Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

HoHoHo - Ciocolata calda si un biscuite cu scortisoara


Recommended Posts

  • Răspunsuri 560
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In Wuham si provincia Hubei a carei capitala este, am inteles ca a fost o carantina stricta de vreo 2 luni si jumatate. Din 25 ianuarie pana prin 10 aprilie. Cu magazinele alimentare deschise, in rest lumea in case. Nu stiu cum au procedat cu munca de nu se putea efectua de acasa (nu ma refer aici la medici, politisti, pompieri ci de firme care au producctie, fabrici). In fine inteleg ca asa au scapat de cazuri, iar dupa ce au iesit din carantina nu s-au mai inmultit. Acum au o viata aproape normala, am vazut si oameni fara masti (la tv)... 

 

Asa si noi am stat 2 luni in casa, 15 martie-15 mai si pe urma a luato totul in sus cu viteza luminii. Si pare ca nu mai scapam vreodata. M-am saturat si eu de tot, stau cat mai ferita ca sa aiba loc altii sa creeze aglomeeratii, sa plecec in vacante, sa aglomereze pensiuni etc.

Ne-au inchis scolile din octombrie, ca vai elevii "sunt raspandaci" transmit virusul la parinti si bunici cand vin acasa. Na, ca de cand au inchis scolile a crescut rata, nu a scazut. Cce concluzie se poate trage?? Scoala era principalul pericol? Eu am zis sa schimbam scoli cu mall-uri si alte centre comerciale, sa vedem, ce se intampla? Prea se chinuie copiii cu scoala asta online, ma rog, scoala se face, dar s-au cam saturat de stilul assta doar printre ecrane... Scoli contra mall-uri: hai sa deschidem scolile si sa inchidem mallurile, ca pana acum au fost inchise scolile si deschise mall-urile...

 

In varianta asta lucreaza si profesorii si cei din mall, daca inchid mall-urile toti cei angajati acolo trebuie platiti in somaj, veniturile scad etc. 

Am intrebat-o ieri pe Alexandra ce fel de scoala prefera si ea zice ca hibrid. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, nu vreau sa sufere nimeni, dar eu am impresia ca ai nostri au sacrificat scoala si elevii in detrimentul controalelor la restaurante in interior, cluburi care fac petreceri ilegale, magazine supraaglomerate, concerte unde lumea s-a inghesuit buluc, supraaglomerari in statiuni si tot asa. Adica pt astia de creeaza aglomeratii si nu-i amendeaza nimeni, sunt sacrificati copiii si nevoiti sa invete online de atata timp. In alte tari europene au lasat scolile in pace si au mai redus alte activitati. Asa la noi va continua la infinit in ritmul asta, copiii tot acasa si in restul locurilor aglomeratii. Rata in Bucuresti a ramas tot mare, era 3  si putin la mie cand s-au inchis scolile, acum e pe la 7 la mie!!! Deci din pacate in alte locuri e buba, dar tot elevii sufera. Fiecare din ei vrea la scoala, daca nu normal, macar hibrid, mai ieseau din rutina asta de ecran-monitor-ecran-monitor.

Ma uitam la fetele mele, cand era saptamana de online si ramaneau acasa era: "of, saptamana asta stam acasa", cand era saptamana de mers la scoala era "yeeee, mergem la scoala! ura!".

Om vedea....sa speram ca scapam la un moment dat si vom reintra si intr-o normalitate la un moment dat. Pana atunci, eu personal, noi, respectam tot ce putem, legea obligatoriu + preventia noastra.

 

Multa sanatate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elkia, tare faza cu seful tau. Bine ca v-ati mai "armonizat". Si buna si faza cu copilul, ce conteaza varsta? :))) Felicitari pt donat! Si eu as vrea sa merg sa donez sange zilele astea, sa vad exact cand. Ar fi a 8-a oara. Cu un grup de pe DC am mers prima data...

Otilia, bag seama ca tragi tare pt Craciun. Cum au petrecut fetele de zilele lor? Asa cum s-a putut, in conditiile date...

 

Mcoca, vacanta placuta, cu activitati si odihna multa! Ca vad ca ai tras tare pe ultima suta de m. Am citit de Macron ca a iesit pozitiv...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu rămân la părerea mea ca a fost o idee foarte buna sa închidă școlile, profii kucta online si in plus, au ținut bunicii care plimbau deoparte de agloneratii, scoala online se face si eu sunt foarte mulțumită de cum se face. Diriga chiar a zis ca sunt copii care au înflorit în scoala online, se descurcă mult mai bine din intimitatea propriei case.

Chefuri, aglomeratii etc sunt  exagerari.  

Noi am fost în carantină înaintea Bucureștiului,  am avut peste 9 rata de transmitere, acum a scăzut la 3. Deja se discuta sa deschida școlile după sărbători. 

Carantina asta "blanda" ce am avut-o în ultimele 2 săpt a fost foarte buna, oamenii si-au vazut de treaba, dar au știut că există un cadru legal care ii obliga sa respecte restricțiile. 

Cand esti de cealaltă parte a baricadei altfel "simti" chestiile astea. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca a fost scoala scoala. La scoala la a mica nu s-au semnalat cazuri, la a mare a fost un caz. Au fost considerati caz contact numai copiii care au mancat cu ea la masa. Nu a luat nimeni de la ea.

Au hotarat ca azi si maine scoala e optionala, ca sa se poate izola familliile care vor, ca se diminueze riscurile pentru Craciun. Jumatate din copii au lipsit de la Maya. de la Eva nu stiu ca nu am apucat sa intreb.

De miercuri si activitatile s-au deschis. Eva e in extaz ca merge sambata la piscina.

Acu nu stiu cat o dura bucuria ca, cazurile au crescut saptamana asta cu 50% ...

Parerea mea e ca dupa sarbatori o sa fim iar in lockdown

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. 

 

La multi ani Ana de Otilia ! 

La multi ani M de MIk ! 

 

Si eu vreau scoala fizica.  [:-)))]

Aseara am facut curs de chimie cu nepoata din clasa10. Are test azi si cica din ce ii preda profesorul ea nu intelege. Imi descarc manualul de pe net si ii spun ca uite scrie asa si asa, una din probleme era chiar rezolvata in manual, aaaa , pai ea nu citeste din manual ca proful nu preda de acolo .  [batcap] Gizzzz.  [smulgpar]

 

Azi trebuie sa merg la posta cu Ale. Are un proiect la scoala in care trebuie sa corespondeze cu copii din alte tari. Ale a primit adrese de la o fetita din Portugalia si una din Croatia. Sunt curioasa cat le tine.  [fri]

 

O zi faina sa aveti !  [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...