Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hmmmm, nu văd legătura cu problema cu tiroida, poți te rog sa detaliezi? 

 

Nu, nu as lua Pt umăr prednison, dar nici nu s-a pus problema, nu cred ca ajuta. Cât am luat prednison nu am putut merge la job, m-a afectat enorm de mult. Eram o leguma. Dar poate Pt cei in vârsta e altfel, ei nu au de muncit, de făcut, de îngrijit. 

 

Si azi ma simt ciudat, e prima data când am amețit și mi s-a făcut rău, de foarte multă vreme. Nu știu dacă e coincidenta cu injecția primită ieri, sau e chiar de la efectul cortizonului. Durerea încă nu a trecut. 

Scrie in linkul pus de tine.

 

În apariţia acestei patologii sunt incriminate: diabetul zaharat, accidentele vasculare, afecţiunile cardiace, boli ale plămânului, afecţiuni tiroidiene sau boli ale ţesutului conjunctiv. Se pare că mici traume la nivelul umărului, cu imobilizare secundară, ar determina un răspuns autoimun (producerea de anticorpi împotriva propriului organism) responsabil de inflamaţia capsulară şi de consecinţele deformării acesteia. Vârsta de apariţie este cuprinsă între 40 şi 60 de ani, fiind mai frecventă la femei.

 

https://www.ortopedumar.ro/umarul-inghetat/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, uite am gasit asta, nu e ce din ce am citit eu acum cateva luni, dar e tot un studiu:

 

The mechanisms of the antiviral effect of AZM support a large-spectrum antiviral activity. Azithromycin appears to decrease the virus entry into cells [28]. In addition, it can enhance the immune response against viruses by several actions

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7290142/

 

La vremea respectiva, m-am apucat sa caut despre azitromicina pentru ca nu intelegeam de ce se da un antibiotic la o infectie virala si incet, incet am gasit diverse raspunsuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, si eu am mai citit, deoarece la fel, m-am mirat, ce cauta un antibiotic intr-o infectie virala.

Tu mai ai 4 zile pana la "liberare", nu? Apoi poti iesi ca inainte, nu?

CCS de ce mai are nevoie de inca 14 zile? Preventic, ca recomandare, sau ca obligatie, cu decizie DSP?

Important e sa sa refaceti, sa va simtiti bine. Localitatea voastra mai este in carantina? Sa vedem cu Bucurestiul, era niste discutii, dar nimic oficial, inca. Au tot crescut si pe aici...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Ce fete talentate si simpatice: Eva si Crina. Bravo!  [flor] 

Roli, sper ca sunteti ok.

 

Viv, da cu ignore la vecini. Da, poate au luat de la voi (poate) dar nu mi se pare ok scosul asta de ochi. Ca nu v-ati dus la ei chititi sa le lingeti clantele.

 

Fleurdelise, culmea e ca in galeza au numele Ioan si se citeste cum se scrie. Dar la Ioana li se face scurt circuit  [soc]  [soc]

 

Antmil, poate daca le spui ca sunt 2 nume lipite inteleg da le citeasca separat. Eu la un training le-am zis Yo-Anna si au percutat mai binisor.

 

A propos de nume, am inceput serialul The Untamed (nu stiu daca a fost tradus in Ro). Este in chineza si bazat pe mitologie chineza, cu duhuri, zombi, luptatori care zboara prina aer. Ca idee, seamana cu Tigru si Dragon. Dupa vreo 4 episoade am inceput sa ma obisnuiesc cu numele  [:D]

 

Am citit acum de AUR... un pas inainte si doi inapoi. Stilul asta de oameni care trateaza femeia ca pe un obiect/ persoana fara judecata mi se par periculosi, mai ales daca ajung in pozitii inalte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, si eu am mai citit, deoarece la fel, m-am mirat, ce cauta un antibiotic intr-o infectie virala.

Tu mai ai 4 zile pana la "liberare", nu? Apoi poti iesi ca inainte, nu?

CCS de ce mai are nevoie de inca 14 zile? Preventic, ca recomandare, sau ca obligatie, cu decizie DSP?

Important e sa sa refaceti, sa va simtiti bine. Localitatea voastra mai este in carantina? Sa vedem cu Bucurestiul, era niste discutii, dar nimic oficial, inca. Au tot crescut si pe aici...

Monica, la mine nu a venit DSP decat cand ne-a luat testul, nu m-a anuntat nimic nimeni. Doar ni s-a spus atunci anuntam oamenii cu care am fost in contact si sa stam in carantina 2 saptamani. Eu cred ca trebuie sa stau in carantina de cand mi-a iesit testul pozitiv, nu de cand au aparut simptomele deci inca veo 6 zile. Localitatea noastra a mai primit carantina inca o saptamana.

 

Toate chestiunile despre care m-a anuntat CCS sunt discutate doar cu doctorita. Nu am alte amanunte. Pe el l-a sunat DSP in spital fiind. 

Noi nu avem nevoie de concedii medicale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Ce fete talentate si simpatice: Eva si Crina. Bravo!  [flor] 

Roli, sper ca sunteti ok.

 

Viv, da cu ignore la vecini. Da, poate au luat de la voi (poate) dar nu mi se pare ok scosul asta de ochi. Ca nu v-ati dus la ei chititi sa le lingeti clantele.

 

Fleurdelise, culmea e ca in galeza au numele Ioan si se citeste cum se scrie. Dar la Ioana li se face scurt circuit  [soc]  [soc]

 

Antmil, poate daca le spui ca sunt 2 nume lipite inteleg da le citeasca separat. Eu la un training le-am zis Yo-Anna si au percutat mai binisor.

 

A propos de nume, am inceput serialul The Untamed (nu stiu daca a fost tradus in Ro). Este in chineza si bazat pe mitologie chineza, cu duhuri, zombi, luptatori care zboara prina aer. Ca idee, seamana cu Tigru si Dragon. Dupa vreo 4 episoade am inceput sa ma obisnuiesc cu numele  [:D]

 

Am citit acum de AUR... un pas inainte si doi inapoi. Stilul asta de oameni care trateaza femeia ca pe un obiect/ persoana fara judecata mi se par periculosi, mai ales daca ajung in pozitii inalte.

Si atunci ce au cauta sa promovoze in parlament si femei? Daca ele sunt fara cap si doar cu labii, Si inca avocate si alte profesii rasunatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...