Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioana, eu mi-s o Anamaria :) :) 

 

Deci: Anamaria Palaria, Anamaria sparge farfuria, etc.

Anemari

Anna

AnneMarie

Marianne

Marianna

Anne

Maria

Ana Maria

Anna Maria

Variatiunile sint multe...intai imi zic :"Oh, what a pretty name"...si apoi incepe poceala. 

 

Cum s-a ajuns la Hannah nu am idee ca nu ma introduc niciodata "Ana".

 

Da, cel mic care are talent deosebit la prajiturit dar nu m-am gandit ca face asa un salt...el cica macar sa faca bani din ceva care ii face placere. Citi bani o sa faca nu stiu...dar programul dual degree ma ajunge la $50k! Nu ma opun, clar...e destul de mare sa isi faca o decizie si ma bucur ca cel putin face ceva din pasiune. Tineti pumnii!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, abia tin pasul să vă citesc, de scris ce să mai zic.

 

Roli, îmi pare rău dacă într-adevăr v-a pocnit și pe voi. Eu sigur m-aș testa dar vă înțeleg, dacă stați izolați oricum și nu vă trebuie concediu medical.

Trebuie să existe o soluție pentru cumpărături livrate la voi, 12 km de oraș nu e o distanță mare. 

Să treceți peste necazul ăsta fără urmări, aveți grijă de voi.

 

Acum mă uit la știri și văd că în niște școli de aici elevii primesc truse de test covid de făcut acasă, cu salivă. Primesc instrucțiuni și tot și cică e la fel de sigur ca pcr.

 

Și mai văd studenți de politehnică, chemați să dea examenele în prezență fizică dar nu la școală la ei ci la Palais de Congrès, sute de persoane adunate în câteva săli. După ce au făcut luni de cursuri online. Mi se pare stupidă soluția organizatorilor, deși cică îi distanțează etc.

 

Să revin la ce am citit.

 

Mihaela, felicitări, eu eram sigură că vei reuși. Ești motivată și pasionată de ce faci. Sper că îți convine mai bine noul orar.

 

Strumphi, țin pumnii să ai parte de sărbători cu cât mai puține dureri. Nu știu ce ai gătit, sunt sigură că a fost bun. M-am "scandalizat" și eu când am auzit de vin expirat. Învechit poate. La o adică îl guști înainte...te mai înveselești. Dacă- i oțetit îl arunci și gata.

Sănătate Sophiei, să nu i mai curgă sânge din năsuc. Ai încercat cu un umidificator în cameră noaptea?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, șmecheră pisica ta. Unul din motanii mei, nici nu mai știu care, deschidea ușa sărind și trântindu-se pe clanță .

A ta e și mai haioasă, mi o și închipui cum dă cu lăbuța și se uită la apă.

 

Antmil, chiar nu înțeleg de ce îți pocesc numele, mi se pare simplu de pronunțat dar ce e simplu pentru noi ăștia latinii, pentru anglofoni și germanici e complicat. Și invers probabil. Cred că Anne-Marie le e mai ușor? Că au și Anne au și Marie.

 

Mie îmi.mai spun Karine, Karina, corectez imediat că nu suport. Dar la Ioana, al doilea prenume, m am resemnat, toți citesc și pronunță Iona. O secretară de la școala lui fi miu mi a greșit mailul cu ioana și nu primeam nici un e mail, a trebuit să fac plângere la direcțiune. Secretara de la propria mea școală m- a scris Iona pe niște site uri și documente importante, noroc că erau chestii interne și era mai complicat să schimbe numele...am lăsat așa.

 

Anja, faine prăjituri, eu anul ăsta nu mă bag decât la niște biscuiți și Albă ca Zăpada, dacă găsesc amoniac pt prăjituri, nu am găsit încă la magazinele mele balcanice. Știe cineva dacă ies foile de albă ca zăpada și cu bicarbonat de sodiu, nu doar de amoniu?

 

Am citit de pinguine sportive, eu în copilărie nu am făcut alt sport decât tenis de câmp, la propriu, adică nu pe teren. Aveam rachete șmechere și jucam cu tata, am rămas cu dragostea pentru sportul ăsta, am jucat mult cu ex ul, practic zilnic când permitea vremea, lăfăindu-ne pe terenurile de aici care sunt peste tot și majoritatea gratuite. Acum încerc cu fiu miu dar nu am reușit încă să l fac să iubească tenisul...mai sper.

Aici am învățat să merg pe bicicletă, să înot, după 35 de ani.

Nu patinez deși admir patinajul...la vârsta și greutatea mea, e mai mare frica să cad și să mi rup ceva, decât tentația. Băiatul patinează bine și mi e ciudă că nu pot să l însoțesc pe gheață.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem ok deocamdată, dar situația la noi nu e roz și se tot vorbește de lockdown total în perioada vacanței, 2 săptămâni. Mi e mai teamă că nu se vor mai redeschide școlile după vacanță, circulă ideea la nivel de zvon.

 

Azi am avut de reparat ceva la baie și a venit un nene de aici din bloc care se ocupă cu micile reparații și nu purta mască. Ca o proastă ce sunt, nu i-am interzis să intre fără mască așa cum îmi bubuia vocea interioară. Pentru că eram sigură că nu mai vine să repare. Și am o baie mică fără aerisire directă (geam). Am stat la distanță dar mă rog. Mă simt ca o tâmpită.

 

Ca să ne binedispunem am făcut bradul, e frumușel. Nu am timp să i fac poze, încă.

 

De Crăciun fac mai puțin ca deobicei, că nu putem primi musafiri. Vom vedea dacă putem "evada" o zi două la munte, la căsuța prietenilor noștri, în zonă portocalie, de anul nou.

Fac doar pentru noi un pic de salată boeuf, piftie pe care doar eu o mănânc, poate o friptură de curcan, doar pulpe și sarmale cu varză acră. Desert cum am zis. De anul nou fac tortul meu cu nuci și frișcă.

 

Sper sincer ca anul ce vine să fie unul mai bun, al întoarcerii treptate spre viața normală, cu activități, călătorii...

Azi am văzut la știri primii oameni vaccinați în UK și mi- au dat lacrimile. Știu, mai e un drum lung până la a face tot ca înainte, dar, mă rog, e speranță. Mi s-au părut curajoși și tonici bătrâneii aceia, de 80-90 ani, unul avea aproape 100. Bravo lor și bravo lui Boris.

La noi cică vor vaccina vreo 58000 de persoane până la sfârșitul lui ianuarie. Foarte puțin mi se pare, foarte lent s-au urnit.

 

Viviana, mă bucur că sunteți mai bine tu și CCS (chiar și răgușit) și că Silvia te răsfată cu bunătăți. Sper că și familia cumnatului și soacra sunt mai bine.

 

Sunt curioasă dacă se va posta mesajul că se apropie "ora magică" să zic așa, ora 20 00 la mine, la care, zilnic fără excepție, cade forumul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!  

 

Mihaela, felicitari! Bravo! Ma bucur mult pentru tine, sper sa fie ceva ce sa iti placa si sa iti aduca multe satisfactii.

 

Roli, viviana, sanatate multa ! 

 

antmil, interesant alegere a facut feciorul tau. Macar stii sigur ca te vei bucura de delicatese. Imi pare tare rau de zilele de concediu pierdute, poate totusi se rezolva problemele cu proiectul si macar 1-2 din zile le poti lua. 

 

shtrumphi, ma bucur ca esti mai bine, imi pare rau ca nu esti foarte bine.  Eu sunt ok, cred. Teoretic, nu am motive sa ma plang. Mergem in weekend la Dorohoi sa facem pomenirea de 1 an pt mama. Sper de Craciun sa vina tata la noi, vom vedea ce se va putea atunci. Copiii sunt obositi si satui de scoala. Au teme, proiecte, teste , stau enorm de mult pe electronice si in fund pe scaun. Am niste pitici pe creier ca si-au facut niste grupuri pe net care mi se pare ca sunt o influenta negativa pt ei (pt Bia mai ales, care e genul ce vrea sa se integreze, sa fie populara, sa faca parte din grup, indiferent de ce inseamna asta). Cred ca as sti cum sa ii extrag dintr-un anturaj nu tocmai potrivit in viata reala, dar nu stiu cum sa fac asta pe instagram. Nu le pot interzice electronicele, internetul, pt ca acolo comunica si cu colegii si cu profesorii, au nevoie pt a fi prezenti la scoala, pt a -si face temele ... Nu stiu, eu incerc sa tot vorbesc, sa le tot spun ce cred eu ca e bine si corect. Nu pot decat sa sper ca va fi bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, ca mi-au picat ochii pe postul asta de pe FB. Habar nu am avut cine este AUR, dar citesc cu stupoare ca voturile din Diaspora s-au dus 25% la AUR. Ati citit ce scrie un domn senator de AUR? Copiat de pe FB, cica-se ar fi fost prof la teatru...

 
„Vopsirea unghiilor de la picioare e unul dintre oficiile cele mai absurde la care se poate preta femeia, un oficiu în care bărbatul vede o stupiditate crasă”.
„Nici un bărbat nu caută în femeie deșteptăciunea, profunzimea sau luciditatea. Cine vrea filosofie nu o va găsi în capul femeii, dar în schimb va găsi cufundarea în athanorul labios”
(...) femeia, „văduvită de simțul destinului”, „își găsește mereu ancora pe o orbită cu ștaif bărbătesc”.
(...) fără direcția oferită de un bărbat, „viața i se irosește în țâfne de autonomie civică”.
"Femeile sunt ființe sexuale, refuzate de spiritul la care doar bărbații au acces"
"Rostul femeii e să fie muză, după ce a încetat să mai fie amantă"
"Femeia poate fi cel mult dorita, dar in niciun caz admirata".
„Niciun om sănătos nu va muri în urma infestării directe cu (corona)virusul”.
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, sper sa iasa soarele si la tine! La noi acum se ridica ceata si vrea soarele sa isi faca aparitia. Studenta cand vine acasa pentru Craciun?

 

Merci de întrebare, Strumphi, fiică-mea vine acasă săptămâna viitoare. De fapt, merge soțul meu să o aducă acasă.

 

Sănătate îți doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...