastele le vrea numai cu branza pe ele, fara sos etc

 

Ant, bine ca a trecut saptamana agitata. Ce retete? Intreb, ca eu 'mananc' ca ielele: citesc retete faine si imi imaginez ce bune sunt. Daca e vorba de facut  [zid]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nci mie nu iese grozav conopida cu branza - iese "apoasa"...oricum, nu ma dau in vant dupa conopida desi vad ca e leguma la moda :)

 

Contemplez niste prepelite umplute cu "forcemeat" si trufe. Am mai vazut o reteta la Daniel Boulud de prepelite umplute cu o smochina invelita in spanac, invelita in "forcemeat" si la final invelita in prosciutto. Apoi rumenita in tigaie in untura de rata, finisata la cuptor si servita cu un sos din demi-glace si vin de porto. 

 

https://www.dartagnan.com/roasted-quail-stuffed-with-fig-and-prosciutto-recipe.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Contemplez niste prepelite umplute cu "forcemeat" si trufe. Am mai vazut o reteta la Daniel Boulud de prepelite umplute cu o smochina invelita in spanac, invelita in "forcemeat" si la final invelita in prosciutto. Apoi rumenita in tigaie in untura de rata, finisata la cuptor si servita cu un sos din demi-glace si vin de porto. 

 

https://www.dartagnan.com/roasted-quail-stuffed-with-fig-and-prosciutto-recipe.html

 

cand te vedem la Masterchef?  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie îmi place conopida în toate felurile. Al meu o mănâncă și crudă.

 

Eu fac des sufleu de conopidă. Ca să nu iasă apoasă o fierb al dente (să nu fie moale) și o las la scurs + răcit într-o strecurătoare. O rețetă asemănătoare cu a mea e aici. Eu nu pun spanac iar albușurile le încorporez ușor în sosul alb și apoi torn peste conopida pusă în vas termorezistent, mișcând buchetele de conopidă să pătrundă sosul și între ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...