Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui și vin fiert pe ghețar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 797
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc tuturor. 

De toată chestia  asta nu am putut sa spun la și mei, nici la nepoate, ca nu cumva sa ii scape gura și sa afle tata . Nu vreau sa îl îngrijorez. 

Asa mi se rupe inima de părinți noștri, după ce  ca sunt in vârsta nu se pot bucura de timpul care le a rămas din cauza pandemiei. 

 

Laura pe tatăl tău îl ajuta cineva in gospodărie? 

Fleur tatăl tău parca nu e singur , nu i așa? 

 

 

Ma bucur mult, Michelle, ca e totul in regula. Te imbratisez! cred ca ai trecut prin emotii mari. 

Tata e singur cu treburile, apeleaza la 2-3 oameni din sat cand are de facut lucruri pe care nu le poate face singur sau e prea solicitant fizic. In rest, tot ce inseamna animalele din curte, solariile, mancare, curatenie, pus muraturi, facut conserve, face el singur,. Ba mai da mancare si deschide /inchide si pasarile vecinei de peste drum, care e nasa lor de cununie si are aprope 90 de ani. El zice ca munca il tine in priza, daca ar sta, ar lua-o razna. Nu se uita la tv mai mult de o ora pe zi, face integrame si sudoku. Mi-a zis ca se apuca de scris iarna asta. Vrea sa faca mai intai monografia scolilor din comuna. Are cataloage foarte vechi, de mai mult de 100 de ani, niste acte semnate de N. Iorga de pe vremea cand era inspector scolar, mai multe documente originale adunate. O sa il tina ocupat cand noptile sunt atat de lungi.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

  Drum bun soțului, sa se întoarcă cu bine. Nu are cauciucuri de iarna?

Ba da, dar pe Timis, la prima zapada mereu se blocheaza drumul din cauza vreunui accident. La prima ninsoare, noaptea/dimineata nu prea curata astia drumul. A trecut, acum e aproape de Bucuresti. Sper sa fie ok si la intoarcere, deseara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, eu ziceam de frisca si creme care se foloseau la prajituri pe vremuri. Si mama facea torturi, ca nu erau in cofetarii. Dar astia de la Aro fac acum torturi de ex. cu crema de mascota, jofre, frisca cu gustul de atunci. La alte cofetarii nu-mi plac... sunt cam "de plastic" 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi e pudra alba de zapada pe padure si pe muntii din jur. 

 

 

Mihaela, la multi, multi ani sarbatoritilor tai! Sa te bucuri de ei inca 100 de ani sanatosi, sa realizati tot ce va propuneti impreuna! [s]

 

roli, drum bun sotului tau! Tare triste evenimente il duc pe el la Bucuresti[:(]. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, eu ziceam de frisca si creme care se foloseau la prajituri pe vremuri. Si mama facea torturi, ca nu erau in cofetarii. Dar astia de la Aro fac acum torturi de ex. cu crema de mascota, jofre, frisca cu gustul de atunci. La alte cofetarii nu-mi plac... sunt cam "de plastic"

 

Torturile de aici din cofetarii au frișca naturală. Sunt foarte bune, exact cum iese acasa. Nu e frișca de plastic. In primii ani am devorat toate torturile posibile. Cumpărăm și acum ocazional felii de tort cu frișca la cofetărie. Așa in câte un Weekend. Se vând câte doua felii gata ambalate. 

 

Eu nu îmi amintesc de frișca din copilărie, mama nu folosea, in cofetarii nu era. Ah poate la savarine, mie nu îmi plăceau. Tort de frișca nu am mâncat pana nu am ajuns aici :). In Ro nu am văzut nicăieri. 
Numele torturilor de le-ai scris, nu le cunosc. :) 

 

Edit ca îmi amintesc de prăjitura Indiana cu frișca. Era singura prăjitura mancabila din cofetarii. In Copilăria mea, prăjiturile din cofetarii erau grețoase. 

 

Ce copilării diferite am avut :)). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc Laura! 
 

Mâine abia aștept sa vorbesc cu Diana, împlinește 24 de ani! Nu știu când au trecut anii ăștia, nu știu. Mi-e așa de dor de ea...abia de 2 luni a plecat și a mai fost plecata. A vrut sa vina acasa săptămâna viitoare, dar cu restricțiile astea nu va veni pana se va putea, cine știe când. 
 

Sâmbăta frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ba da, dar pe Timis, la prima zapada mereu se blocheaza drumul din cauza vreunui accident. La prima ninsoare, noaptea/dimineata nu prea curata astia drumul. A trecut, acum e aproape de Bucuresti. Sper sa fie ok si la intoarcere, deseara.

 

Ce e Timiș? Voi stați in Brașov, nu? 
 

Sa fie bine și la întoarcere! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...