Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, cei de la Charlie Hebdo cu lor glume care deranjeaza anumite natii, sunt "tinuti in brate". Si gluma cu Simona, dar si cea cu profetul Mahomed a fost deranjanta. Daca stii ca profetul Mahomed e un subiect sensibil pt musulmani, lasa-i in pace si respecta-le religia. Chiar mi s-a parut deplasata gluma aceea. Si nu am tangente cu musulmanii.

(Asta nu justifica actiunile teroriste ale gruparilor islamiste radicale).

Acolo nu s-a scandalizat nimeni, ba au fost sustinuti.

 

Aici trebuie procedat mai cu moderatie

Arbitrul sanctionat, amendat, suspendat x meciuri, si aia e. Arbitrul sa iasa in fata si sa-si ceara public scuze. Sa se mai insiste pe la instruiri pe vocabular, pe nuantele cuvintelor, pe masuri de preventie, ca sa nu mai apara astfel de incidente. Dar fara tambalaul asta. 

Cred ca nici daca venea cu o mitraliera la meci nu s-ar si creat nebunia asta.

A mai picat aiurea pe nedrept si arbitrul de centru, Hategan, care este un arbitru foarte apreciat in Europa, a arbitrat multe meciuri internationale. Se pare ca va fi si el suspendat, toata brigada de 4 arbitri. El ce vina are pt ce a spus alta persoana? Inteleg ca un om sa raspunda pt faptele sale, nu si pt ale altcuiva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, un arbitru care merge sa arbitreze meciuri internaționale la nivel UEFA, ar trebui sa știe ce cuvinte se pot folosi, astfel încât sa nu jignească. Defapt nici nu cred ca trebuie sa fie așa, fiecare dintre noi trebuie sa știm ca asfel de cuvinte ii jignesc, sa știm sa nu le folosim. Nu contează ce ai trăit tu, contează ce au trăit ei. Nu contează ca prietenii tai acceptau sa le spui așa, asta nu înseamnă ca poți spune negru, oricărui om de culoare cu care te întâlnești. Posibil ca așa o fi zis și arbitrul. Dar nu e o scuza. Cel puțin din punctul meu de vedere. 
 

Eu am crescut cu prieteni maghiari, le spuneam bozgori direct in fata. Dar eram prieteni, știau ca glumim, ca nu le spunem din ura. Nu as spune niciodată unui om matur de etnie maghiara, bozgor. La fel cum nu as spune niciodată unui om de culoare, negru. Pentru ca ei nu ar știi cu ce intenții le-as spune eu așa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu Miha, e puțin diferită. Eu n-am spus niciodată ca ma deranjează. Dar se știe ca pe cei de culoare ii deranjează (e considerat rasism), nu trebuie sa o mai spună. 

Am adus-o ca exemplu nu de discriminare sau deranj ci de capacitatea noastra de a gasi resurse pentru respect reciproc atunci cind avem motivatie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am adus-o ca exemplu nu de discriminare sau deranj ci de capacitatea noastra de a gasi resurse pentru respect reciproc atunci cind avem motivatie. 

Nici macar nu trebuie motivatie. Respectul e respect. E o valoare morala care nu are nevoie de motivatie.

Daca cineva iti spune ca l-a deranjat un gest, un apelativ, un ceva, tine numai de respect sa incetam sa mai facem/spunem acel ceva. 

Asa ar fi ideal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...