Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

Viv, asta e o stire ff corecta.

Dar nu zice ca Suedia a cerut ajutor. Zice tocmai invers.

"On Saturday, neighboring Finland said it’s ready to assist by freeing up space for Swedish ICU patients. But before Sweden draws on help from its Nordic neighbors, it will try to use available ICU capacity in parts of the country that are less burdened, according to local media."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In Suedia foarte mulți din cei care lucrează in sănătate au ales sa lucreze altceva, din cauza salariilor mici. In afara de medici, care au salarii bune, restul suntem cu salarii foarte mici și mici. Poate va aduceți aminte cum m-am luptat eu Pt bani. In curând ma voi lupta iar, zilele astea am discuție cu șefa Pt noul meu salar. 
 

Eu am vreo 3-4 colege care au ales sa lucreze in industrie sau cu totul altceva, unde primesc salar mai mare. Între asistente sunt mult mai multe care au plecat din sănătate. Șefa de sindicat din articolul Vivianei se lupta demult sa primim bani la salarii, s-a reușit ceva dar mai e. 30% din Asistentele de pe intensiv au plecat din Martie după prima tura de covid. Epuizate. Nu s-au dat concedii Pt ca nu s-a putut și cei care urmau sa își ia concediu acum in toamna in loc, nu au mai primit ca a venit valul doi. 
 

Situația in Suedia e gravă. Deocamdată forul care se ocupa cu planificarea locurilor, au hotarat sa împartă bolnavii covid între regiuni, adică din locurile aglomerate, in locurile mai puțin aglomerate. 
 

Ca sa crească numărul de locuri pe intensiv, e nevoie sa lărgească pe locurile post-op, adică sa reducă operațiile, sa le efectueze numai pe cele acute. 

Eu as fi văzut foarte buna acceptarea ajutorului finlandez sau norvegian. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu te duce nimeni la spital daca nu ti-e viata in pericol. Te indruma sa iei legatura cu medicul de familie care iti da si tratament.

Am preferat sa fac monitorizez de acasa sub indrumare. Sigur, slava Domnului, nu s-a agravat nimic, a luat tratamentul din pripa si a revenit O2 la valoarea normala si a cedat febra. Nu e totul ca la carte. Depinde de cine vine acasa, ce considera si cum crede sa aplice procedurile. Am luat singura legatura cu MF, nu era nevoie sa ma indrume cineva sa fac asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...