Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

 

 

Antmil, e faină zăpada de care zici dacă nu-i nevoie să ieși din casă și stai la gura sobei :).

 

Oh, ce dor îmi e sa pice “cacat” alb din cer și sa ies afara sa curat mașina, sa ma plimb in zăpada! M-am saturat de “cacatul” asta lichid ce pică non stop...in afara de ieri, nu am mai avut zi in care sa nu ploua de vreo 2 luni. Prefer zăpada in perioada asta de miiii de ori! Dar nu se arată. Oricât îmi doresc :(. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

O sa scriu totusi...da, mi-am manifestat slabiciunea aici. Si mi-am luat-o peste degete. Desi stiam ca asa se intampla cand iti manifesti slabiciunea. Trebuie sa ai mare grija in fata cui o faci. Aici e multa lume, diferita. Ma simt bine aici datorita unor fete care imi plac, imi face placere sa le citesc. Si uite, am deschis sacul asta incarcat cu mult greu, pe care nu-l prea poti intelege pe deplin, daca nu ai trecut sau ai trecut partial. 

O sa explic si greul asta. E greul de a fi cu cineva bolnav in casa,dar asta nu e tot. Mai sunt 2 copii, nu prea mari pentru asta, si cel mai greu, nu poate veni nimeni la tine. Te descurci! Si ma descurc,m slava Domnului. In seara asta am plecat val vartej din toata izolarea sa-i iau noul tratament prescris pe whatsup. Cum era sa chem pe cineva niste km la 8 seara sa-mi aduca mie pastile de la anume farmacie non stop. Sau sa astept pana maine? No way!

Ok. Cam atat. Daca cele care ati spus ce ati spus v-ati descarcat e ok. Si eu sunt ok, pt ca mi-am dat seama ce nu trebuia sa fac. Nu stiu daca voi mai scrie. Voi mai citi pentru fetele care imi sunt dragi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca te-am supărat, dar nu mai pot sta indiferenta cand se vorbește asa despre România.

România e mai mult de-atat si nu trebuie decat putina onestitate. Asa cum toti ceilalti participanti le ofera tarilor lor. 

Scrie in continuare. 

Eu nu voi mai citi/comenta aici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

De pe la noi, zile noroase, ploioase! Copiii termina scoala. Nicholas termina destul de bine, dar cu Thomas sunt cam dezamagita. Nu a fost consttincios semestrul trecut cand a fost online, si a tras tot semestrul cu recuperatul materiei si inca nu sta bine. Am asa  un sentiment de vina ca am avut prea multa incredere in el, m-am luat cu serv si nu m-am implicat mai mult. Am tot zis ca la 17 ani stie sa invete...M-am inselat. S-a trezit de vreo luna...si mai are de muncit sa repare notele proaste.

 

Eu abia sapt viitoare ma apuc de gandit la meniu de Craciun.

 

Roli, fiecare este responsabil pentru propriile decizii si consecinte. Eu vad altfel lucrurile, dar si prin faptul ca la noi sunt altfel regulile. Ati stat acasa, v-ati izolat. Sanatate multa, sa terceti repede peste virus.

 

Ant, sa stii ca tare te invidiez pt zapada. Am facut si e foc in soba, asa sa fiu la unison cu tine :)))

 

Miha, cand incepi noul job? V-ati inteles la salariu?

 

Viv, tare grea situatia cu soacra! Nu stiu sa iti dau sfaturi, pot doar sa te imbratisez, si sa oftez adanc. Statul cu ai mei mi-a dat asa o perspectiva ff amara a batranetii. Nu ca ai mei saracii ar face ceva, dar cand ii vad cat s-au transformat, din ce au fost si cum au ajuns, este atat de dureros.

 

Silvi, La multi ani Iuliei!

 

Ioana, tare draguta Julia!

 

Chiar, ce o fi cu Velvet?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hello, La noi ploua. Sau e ger. Dar niciodata impreuna sa ne dea si noua un fulg acolo, de samanta. In sfarsit vine o colega noua la munca. Yay ca era tare greu in 2. Julia mi-a facut declaratii azi dupa o sesiune de gadilat si 'suflat ventuze' pe burta ei: 'crazy-crazy silly mommy. But still cute. And I love you, you are my best mamma.' Si mi-a pictat portretul, am un par portocaliu ca plicurile de oranjada de pe vremea lui Ceausescu, dar a pus tot sufletul in el.

 

ma bucur tare ca esti her best mamma!!!! Ce te faceai daca erai pe locul 2.... ::)))). Draguta de ea!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ramanem la discutat vremea de afara - desi nu stiu daca nu s-o gasi careva sa-si ia jucariile si sa plece din motive de invidie ca altcineva are soare si 10 grade [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

chiar asta vrem de la ghetar?

 

 

presupun ca de asta nu mai scrie nici Velvet.

 

eu am reusit sa-mi pastrez pentru mine parerea in ultimele zile - sper c-ati apreciat [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va salut și eu :), seara buna! 
 

Viviana, of, nici eu nu știu cum sa faci. După mine, cine sta cu ea ar putea face și munca asta? Dar probabil nu vrea dacă voi trebuie sa faceți asta. Merge soțul tău acolo de câteva ori pe zi numai Pt asta? 
 

Roli, știu exact cum te simți. Am învățat in timp sa nu mai bag in seama raspunsurile venite de la anumite persoane. Sau sa nu mai scriu tot ce as vrea. 
Mie mi-ar placea sa scrii, chiar așa selectiv. 
 

Ioana, ce drăguța e Julia!

 

Anja, de la 1 Februarie încep, dar voi merge paralel câteva luni cu actuala șefa. In plus, jobul de “șef” e 50%, restul timpului voi lucra normal. Și câteva zile in ture, plus Weekend. 
Cu salarul e complicat. Nu știu dacă sa scriu, ca nu prea are rost. Nu tine de mine, șefa mea se zbate dar nu se știe cum va fi. A anunțat deja azi ca eu voi prelua din 1 Februarie dar după ședința i-am spus ca eu nu accept sa merg in jos cu banii. Va fi cumva, dar e posibil nu așa cum vrea ea și eu. Vom vedea după 15 Ianuarie. 
 

Seara frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A anunțat deja azi ca eu voi prelua din 1 Februarie dar după ședința i-am spus ca eu nu accept sa merg in jos cu banii. Va fi cumva, dar e posibil nu așa cum vrea ea și eu. Vom vedea după 15 Ianuarie. 

 

Cum adica? Adica te face sefa si iti taie din salariu..Sunt ceva...

La noi si cand te "degradeaza" nu iti mai ia salariu inapoi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, eu mă supăr că aveți 10 grade, la noi se simțeau -22 azi dimineață. Zăpadă ioc dar vine ea odată și odată de ne îngroapă vreo 5-6 luni, ca în fiecare iarnă.

 

La noi a început lockdownul până pe 11 ianuarie. Zilele astea școală online până pe 22 apoi încă o săptămână în ianuarie.

Dimineată am avut ore și ședință, la fel am și mâine. Zoom urile mă obosesc mental, prefer de o mie de ori oboseala fizică de după zilele de școală.

 

În plus de marți am făcut deratizare cu firmă de specialitate în bucătărie și în baie și am scos toate angaralele în balcon și pe hol.

 

Nici vorbă de pregătiri de Crăciun încă.

 

Mâine sper să termin ședințăraia mai devreme  și să merg la cumpărături.

 

Copilul merge la service de garde, unde NU poate face ore online că nu au voie cu echipament informatic nici al școlii nici propriu. În schimb are teme de făcut.

 

Mi- e un soooomn, dar trebuie să mă extrag și să recuperez băiatul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum adica? Adica te face sefa si iti taie din salariu..Sunt ceva... La noi si cand te "degradeaza" nu iti mai ia salariu inapoi

 

Nu, nu sa îmi taie din salar. Dar eu dacă voi lucra mai putine ture, voi avea salar in mâna mai mic, dacă nu îmi creste salarul net cu cel puțin atât cât câștig in plus, cu aceste ture. Și ar trebui sa primesc in plus peste asta, o suma Pt ca am alte atribuții și responsabilități. Ei bine, aceasta suma, șefa sefei mele nu vrea sa o includă in salar, ci sa îl acorde ca un Bonus, ca in caz ca nu fac fata sau renunț, sa nu îl mai primesc. Sa nu iau mai departe salar mare dacă nu fac fata. Șefa mea însă nu e de acord, ea considera ca e un merit Pt ca am îndrăznit, am vrut, mi-am asumat chiar și o perioada aceasta responsabilitate. Și ca merit banii aceștia și mai departe, căci nu se pot tăia dacă sunt incluși in salar. Și ca atare, problema a ajuns pe masa sefei de la salarizare, care e noua și nu știe ce sa hotărască. 
Deci primesc oricum bani in plus, dar contează sub ce forma. 
Ovi a zis sa merg la șefa sefei (aia cu care m-am luptat acum un an jumate Pt salar, de am zis ca nu accept cât mi-a propus ea și îmi dau demisia, când eram in medical Pt stres, care era in oarece măsura și din cauza salarului) și sa o întreb dacă și ea primește Bonus sau e inclusa in salar suma Pt șefie. 

Am întrebat-o pe șefa cum sunt Celelate șefe de același nivel cu mine plătite și a zis ca depinde. Mai e o singura persoana care e temporar (dar pe o perioada mai lunga) șef și care primește Bonus, iar șefa mea vrea ca și aceasta persoana sa primească mărirea de salar. Restul au inclus in salar dar nu au avut așa de la început. 
 

Nah am zis ca e complicat. Sa merg in jos nu accept, nu Pt asta îmi iau pe cap treaba și responsabilitate. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...