Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

HoHoHo - Ciocolata calda si un biscuite cu scortisoara


Recommended Posts

Judoka, nu stiu unde sta prietena ta dar in Montreal se pare ca preturile la case sunt in crestere. Si nu sunt foarte multe case pe piata. https://montrealgazette.com/business/montreal-real-estate-prices-to-rise-in-2021-forecast

Probabil pt ca in pandemie cererea este mai mare decat oferta. In conditiile astea, poate ca ideea nu este foarte rea. Am inteles ca exista companii care iti fac casa brici pentru sedinte de fotografie, samd. Nu stiu daca fac si curat. Si nu stiu nici cat costa... am auzit doar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 560
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lili,  [flo2]

 

problema e ca vad eu mai multe puncte negative decat pozitive : casa f f  veche, incalzirea scumpa, nu are garaj, nu are gard despartitor (pt familiile cu copii) , e evaluata f jos proprietatea de catre municipalitate etc.
Ea nu vede asa, iar home staging e o idee buna, dar nu are posibilitati acum.

Punctul forte e locatia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De maine suntem in lockdown cu curfew de la 8 seara la 5 dimineata. Amenzile daca te prind dupa ora 8 afara fara motiv sunt foarte mari (intre 1000 si 6000 de dolari). Si magazinele, mai putin farmaciile se inchid devreme. Scolile primare incep luni. Scolile secundare incep pe 18. Obligatoriu teletravail unde este posibil.

DH se intoarce la serviciu de luni. Asta primavara cand au stat acasa, nu au stiut ca sunt esentiali. Au aflat intre timp asa ca va trebui sa fie fizic acolo. Nu este prea fericit. Eu ca de obicei de acasa. Am inceput anul ceva mai optimista. M-a afectat mai mult decat ma asteptam nebunia asta din state. 

 

i-am trimis mamei un pachet pe 16 decembrie. De pe 17 decembrie este tot in tranzit. Trebuia sa il primeasca ieri. Nu arata ca a fost scanat in Romania. Posta canadiana il arata tot in tranzit si data de livrare a fost schimbata pentru luni. Posta romana cica nu are inca un pachet cu nr respectiv. Sunt cam necajita, mai ales ca i-am spus si a inceput sa se ingrijoreze. 
 

cam atat de la noi. Se arata o zi frumoasa si astazi. De cateva zile avem soare si temperaturile sunt placute. In jur de -3 grade ceea ce este caldut pentru ianuarie. 
 

Mai trec :o)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili,  [flo2]

 

Punctul forte e locatia. 

Locatia este un lucru foarte mare ;o). Realitatea este ca eu nu ma pricep la real estate, imi dau cu parerea. Dar cam ai dreptate, lipsa garajului, incalzirea scumpa conteaza in conditiile in care iernile sunt lungi si friguroase (in Montreal vorbesc). Sau cel putin istoric erau....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

och Dana,

nu ai cum sa prevezi totul.bine ca nu a fost mai grav. Dermazin am folosit noi cand copilul meu cel mare a intrat cu picioarele intr-un loc de grill, plin cu jar.

 

asta ma duce  cu gandul la o intamplare de-a mea. Eram copil si dupa masa de pranz eu eram (mereu) de serviciu la spalat vasele. 

si, pt ca disparusera cu totii de la bucatarie m-am gandit sa  imi fac niste zahar ars ca desert. si desteapta, pai cum altfel, am luat o coala de hartie si am zis ca il fac cornet. cu o mana am tinut cornetul cu una am turnat. ..direct pe mana mea. pt ca cornetul s-a desfacut si s-a facut muci.

 

am crezut ca lesin, dar am spalat vasele alea cu apa calda, pt ca era prin 88 si nema detergent de vase.

 

copii, copii

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J,

 

e cam devreme. Trebuie sa va faca Abbrechnung-ul si asta il face o fimra sau o persoana (mai rar propietarul) si noi tot asa ca voi am plecat la 30.11 si ne-a livrat plicul cu Abbrechnung (caldura si apa&gunoi, lumina pe scara si la noi a fost cheia pe care mi-o furase)  am virat noi bani si apoi ne-a virat comisionul.

v-a venit recalcului de anu trecut?

de obicei nu face delta. pt ca sunt pe conturi diferite Nebenkost-urile si Provisionul.

 

am pus intrebarea pe doua grupuri de romani in germania. 

 

aveti protocolul de predare primire?

 

daca nu vine pana la 01.04, atunci ar trebui a iti faci griji, altfel...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput sa lucrez de ieri.

cu o seara mai devreme nu am dormit mai deloc. si co circul din state intrasem intr-o panica totala. in plus am niste projecte pt care nu imi permit sa intr-un in sedinta si sa dau din colt in colt, dar e bine. ieri chiar m-am bucurat ca nu am asteptat pana lui.

 

 

saptamana viitoare sunt desemnata sa merg la servici. dar cred ca ma duc luni si joi, pt ca oricum sunt singura in birou, nu are sens. si, nimeni nu imi poate impune.

 

azi de dimineata am avut masaj la 9.20. 60 minute ma costa dus, sedinta, intors. am intrat in Webex direct dupa strada si am ramas intr-o parcare sa ma concentrez la intrebari (slava Domnului nu au fost ) 25 minute.

 

ma apuc sa fac nuci. 

mai mai facut acu 2 sapt, dar nu sunt cele din amintirile mele. 

am luat retata de la sormea, (aia cu untura) si crema fiarta de nuca, le fac imediat cu copilul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J,

v-a venit recalcului de anu trecut?

de obicei nu face delta. pt ca sunt pe conturi diferite Nebenkost-urile si Provisionul.

 

aveti protocolul de predare primire?

 

 Ce recalcul? Asta nu l a facut timp de cinci ani. Gunoiul si electircitatea erau pe numele nostru.

Nebenkosten am platit 100 pe luna, apa si curatenia pe holul comun si in curte, desi curatenie faceam. 

 

Provizionul o sa fie greu de optinut, dupa cate ii cunoastem. Au avut chestii mici de notat, dar app era varuit/curat , tot ce trebuie. Protocolul e semmat, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J, am citit legea . 
6 luni de la predarea apartamentului are el termin de predare a peovizionului .

 

 

caldura este una estimată . Anual venea o regularizare . Și la curent e la fel, dar acolo e pe numele tău . 
 

voi ați număr apometrele etc și caloriferele dar trebuiesc recalculate . 
 

la noi a fost cheia aia care a trebuit schimbat . Vreo 300€ a fost. Credeam ca e mai mult . 
 

nu trebuie sa te sperie . O sa ți- l livreze . 
rabdare . Asta e tipic nemțesc . Își iau timp de mor de nervi . Așa sunt . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...