Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

Viviana, situația e critica in Suedia. Am explicat in postarea mea de ieri. Chiar acum e conferința de presa cu șeful pe sănătate din Stockholm. E criza, e criza de locuri și personal in orașele mari. Vor începe sa transporte bolnavi in spitalele unde nu e plin încă. Operațiile de rutina vor fi puse pe pauza, ca sa elibereze locuri și personal. Nu, situația pe intensiv nu e critica in general dar e critica in Stockholm, Göteborg, Malmö și in alte orașe mari. S-a schimbat din primăvara strategia tratamentului și nu se mai intubeaza așa de mulți pacienți (de aici diferența de la 600 câti erau in primăvara pe intensiv) ci sunt puși pe oxigen la presiune ridicată, care se poate face și in secții speciale covid.

Per total, pe țara, numărul pacienților covid a depășit topul din primăvara, sunt peste 2800 parca. Da, s-a cerul ajutorul armatei Pt sănătate, asistente și medici ai armatei. Nu sunt suficienți. E nevoie și de locuri și de personal. Eu v-as pune aici articole, dar sunt in suedeza și probabil greu de tradus. Articolul pus de tine încearcă sa minimalizeze situația, înțeleg din titlurile bombastice românești ce se înțelege, dar nu e cazul de minimalizat. Ci de înțeles ca situația e critica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, imi pare rau că situația e critică la voi, înțeleg că mai mult în orașele mari. Zic și eu că ar fi trebuit să accepte ajutorul oferit.

 

Roli, sănătate soțului, să fiți bine cu toții cât mai curând, fără alte simptome. Sper să găsiți o soluție cu cumpărăturile.

 

Bravo Julia! Și mie îmi place ciorba și aș mânca zilnic...dacă fac.

 

Noi ne începem ziua. A nins um pic aseară, liniștit și feeric, iar azi e un friiiig.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati scris, nu gluma!

 

Neata de la mine - noi asteptam o furtuna care cica vine maine dupa-amiaza si ne va ingropa intr-o tona de zapada. Am anuntat deja la servici ca maine si joi nu ma deplasez. Masina mea e mica si fara AWD asa ca nu am chef sa valsez printre nameti.

 

Despre situatii critice nici nu mai vorbesc...macar unii stau in niste tari care pricep riscurile si se comporta cat de cat ca atare. La noi isi face lumea de cap si se plange de restrictii care sint cam inexistente si nu prea respectate. Nu mai zic nimic.

 

Ieri a plecat pruncul mic inapoi acasa (a fost acasa de vineri - a avut o programare la ortoped). Ne-a rasfatat cu o droaie de deserturi (vai de "dieta" mea). Ne-a facut un cherry pie, un key lime pie si o chestiune complicata: o lebada de bezea care a innotat intr-un "lac" de crema de vanilie. Extaz, nu alta. 

 

Am reusit sa facem si pomul, sa il decoram si sa termin ultimile chestii prin casa. Printre altele, am schimbat de nevoie si la urgenta bateria la masina lui. Cind a dat sa plece acasa, tac-pac, bateria moarta. Cablurile sa ii dau un jump start erau in masina sotului....care nu era acasa (venea inapoi dupa 6:00pm si deja fulguia - vroiam sa plece pruncul acasa pe zi si fara sa se acumuleze prea multa zapada pe strazi). Fugit la magazin auto, luat ultima baterie din stoc...dus acasa, scos YouTube, holbat, schimbat. Problema e ca nu am gasit cheia pentru suruburi si m-am muncit cu un cleste. Zdrelit doua degete! Am reusit in doi sa o punem la loc :) :) 

 

Puteam sa sun la AAA dar dura prea mult sa astept depanarea. Ole!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, inca odata, La multi ani Iuliei! Sa creasca mare sanatoasa si vesela si sa realizeze tot ce isi doreste!

 

Roli, sper ca sunteti ok toti 4 cat mai repede! 

 

Vreau sa va intreb daca aveti cumva  robot aspirator din ala rotund care se invarte singur prin casa. E bun? isi face cat de cat treaba? Ce marca /model ati recomanda? Noi avem un hol mare si livingul open space si ar avea cativa zeci de metri patrati buni de aspirat. In zona respectiva e parchet, doar un covoras mic (pe care il pot ridica fara probleme sa il aspir eu separat) . M-ar ajuta mult sa adune praful, parul de pisica, firmiturile. Ma tot uit pe site-uri , dar e o ferta atat de vasta, ca nu stiu ce sa aleg. Mi-as face cadou de Craciun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, eu am un Roomba pe care il folosesc zilnic de cand am cainele. Am o cunostinta care a luat unul ieftin de la Aldi, ea are 2 copii mici si caine si mi-a spus ca e multumita.

 

editez sa spun ca modelul pe care il am eu nu se mai fabrica, au scos intre timp modele mai noi. Eu il am de 3 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, eu am de vreo 5 ani. E Neato Botvac D7. Am avut unul care după 3 ani s-a stricat (tot Neato, generație mai veche, bateria s-a dus și degeaba am schimbat-o) și de 2 ani avem asta nou. L-am laudat de multe ori pe aici. Sunt extrem de mulțumită ca am scăpat de aspirat. https://www.elgiganten.se/product/hem-och-hushall/dammsugare-och-rengoring/robotdammsugare/BOTVACD7/neato-botvac-connected-d7-robotdammsugare-botvacd7?&scid=SEM7520722487&utm_source=google_search&utm_medium=SEM&utm_campaign=google-pla&utm_content=sda&gclid=Cj0KCQiA2uH-BRCCARIsAEeef3l8WZZ-KAuBw2ulvYpqYbqvidTB2BGNO696NlVXvVYG1907h9sIgXkaAnJEEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

edit sa scriu ca noi avem 2 pisici și un câine :). Special Pt parul lăsat l-am luat. E foarte eficient. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, inca odata, La multi ani Iuliei! Sa creasca mare sanatoasa si vesela si sa realizeze tot ce isi doreste!

 

Roli, sper ca sunteti ok toti 4 cat mai repede! 

 

Vreau sa va intreb daca aveti cumva  robot aspirator din ala rotund care se invarte singur prin casa. E bun? isi face cat de cat treaba? Ce marca /model ati recomanda? Noi avem un hol mare si livingul open space si ar avea cativa zeci de metri patrati buni de aspirat. In zona respectiva e parchet, doar un covoras mic (pe care il pot ridica fara probleme sa il aspir eu separat) . M-ar ajuta mult sa adune praful, parul de pisica, firmiturile. Ma tot uit pe site-uri , dar e o ferta atat de vasta, ca nu stiu ce sa aleg. Mi-as face cadou de Craciun. 

eu am, nu chiar cel mai ieftin, dar nici dintr-alea scumpe care-s la moda - am dat in jur de 500 de roni pe el (acum l-am vazut la vreo 800,  l-am prins la promotie). desi nu ma asteptam la cine stie ce, avand in vedere ca stau intr-un apartament mititel de 2 camere, sunt foarte multumita de el. nu face fata la covor sau la mocheta, dar stiam asta.

 

acum am comandat unul similar cadou de Craciun pentru o prietena.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...