Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vaccinul anti-covid. Va vaccinati ? De ce? - SONDAJ


Vaccinul anti-covid   

40 membri au votat

  1. 1. Daca vi se ofera vaccinul anti-covid, ce intentionati?

    • Ma vaccinez de la primele variante
      24
    • Nu ma vaccinez inca, poate mai tarziu
      11
    • Nu cred in vaccinare
      0
    • Nu ma vaccinez sub nici o forma.
      5


Recommended Posts

Motivul pt care exista lume care nu are încredere in vaccin e pt ca vaccinul a fost creat destul de rapid, așa ca lumea crede ca nu a fost testat suficient. Dar motivul pt care vaccinul a fost creat atât de repede e din cauza faptului ca s-au investit sume enorme de bani in research și testarea pe mii de oameni cu mult timp înainte ca Organizația mondiala de sănătate (sau cum s-o numi) a dat unda verde ca vaccinul sa fie folosit la scara mare. In plus, cu cat tehnologia progresează mai mult, cu atât mai repede se analizează informatia primita de computere.
Eu sunt pro vaccin, la urma urmei, motivul pt care suntem atâtea miliarde pe lume se datoreste foarte multe vaccinurilor pe care le-am făcut de-a lungul vieții. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Despre vaccinul Pfizer - EU plateste 15 euro per doza, USA 16 euro. Pentru a ajuta sistemul medical - eu as propune ca cei care pot - sa isi plateasca singuri vaccinul.

 

 

Eu nu cred ca e o idee buna sa plătească vaccinul cei ce își permit pt ca ar lua timp ca autoritățile sa verifice cine își permite și cine nu (presupun ca bazat pe venit, bunuri deținute, etc) și mai mulți bani ar fi cheltuiti in verificarea acestor documente (și rezolvarea posibilelor dispute) deci costul vaccinurilor. Mai ales ca fiecare amânare a vaccinurilor înseamnă ca economia ar suferi și mai mult. In plus, dacă cineva care in teorie își permite costul vaccinului nu se îndură sa dea 15 euro si nu face vaccinul, persoana aia are riscul sa se îmbolnăvească și sa îmbolnăvească și pe alții. 
 

in plus, introducerea costului deschide posibilitățile de frauda, cu companii false care pot promova vaccin mai rapid și ieftin de 15 euro (și de fapt fac o injecție cu apa chioara). Ceea ce evident pune la risc pe cei ce fac vaccinurile și pe cei din jurul lor când indivizii se cred vaccinați). Am văzut tot felul de fraude născute din coronavirus dar cel puțin nu am văzut fraude despre vaccinuri încă 

 

si in final, cred și cei care își permit costul vaccinului ar trebui sa fie tratati in același fel ca cei ce nu își permit, pt ca cu cat cineva câștiga mai mulți bani cu atâta plătește mai multe taxe la stat, deci cred ca au și ei dreptul la ceva gratis de la stat 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu cred ca e o idee buna sa plătească vaccinul cei ce își permit pt ca ar lua timp ca autoritățile sa verifice cine își permite și cine nu (presupun ca bazat pe venit, bunuri deținute, etc) și mai mulți bani ar fi cheltuiti in verificarea acestor documente (și rezolvarea posibilelor dispute) deci costul vaccinurilor. Mai ales ca fiecare amânare a vaccinurilor înseamnă ca economia ar suferi și mai mult. In plus, dacă cineva care in teorie își permite costul vaccinului nu se îndură sa dea 15 euro si nu face vaccinul, persoana aia are riscul sa se îmbolnăvească și sa îmbolnăvească și pe alții. in plus, introducerea costului deschide posibilitățile de frauda, cu companii false care pot promova vaccin mai rapid și ieftin de 15 euro (și de fapt fac o injecție cu apa chioara). Ceea ce evident pune la risc pe cei ce fac vaccinurile și pe cei din jurul lor când indivizii se cred vaccinați). Am văzut tot felul de fraude născute din coronavirus dar cel puțin nu am văzut fraude despre vaccinuri încă si in final, cred și cei care își permit costul vaccinului ar trebui sa fie tratati in același fel ca cei ce nu își permit, pt ca cu cat cineva câștiga mai mulți bani cu atâta plătește mai multe taxe la stat, deci cred ca au și ei dreptul la ceva gratis de la stat

 

Redactor scria de costul per vaccin plătit de fiecare țară/uniune, nu de cât ar plăti un cetățean pentru vaccin.

Vaccinul se oferă gratuit cetățenilor propriilor țări, peste tot din câte am înțeles. USA oferă vaccinul și rezidenților (non-cetățeni), de exemplu miilor de franco-canadieni pensionari care locuiesc iarna în Florida.

 

Nici nu e etic să se ofere vaccinuri celor dispuși să le plătească.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, înțeleg, probabil nu am citit bine. In cazul asta da, cred ca țările care își permit ar trebui sa plătească și pt țările care nu își permit pt ca asta e o problema mondiala și cu cat mai repede eradicam vaccinul cu atât mai repede beneficiem toți 

(dacă nici de dacă asta nu am înțeles bine ma duc sa ma culc :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Bună! Eu sunt pro vaccin adică dacă chiar ajuta la ameliorarea sintomelor este un lucru bun 

Familia mea a trecut prin aceasta boala anul trecut și a fost cumplit din 5 persoane care locuim în casa doar eu am fot negativa (gravida în 8luni ) 

Anul acesta am ales sa ne vaccinam stind prin ce am trecut 

Toată lumea este libera sa facă ce vrea și sa creda în principiile lui 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...