Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

Eu tot mă întreb despre mine și fiică-mea... a fost sau n-a fost... (ca să parafrazez titlul unul film).

Deci soțul meu a avut test pozitiv, așa cum v-am spus, fără simptome. Eu și fiică-mea am făcut testul când i-a ieșit lui rezultatul, rezultat negativ ambele. Totuși, eu la două zile după asta am avut niște episoade de subfebrilitate, timp de vreo patru zile, adică temperatura mea ajungea la 37 - 37,3, simțeam când se întâmpla asta, apoi reveneam la temperatura normală. Atunci m-am speriat eu, pentru că aveam și altă problemă de sănătate și știindu-mă cu test negativ la covid, am crezut că fac vreo infecție ceva și am cerut consult medical, eram fix la începutul perioadei de izolare și mi-a fost teamă să mai aștept două săpătmâni. Cred că tu, viviana, ai avut simptomele astea, din ce îmi amintesc.

Acuma stau să mă întreb dacă am avut totuși covid. Știu, aș putea să-mi fac testul de anticorpi, da nuj de ce nu prea am chef.

 

exact asa a patit si prietena mea din copilarie: fiul ei pozitiv, ea si-a facut testul si a iesit negativ, dupa care au aparut simptomele. cel mai probabil a avut si ea. au stat izolati amandoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am citit ieri asta: nu e recomandat antibiotic decât in cazuri extreme: 

https://lucianmindruta.com/2020/12/03/noul-protocol-de-tratament-covid-din-spitalele-romanesti/?fbclid=IwAR22gv4CNylEhxCVwqlUdsL05-yS5S8Cz-ep3NEi-wB6NxtE4O7fgrVHOHE

 

Multa sănătate tuturor, sa treceti cu bine peste boala! 
 

Eu nu am între apropiați/colege, bolnavi de covid. Nu am povesti de relatat. Doar pacienți ce ajung la spital, dar nu le știu poveștile. Decât după evoluția analizelor. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inclin sa cred ca a fost, chiar daca testul a fost negativ, deoarece exista acea perioada de incubatie, carere este de cateva zile. Spunea si Andreea Esca, de ex. ca dupa ce sotului ei i-a iesit test pozitiv, si-a facut si ea si i-a iesit negativ. Apoi, dupa vreo 5 zile s-a restestat iar si a iesit pozitiv. Intre timp nu mai avea gust si miros. Nah, ea era bani mai multi, noi mai de rand asa, mai putini, nu ne da mana sa ne facem atatea teste la cerere...

 

Ma gandesc si eu, logic, la ce viteza de transmitere colosala are virusul asta, e aproape imposibil ca intre doi oameni care locuiesc zi de zi in aceeasi casa sa nu isi transmita unul altuia. Mai ales intre sot-sotie, care au contacte f apropiate unul cu celalalt.

 

exact asa a patit si prietena mea din copilarie: fiul ei pozitiv, ea si-a facut testul si a iesit negativ, dupa care au aparut simptomele. cel mai probabil a avut si ea. au stat izolati amandoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca cu parintii si celelalte rude te feresti, stai la distanta, stai cu masca, stai cat de mult se poate in aer liber, te vezi rar, copiii prin natura varstei  si a actiunii virusului, sunt ceva mai putin expusi, cu sotul/sotia chiar nu pot sa respecti nici o regula de genul asta, decat daca apare distanta fizica din alte considerente: serviciu, relocare temporara din varii motive..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Micai in avans! Parca pe 15 dec e ziua ei, nu?

 

Ce sa zic, noi nici nu am mai organizat nimic pt fete anul asta de ziua lor, bine si ele sunt mai mari si nu mai erau chiar extrem de amatoare de petreceri, dar ma rog, in conditii normale ar fi iesit cu cativa colegi la un film, o pizza, nu stiu. exact ce ar fi avut chef sa faca.. Dar anul asta am sarit asta, de frica sa nu pateasca careva ceva si sa am pe constiinta. Asa le-am sarbatorit doar scurt, in familie. 

S-au mai vazut periodic, cu cate o colega - doua, la cate o plimbare in parc, o vorba, o poveste...  Si, la fel ca si in cazul vostru, sportul a fost cel ce le-a mentinut mai aproape de normalitate...

Sa gasiti solutia cea mai convenabila! Si sper la anul sa inceapa sa fie mai normai cu toate...

da, da, stii bine, pe 15 e ziua ei. multumim! face 5 ani si vrea petrecere...o sa vedem, inca nu am organizat nimic.

antrenamentele au fost si la C legatura cu lumea reala, si inca sunt. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca cu parintii si celelalte rude te feresti, stai la distanta, stai cu masca, stai cat de mult se poate in aer liber, te vezi rar, copiii prin natura varstei  si a actiunii virusului, sunt ceva mai putin expusi, cu sotul/sotia chiar nu pot sa respecti nici o regula de genul asta, decat daca apare distanta fizica din alte considerente: serviciu, relocare temporara din varii motive..

 

La prietenii mei care au trecut prin izolare, el a fost cel care a avut ceva simptome. Cand a avut primele semne s-a izolat in camera separat, mergea doar la baie , dezinfectand temenic in urma lui . El a fost singurul infectat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg... Daca se izoleaza imediat in alta camera, poate e ok si merge. Eu ma gandeam la transmiterea virusului in perioada presimptomatica, cand omul nu stie ca a contractat virusul si se comporta normal pana apar simptomele. Atunci ar exista o "fereastra'. In fine, probabil depinde de multe lucruri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...