Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Wow, ce ati mai scris.

 

Felicitari Evei pentru povestioara si desen. Mi-a placut mult carticica. Cred ca si copiii se bucura sa vada ceva finalizat si pus la un loc. Grozava idee sa fie toate puse intr-o carte.

 

Felicitari Crinei!!! Impresionant!

 

Ioana, interesant serial. Eu trebuie sa ma uit singura la seriale "straine" ca sotul nu tine pasul cu cititul la subtitles (el are o dislexie serioasa si citeste incet) iar pe mine ma enerveaza la culme "dubbing". Daca nu se potriveste gura cu ce sunet iese, ma irita. 

 

M-am trezit in miez de noapte cu un paianjen umbland pe mine...pe cotul drept. Am simtit ca ceva ma gadila si am pus mana; adormita, am realizat ca e ganganie si am strocit-o intre degete....apoi am apris lumina sa "investighez"...nu am mai pus geana pe geana, clar. Sint zombi azi si am o zi lungaaaaaaaaa.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, felicitari pentru reusita si succes in noua pozitie!

 

Noi suntem cam asa:

sotul cel mai bine, adica aseara se simtea cam stors de putere, dar fara febra.

eu am avut ieri toata ziua febra. Pe seara eram bine si m-am odihnit bine. Ma mai doare capul cate putin, putin, adica nici pe departe ca o migrena de-a mea. 

copiii au facut ieri febra toata ziua. Azi ok, dar cam fara putere. Adica nu zburda ca de obicei.

Am luat antitermic. Nu mai luam daca nu mai e cazul. Luam vit C+zinc si vit D. Azi am comandat un pulsoximetru. 

Nu stiu daca astea or fi simptome usoare...mai vad si maine cum e treaba.

 

Viviana, da foarte urat comportament. Din pacate, sunt multi care te trateaza ca un infractor si daca esti un simplu contact, d'apai daca te-ai infectat. Nu stiu daca asta o veni din lipsa de educatie, sau panica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Monica, la mine nu a venit DSP decat cand ne-a luat testul, nu m-a anuntat nimic nimeni. Doar ni s-a spus atunci anuntam oamenii cu care am fost in contact si sa stam in carantina 2 saptamani. Eu cred ca trebuie sa stau in carantina de cand mi-a iesit testul pozitiv, nu de cand au aparut simptomele deci inca veo 6 zile. Localitatea noastra a mai primit carantina inca o saptamana. Toate chestiunile despre care m-a anuntat CCS sunt discutate doar cu doctorita. Nu am alte amanunte. Pe el l-a sunat DSP in spital fiind. Noi nu avem nevoie de concedii medicale.

 

Viv, dsp Prahova calculează perioada de 14 zile începând cu ziua recoltării testului. După terminarea perioadei, poți ieși din nou în lume, fără sa ai nevoie de vreo decizie sau comunicare din partea dsp. Ca rezultatul poate sa dureze zile bune pana apare.

Este posibil sa fi fost suficienta discuția telefonica, avuta de CCS cu dsp, la noi eu am fost purtătorul de cuvânt, nu l-au mai sunat și pe sot, deși mf a dat ambele nr de tel (și copie CI), către dsp.

De la politie nu te-a sunat nimeni pana acum, sa verifice dacă respecți izolarea? Pentru Silvi nu ai primit pe mail decizie de carantina la domiciliu, fiind contact direct, dar cu rezultat negativ la test? DSP a făcut oare și ancheta epidemiologica atunci când l-a sunat pe CCS? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu avem nevoie de concedii medicale.

Am înțeles că nu aveți nevoie de concedii, eu am adus vorba ca să arat că atât se consideră perioada necesară de carantină/izolare.

 

Întâmplare face că am auzit ceva mai înainte un medic epidemiolog la radio și exact asta zicea. Că nu este cazul să se facă retestare și că după 10 zile nu mai este contagios, dar se menține izolarea de 14 zile așa, pentru „o marjă de siguranță”.

 

Nu vreau să contrazic medicul care îl tratează pe d-nul CCS, sunt doar surprinsă de diferențele de abordare. Plus că vă mărește degeaba perioada de izolare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, a facut ancheta epidemiologica, dar in afara de faptul ca fost in piata, la Mega Image si Hornbach si duminica la prietenii astia de aici (si am stat afara oricum, dar vad ca daca e sa o furi, o furi cu distantare cu tot si aer liber), nu a avut ce sa spuna. Si in toate locurile astea am fost ori eu cu el ori fii-mea. Si el a furat-o primul, eu de la el. Nu stim de unde.

 

Mai, nu m-a sunat nimeni. Dar eu oricum respect. Cred ca s-au pierdut printre domicilii si resedinte. Ca noi am sunat la DSP Bucuresti si ne-au cerut adresa din buletin, le-am dat-o si le-am spus ca nu stau in Bucuresti, si mi-au spus ca daca stau in Ilfov, trebuia sa sun la DSP Ilfov, dar ca aranjeaza ei, si ambulanta de test cu minimartienii a venit de la DSP Ilfov.

 

Roli, e panica, e anxioasa de felul ei. Nu am mai cunoscut pana acum om atat de anxios, nu vrea la psihiatru (am trimis-o asta-vara), mai are si fixatii. Si ma tot intreaba de unde a luat barbata-miu. In fiecare zi raspunsul e acelasi, nu stiu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles că nu aveți nevoie de concedii, eu am adus vorba ca să arat că atât se consideră perioada necesară de carantină/izolare.

 

Întâmplare face că am auzit ceva mai înainte un medic epidemiolog la radio și exact asta zicea. Că nu este cazul să se facă retestare și că după 10 zile nu mai este contagios, dar se menține izolarea de 14 zile așa, pentru „o marjă de siguranță”.

 

Nu vreau să contrazic medicul care îl tratează pe d-nul CCS, sunt doar surprinsă de diferențele de abordare. Plus că vă mărește degeaba perioada de izolare.

Eh, poate i-a zis asta pentru ca asa ar fi bine pentru sanatatea lui, sa mai stea izolat in casa 14 zile pana isi revine organismul si sa nu existe riscul vreunei gripe, viroze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, poate i-a zis asta pentru ca asa ar fi bine pentru sanatatea lui, sa mai stea izolat in casa 14 zile pana isi revine organismul si sa nu existe riscul vreunei gripe, viroze.

Posibil, eu înțelesesem că îi dă izolare obligatorie. Când se externează, trebuie să declare unde se izolează, și spitalul raportează la DSP. Și ideea e să nu-l treacă ei cu încă 14 zile de izolare după externare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...