Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ups,am inteles... Daca a fost asa, chiar ca a fost ghinion curat si o neintelegere. 

Marturisesc sincer, si eu in romana le mai zic "negri" (pe langa "africani" sau "oameni de culoare"), dar care la noi nu suna "negro" si nu are sens peiorativ. Pur si simplu asa le ziceam.

In fine, acel arbitru a gresit, dar ca circumstanta atenuanta ar avea lipsa intentiei de a jigni. Sper sa invete si el si altii din aceasta intamplare nefericita.

Nu, nu black a declansat nebunia. Arbitrul a zis in romana, probabil la celalalt arbitrau "negru" si ala a inteles "negro", care nu are nimic de-a face cu black. A incercat sa spuna omu ca in romana "negru"=black dar nu a avut cu cine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ups,am inteles... Daca a fost asa, chiar ca a fost ghinion curat si o neintelegere. 

Marturisesc sincer, si eu in romana le mai zic "negri" (pe langa "africani" sau "oameni de culoare"), dar care la noi nu suna "negro" si nu are sens peiorativ. Pur si simplu asa le ziceam.

In fine, acel arbitru a gresit, dar ca circumstanta atenuanta ar avea lipsa intentiei de a jigni. Sper sa invete si el si altii din aceasta intamplare nefericita.

 

Eu nu vad jignirea. Negru nu e pejorativ, e black. 

 

M-a enervat ministra spourtului de aici, Roxana Maracineanu, care a acuzat si ea arbitrul si nu a putut sa faca totusi un disclaimer, ca in romana negru nu e cioara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea (stiu ca nu e o parere populara) este ca rasismul este indreptatit sa fie perceput nu de catre cel care (pare sau nu) ca jigneste ci de cel caruia  i se adreseaza.

 

Sa fii identificat dupa culoarea pielii/forma ochilor/etc nu este un lucru normal intr-o societate multiculturala, nu e ok. Daca erau toti albi, cum il identifica? Ala cu nasul mare?

 

Spre exemplu, nimeni nu s-a ofensat aici cind Mihaela a zis ca prefera sa nu i se spuna "Miha" (greseala de care si eu ma fac vinovata si am retinut ca de acum inainte sa ma folesesc de numele intreg) pentru ca aduce la suprafata un bullying din trecut. 

 

Sentimenul valid e la cel asuprit nu la asupritor - si ma refer la rasismul care are in spate sute de ani de discriminare pe care noi (ca romani) incercam sa il ignoram cu desavarsire pentru nu ni-l putem asuma. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand intreb cine e Maria si mi se spune tipa blonda de la Dev, asta de ce nu e discriminare?

Probabil pentru simplul fapt ca blondele nu sint parte dintr-un segment de populatie care s-a "bucurat" extensiv de politici de segregare, de sclavie, etc. 

 

Ne folosim de niste sofisme sa explicam altora care simt rasismul pe pielea lor (la propriu). Nu ne putem asuma in veci o farama de intelegere. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci , glimmer, ai avut dreptate.

Vine azi acasa. Il trimite tot cu salvarea. Este bine. E inca pozitiv insa virusul inactiv,

Mai are de stat in izolare doar 4 zile, conform legii, - se numara de la data recoltarii testului adica 1 decembrie. Nu mai trebuie sa faca test. Ii va prescrie vitamine.

Intelesese el gresit inca 14 zile.

 

I-am facut traseu: dezbracat in hol, rufele in masina de spalat inclusiv rucsacelul, mers direct in baie, dus cu sapun si spirt  [:-)))]

 

Apoi pun lampa UV si apoi ni se poate alatura cu masca, tuns, frezat, spirtuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu atata pot sa spun, toata chestiunea asta a degenerat urat de tot.

Arbitrul a gresit.

 

Atat ura indreptata impotriva lui Coltescu rar mi-a fost dat sa vad, sa aud, sa citesc.

A gresit, si-a cerut scuze, va fi banat, va primi amenda, va invata o lectie, consiliul discriminarii i-a explicat frumos ce si cum, dar linsarea lui arata toata uraciunea omeneasca.

 

Ce a spus CNCD:

https://www.g4media.ro/seful-cncd-despre-gestul-arbitrului-roman-sebastian-coltescu-apelativul-utilizat-de-arbitrul-roman-este-fara-niciun-dubiu-unul-rasist-e-grav-ca-un-arbitru-la-un-asemenea-nivel-nu-cunoaste-aceste-reg.html?fbclid=IwAR3G_dZhswg_USuZFob7eUaLp-GihcWjlBHEuDAvy51j-wmrB4KyPQEecBY

 

Ce spun 2 fotbalisti de culoare:

 

https://alephnews.ro/sport/doi-fotbalisti-de-culoare-sar-in-apararea-lui-coltescu-cunoscutul-antrenor-jorge-jesus-despre-scandal-rasismul-e-la-moda/?fbclid=IwAR1l18D87jC1CbA-O-hRhSNA8OflVCpnUr1aaTAdrEMIIREqwyG3LIgolGk

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bine ca vine acasa  [pk] Multa sanatate si refacere rapida!

Asa, cu izolarea 4 zile, asa da, ca sa faca in total 14, 10 in spital, si completarea de 4 acasa. Nu avea logica alta varianta. Da, de la data testului se numara zilele, 1-14 dec. Voi doua banuiesc ca tot la fel, sau v-au facut test mai tarziu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...