Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

HoHoHo - Ciocolata calda si un biscuite cu scortisoara


Recommended Posts

Dana,  [flo2] (studel suna tare bine ) 

 

Elkia,  [flo2]

 

nu e fractura, e intorsa. Noi, din fericire nu am experimentat fracturi.

E umflat si il doare, merge cu carje, sapt viitoare mergem la control.Cand e nevoie ia calmant.

O sa fie greu cu autobuzul, il duc  cu masina, dar nu pot in fiacare dupa amiaza.

 

Aseara a fost o vreme mizerabila, ploaie, vant, piatra. Am tras obloanele si m am apucat de papanasi.

 

Azi am fost la piata si biblioteca, era o nebunie in magazine si in trafic. La brutarie as fi stat juma de ora la coada, mai rau ca pe vremea lui ceasca. Cred ca e si lumea putin panicata, daca ne inchide iar.

 

Pe foc am un fel de tocanitza cu carnati. Diesera in plan guacamole si chec cu lamaie. Plus un rosu de jidvei. [il]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 560
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elkia, perioada de proba e doar o luna. M-am minunat si eu, dar asta e. In general e 6 luni pentru pozitia mea. Cantina este deschisa, dar noi suntem testati covid de 2 ori pe saptamana. Masca o dai jos doar cat mananci. Dezinfectant pentru maini si un "pres" mare cu solutie pentru incalcaminte. La intrare e un tip care verifica sa ai masca FFP2, daca nu ai iti da el. Fiecare departament are doar o zona in care se aseaza la mese, avem ore diferite la care mergem... In plus stam la mese ca regele si regina. [:-)))] 2 persoane, fiecare in cate un cap de masa, la masa de 6-8 persoane in mod normal. La mesele rotunde nu sta decat o persoana si noi radem ca acolo sunt cei pedepsiti si pusi la colt. In zona noastra nu sunt decat mese lungi, asa ca suntem din cei cuminti si nepedepsiti. Fiecare masa e numerotata si are Code, il scanezi si te inregistrezi. In conditiile acestea, nu au fost decat 5 cazuri de covid la vreo 2000 de angajati, cel putin asa au spus la Onboarding.

 

Ah, si nu stiu exact, dar am o vaga banuiala ca nu este singura cantina. Cred ca mai este cel putin una, in alta cladire. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfff, Judoka, sa se refaca repede!!! Eu de la o entorsa, nu asa urata, am tras vreo 6 luni. La modul ca mi se umfla glezna, talpa. Am avut noroc ca era vara si am purtat o sanda gen papuc. 

 

Elkia, eu sunt cu musafirii. In nici un caz nu fac mancare de-a lor. Fac de-a noastra.  [buca]

 

Fii-mea e bine, zice ea. Mi-e cam dor de ea.  Toata saptamana invata, in weekend petreceri. Teste in fiecare saptamana, examene la fiecare 2 saptamani. I s-au anulat toate laboratoarele, doar medicina mai are laboratoare in persoana. Noi o tot batem la cap sa aiba grija cu virusul, ea ne povesteste amuzata cat de inconstienti sunt unii si cum ea e sigura ca a avut deja virusul, dar a fost asimptomatica  [batcap]  Ati auzit de Covid Party la studenti?  [zirea]  I-am zis ca daca aude tac-su, se duce si o aduce acasa, o ia cu balonul cu aer cald si tot o ia. Ea rade. Din pacate sunt studenti internationali care nu stiu cand si cum vor mai ajunge acasa, sau macar sa-si vada familia pe teren neutru. Are niste prieteni din Singapore care efectiv nu se mai pot intoarce acasa in vacanta din cauza restrictiilor puse si nici parintii nu pot pleca de acolo sa ii viziteze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo, hello

 

Devo, ce ai pregatit pana la urma ? 

Elkia, dar voi nu aveti teze  ? nici un arbeit de scris la scoala ? 

Trebuie sa comand niste carti la francezi nu stiu ce expeditor sa folosesc.
Nu inteleg de ce nu pot sa comande carticica la scoala, o comanda, in loc de treizeci  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devo,

ce ai gătit pana la urma ?

 

ce greu trebe sa fie . Ma bucur ca scrii impresii de părinte cu copil la depărtare . 
 

 

J,

nu au teze, doar teme și referate și cărți citite și și și. 
 

orele sunt complete toate online, inclusiv sportul .

 

la școala merg doar K1& K2 pr clasure. Restul nu. 
 

nu știam ca sunt lockdown mai strict fata de Martie ?

voi cum treceti podul peste Rin ? Sunt controale sau nu ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Lockdown e cam la fel ca in martie, cu diferenta ca elevii francezi merg la scoala / controalele la vama nu mai sunt non stop.

Si nici foaia cu autorizatie de iesire din casa, nu mai este necesara la francezi. Doar daca ai un motiv intemeiat de deplasare dupa ora 18 e necesar.
Nu ai voie sa faci, de ex, cumparaturila vecini, aici e o practica curenta. [bib] 
 

Devo, da, am auzit de covid party, peste tot sunt destepti din astia.

 

o saptamana reusita  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Succes tuturor la scoala, in orice forma ar fi ea! In Ro saptamana asta e vacanta si apoi din 8 feb, vom vedea cum incep scolile, cine va reveni fizic si cine va ramane online.

 

Judoka, santate baiatului. Entorsele, desi teoretic nu sunt asa grave ca fracturile, nu sunt chiar asa o bagatela cum cred unii "lasa nu te mai plange atat, nu are cum sa te doara asa rau, ca doar nu a fost fractura". Eu am patit-o intr-un an urat de tot, pur si simplu dupa luni de zile ma durea la mers. Si nu aveam cum sa evit deplasarile, eram studenta si trebuia sa merg la facultate. Poate ca trebuia pus in ghips de la inceput, dar daca medicul nu a considerat asa...mi-a zis doar sa pun bandaj, gheata, crema, o saptamana repaus si stat cu piciorul in sus si aia e. Mi-a trecut cu greu, dupa vreo 8 luni, dupa ce am facut, intr-un spital, la recomandarea medicului niste sedinte cu aparat Bioptron. Atunci a fost singurul moment in care simteam o imbunatatirea vizibila si usor usor mi-a trecut de tot. Altfel cred ca duceam mult si bine multa vreme...

Dar sunt si entorse care trec repede... depinde ce ligamente sunt afectate, cat se intind... la voi sper sa fie rapida recuperarea  [flo2]

Voi unde locuiti acum si unde invata copiii, in Franta sau Germania? Ca nu am inteles f bine, am mai pierdut sirul discutiilor.

 

Devo, succes la job in continuare! E f importanta atmosfera, relatiile cu colegii, sefii. Chiar daca mai exista stress (la orice job exista, sunt perioade si perioade), important e sa nu existe teroare. 

Succes fetei la facultate. E o perioada f grea cu deplasarile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...