Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am o stare cam aiurea. Circulă zvonuri că după vacanță vor amâna deschiderea școlilor. Mă deprimă numai gândul. Sărbătorile parcă nu mai au sens. Am cumpărat ceva cadouri pentru copil, mai mult de frică, că se vor închide magazinele neesențiale de pe 17.

Mă enervează și consumerismul ăsta. Publicitățile bubuie de câteva săptămăni: mai aveți puțin timp să faceți cumpărături de ultim moment... Parcările mall urilor sunt pline.

În fine, trebuue să mă resemnez că nu ne vom vedea cu nimeni. Cică analizează dacă să ne dea voie să ne vedem cu prieteni sau familie pe afară....

 

La noi la școală a testat pozitiv o educatoare specializată care lucrează cu toate clasele și toți profii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre arbitrul român, ce să zic, a făcut o gafă de proporții, indiferent de intenții. Arbitrii ăștua internaționali nu învață la cursuri cum să se adreseze jucătorilor, echipelor sau chiar cum să se adreseze între ei, având în vedere că totul e filmat, înregistrat, urmărit în direct?

Nu contează ce intenții a avut, ci cum a fost perceput, cum a "sunat" altora și în special celor vizați. În opinia mea, nu mai are ce căuta la meciuri internaționale, nici măcar naționale, că joacă și acolo negri într-o majoritate de albi.

Eu am în clasă copii din vreo zece țări de origine. Ce-ar fi să-l strig pe micul meu chinez: hei tu, cu ochii oblici, vino aici! Sau pe micuța mea haitianã, singura de culoare: hei tu, cea neagră, răspunde tu.

 

Că suntem caricaturizați ca țigani, e iarăși o chestiune de percepție, greu de controlat, mai ales în Europa. Pentru că țiganii suferă din cauza rasismului peste tot în Europa iar cel mai recent val a provenit majoritar din România, iar ei se declară români, și pe bună dreptate, că asta sunt, cetățeni români. Așa cum descendenți sclavilor aduși din Africa sunt cetățeni americani, nu altceva.

Unde locuiesc eu, de exemplu, nu am auzit niciodată asocierea asta. În general numai cuvinte de admirație despre români, începând cu Nadia și continuînd cu miile de români remarcabili din societate.

(CEO ul Air Canada, de exemplu, e român). Mai recent Bianca Andreescu. Știu și de Ceaușescu, totuși.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi iarasi o alerta de ne tiuie telefoanele unele dupa altele. Cica de maine se prelungeste din nou carantina cu 7 zile.

 

eu ma straduiesc sa intru in atmosfera de sarbatori, pentru Silvi si CCS. O sa ma straduiesc sa si fac in casa diverse chestii. Nu am un plan bine stabilit.

Probabil o sa fac carnati, sarmale, piftie, cozonac si cam atat.

Pentru cadouri iar nu stiu cum o sa fac. Silvi e usor de ghicit, de cand e slaba e cu toalele. CCS si-ar dori un portofel, dar trebuie sa fie ceva deosebit.

 

In rest am o stare nu prea buna psihica din cauza situatiei asteia.

=====

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la patinaj cu Eric, eu pe margine. Brăduți împodobiți, muzică, luminițe, maximum  15 persoane pe patinoar (interior). Încerc să mă înveselesc de dragul lui. Și mai ales să mă mobilizez să facă mișcare, altfel ar sta pe canapea toată ziua. Mergem și mâine, deși se anunță furtună de zăpadă, noi s ar putea să ne alegem doar cu ploaie sau mai rău, pokei. Vedem.

Apoi mai avem 3 zile la școală, 3 zile școală acasă și apoi vacanță. Sort of.

 

Julia și toți pinguinii cu simptome sau fără, sper că sunteți bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...