Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mulțumesc și eu pentru urări  [flo2] , o să i le transmit.

 

Mihaela, aici e un articol științific unde au analizat clustere de infecție în Hong Kong și au ajuns la concluzia că aproximativ 19% dintre infectați au infectat cca 80% din cazurile încadrate la transmisie locală. Iar din cazurile studiate, aprox 69% nu au infectat pe nimeni. (Cred că astea sunt cifrele, dacă am citit eu corect).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mulțumesc și eu pentru urări [flo2] , o să i le transmit. Mihaela, aici e un articol științific unde au analizat clustere de infecție în Hong Kong și au ajuns la concluzia că aproximativ 19% dintre infectați au infectat cca 80% din cazurile încadrate la transmisie locală. Iar din cazurile studiate, aprox 69% nu au infectat pe nimeni. (Cred că astea sunt cifrele, dacă am citit eu corect).

 

Da, se apropie de ce spun și ai noștri. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua cu soare de la noi,

 

Viv, ma bucur ca CCS a zis ca e mai bine. Si ce sperietura pe tine cu telefonul noaptea. Acum am citit si de socrela - sper ca poate cumnatul sa ajute. Bafta tie si Silviei sa ramaneti fara alte simptome. Multa putere va doresc tuturor.

 

Anja, tin pumnii pentru Thomas sa fie ok. Ce fain ca ai rezolvat asa rapid cu tatal tau. Cand nu esti sigura de un cuvant, recomand https://dexonline.ro E mai de incredere decat alte situri.

 

Miha, bafta cu pachetele. Zoe este o scumpa.

 

Ella, pui o poza cu bradul? Stiu ca Marcia facuse ultima injectie cu fier acum 2-3 sapt? Nu e prea devreme sa o testeze?

 

Fleurdelise, bravo pentru brad. Sper sa treceti cu bine peste vacanta.

 

Laura, sper sa reusiti sa va vedeti cu tatal tau. Si noua ne placeau Craciunurile cu tot familionul. De cand ne-am mutat, ii caram pe bunici aici.

 

Silvi, sper sa fie ok cu ziua Iuliei. 

 

Daniela, sper ca va reusi sa vina. Si sa fie bine si ea, si parintii.

 

Antmil, stiu ce zici de aglomeratii. Si aici lumea e mult mai relaxata, desi sunt de 2.5 ori mai multe cazuri decat in aprilie. 

 

UK Incepe vaccinarea sapt viitoare si spera sa vaccineze toate persoanele peste 50 de ani/ cu co-morbiditati/ cei din sistemul de sanatate (incl casele de batrani) pana in aprilie. Sa vedem cum va fi. Vaccin anti-gripal classic nu se mai gasea in oct, abia pe 18 nov am gasit sa il facem.

 

Ieir am mers la birou ptr ca am avut de printat vreo 250 de pagini. Am fost vreo 12 oameni in birou (sunt 90+ de birouri), am mai schimbat o vorba cu colegii. Eu am fost singura care a purtat masca tot timpul (in afara de 10 min cand am mancat la desk, singura). Dupa birou am mers sa returnez niste bluzite luate ptr J prea mici -era full in mall. De asemenea traficul de masini era 'normal' si in oras si pe autostrada. Am mers la IKEA si am luat bradul (am intrat din greseala pe la o deschizatura in gard, nu stiu cum am ratat intrarea [batcap] . Obisnuinta din anii trecuti, m-am dus tinta unde stiam ca se intra - este un 'tarc' imens facut in parcarea lor, unde vine o ferma de brazi cu ei gata taiati). 

 

La noi de azi de la 18.00 este regula ca barurile/ restaurantele/ hotelurile etc sa nu mai serveasca alcool dupa 18.00 - doar de luat acasa daca vrea cineva. 

 

Resturantul unde am facut Revelionul 2020 avea anunt, daca vrem sa rezervam. Mi se pare asa de riscant si pentru ce? Pana la urma e o zi si daca o ratam anul asta nu mi se pare o pierdere suficienta ca sa justifice riscul - dar aici vorbesc strict pentru mine si familia noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am terminat de cumpărat cadouri. Mai am doar Pt prietena mea. Totul am cumpărat pe net, am și scos pachetele. Mai e cadoul Pt soț care vine la usa luni :). 
Dianei i-am scris direct adresa ei când am comandat, sa nu mai circule pe la mine fără rost. 
 

Noi brad luam prin 18-20 dec. Pana atunci e Advent, nu le amestecam :). Doar împodobesc casa și pe afara. Încetișor, ca nu ma grăbește nimeni :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi încep vaccinarea in Ianuarie, cât de repede vor primi vaccin. Încep cu casele de bătrâni, cu personalul de acolo, cu bătrânii (sau persoane cu dizabilități) care stau acasa și primesc asistenta socială și sanitara, personalul acestora și persoanele care locuiesc împreuna cu aceste persoane. Ei sunt prioritatea nr.1. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritelor!

Am prins-o si pe Zoe care arata ca o papusa de frumoasa!!!!!!!

 

Viviana, sanatate multa, multa in continuare...si voua si soacrei. 

 

Ioana, eu ma uit la numarul dep morti pe zi si mi se face pielea gaina ca sintem iar la niste numere imense care in martie/aprilie ne scoteau din minti pe caid acum e ca si nimic nu se intampla...business as usual. Eu nu ma omoram cu Revelionul oricum ...acum nici ca m-ar interesa. 

 

Fleur, mie imi vine greu sa ma urnesc cu bradul...nu stiu de ce. Mergem sa il taiem de la o ferma de obicei. Trebuie sa sun sa vad pina cind sint deschisi.

 

Anja, sanatata lui Thomas!

 

Am uitat sa scriu: am gasit un magazin pe Esty care m-a incantat tare mult. Chiar mi-am comandat o rochie si abia astept sa imi vina. https://www.etsy.com/shop/LeMuse?ref=yr_purchases

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...