Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

Sa va salut și eu :), seara buna! 

 

Viviana, of, nici eu nu știu cum sa faci. După mine, cine sta cu ea ar putea face și munca asta? Dar probabil nu vrea dacă voi trebuie sa faceți asta. Merge soțul tău acolo de câteva ori pe zi numai Pt asta? 

 

Roli, știu exact cum te simți. Am învățat in timp sa nu mai bag in seama raspunsurile venite de la anumite persoane. Sau sa nu mai scriu tot ce as vrea. 

Mie mi-ar placea sa scrii, chiar așa selectiv. 

 

Ioana, ce drăguța e Julia!

 

Anja, de la 1 Februarie încep, dar voi merge paralel câteva luni cu actuala șefa. In plus, jobul de “șef” e 50%, restul timpului voi lucra normal. Și câteva zile in ture, plus Weekend. 

Cu salarul e complicat. Nu știu dacă sa scriu, ca nu prea are rost. Nu tine de mine, șefa mea se zbate dar nu se știe cum va fi. A anunțat deja azi ca eu voi prelua din 1 Februarie dar după ședința i-am spus ca eu nu accept sa merg in jos cu banii. Va fi cumva, dar e posibil nu așa cum vrea ea și eu. Vom vedea după 15 Ianuarie. 

 

Seara frumoasa! 

 

Mihaela, femeia care sta cu soacra ii face si toaleta, dar  sambata nu poate sa vina ca are un parastas si trebuie schimbata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi ne-am facut de cap prin bucuresti.

sunt obosita. Obosesc oricum mai repede.

Maine va povestesc cum am petrecut azi si cum niste oameni asa zisi normali la cap pot intra in Jumbo si cumpara ornamente si alte rahatisuri de 1,99 si 3 lei si la final sa stranga un bon de 1 metru jumate (nu mint) in valoare de 400 de lei.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara doamnelor! Savurez un vin leșinata pe canapea. Toți cei 3 copiii dorm și eu îmi trag sufletul. Sper, ca în toată nebunia, sa fiți bine toate. Eu am senzația la finalul fiecărei zile ca nu am făcut suficient, dar... Și mâine e o zi. Mai trec eu, și mai citesc din urma. Seara buna.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 
 

Mi-am asumat riscul acum câteva zile și am comandat (cu plata direct) o cutie de mandarine direct de la un producător suedez, care locuiește in Spania. Am citit pe FB ca are comentarii de la cei care au cumpărat. Am primit deja sms sa îmi livrează cutia acasa pe data de 21, deci e Ok. Aștept sa văd calitatea produselor. Are citrice și avocado acum, ca e sezon. Și mai are măsline și ulei de măsline când e sezonul lor. Dacă sunt Ok, mai cumpăr. 
 

Fug la job! O zi buna. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa scriu totusi...da, mi-am manifestat slabiciunea aici. Si mi-am luat-o peste degete. Desi stiam ca asa se intampla cand iti manifesti slabiciunea. Trebuie sa ai mare grija in fata cui o faci. Aici e multa lume, diferita. Ma simt bine aici datorita unor fete care imi plac, imi face placere sa le citesc. Si uite, am deschis sacul asta incarcat cu mult greu, pe care nu-l prea poti intelege pe deplin, daca nu ai trecut sau ai trecut partial. 

O sa explic si greul asta. E greul de a fi cu cineva bolnav in casa,dar asta nu e tot. Mai sunt 2 copii, nu prea mari pentru asta, si cel mai greu, nu poate veni nimeni la tine. Te descurci! Si ma descurc,m slava Domnului. In seara asta am plecat val vartej din toata izolarea sa-i iau noul tratament prescris pe whatsup. Cum era sa chem pe cineva niste km la 8 seara sa-mi aduca mie pastile de la anume farmacie non stop. Sau sa astept pana maine? No way!

Ok. Cam atat. Daca cele care ati spus ce ati spus v-ati descarcat e ok. Si eu sunt ok, pt ca mi-am dat seama ce nu trebuia sa fac. Nu stiu daca voi mai scrie. Voi mai citi pentru fetele care imi sunt dragi. 

 

draga roli,

eu sunt una dintre persoanele care s-a simtit extrem de rau la repetitia apelativului "mascati", care a sunat cu mare sila sau dispret fata de oamenii aia. care muncesc cu orele fara sa poata sa mearga la toaleta macar, si care se lovesc de tot felul de atitudini din partea celor pe care incearca sa ii ajute. (a propos, am pe fiul unei colega fix la brasov, rezi pe psihiatrie, detasat inca din martie la sectiile cu bolnavi covid. el e unul dintre mascatii aia :( )

 

nu sunt si nu voi fi niciodata de acord cu "ma duc cu scandal si sun la politie". in cele mai multe cazuri esti tratat asa cum tratezi lumea. (si da, daca v-ati fi testat de la inceput nici nu ati fi stat o luna in izolare si nici nu ar fi trebuit sa asteptati afara, in frig.) 

 

asa cum tu iti spui opinia are absolut oricine altcineva dreptul sa o combata. si ar trebui sa accepti asta. iar la faptul ca spui din nou ca "ti se da peste degete".... cred ca nu de mult timp a fost aceeasi discutie. combaterea unei idei cu argumente exact asta e, o discutie, nu da nimeni "peste degete", suntem adulti, ne expunem opiniile. 

 

suntem toti constienti ca este foarte greu sa fii singur cu bolnavi in casa (am trecut de destule ori prin aceeasi situatie) si nu minimizam deloc gravitatea problemei. sper sa va reveniti cu totul extrem de rapid. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roli, sanatate multa! Mama ta cum e?  

 

 

viviana, noi (e drept, suntem fete toate) am schimbat-o si spalat-o pe mama oricand a fost nevoie. Si ea la inceput era rusinata, au fost momente cand i-a fost rau si a vomat si a trebuit sa o ajutam pentru ca nu se putea ridica deloc (da, trebuie sa ai stomac si nervi tari in multe momente) , dar am acceptat ca asta e situatia, nimeni nu vrea sa fie nici de o parte, nici de cealalta a problemei, dar  .. nu avem de ales. Batranetea si boala sunt tare urate, aduc omul intr-o stare de degradare cumplita si e teribil de greu  sa aceepti toate astea si sa intelegi ca cel care are nevoie de ajutor pur si simplu nu are de ales si asta e.  Sigur, ideal ar fi sa existe servicii sociale perfect puse la punct la care sa apelezi, dar nu sunt si faci ce poti. 

 

La Jumbo eu am fost o singura data, am patit ca tine (era in septembrie si in loc de decoratiuni am cumparat chestii pt scoala). Am plecat plina de nervi (m-am certat f mult cu copiii ca le trebuia absolut tot ce vedeau si nu ma intelegeam deloc cu ei)  si am jurat ca nu mai intru never ever!! 

 

 

Ioana, cat e de dulce Julica!  [il]

 

Mihaela, sper sa obtii salariul pe care il meriti, fara artificii si complicatii! 

 

 

Anja, vacanta placuta baietilor! Sunt sigura ca va fi bine cu scoala, ai baieti buni si inteligenti.

 

antmil, trimtie niste zapada si la mine! Nu am mai vazut zapada multa de nu mai stiu cati ani! E noroi si gri si urat ! De Craciun va ploua. 

 

Fleur, mai e un pic si vine vacanta! Sper sa va odihniti si sa va reincercati cu energie! Vroiam si eu sa iti spun ca te admir tare mult, cum te descurci si le faci pe toate atat de bine! [pup] Esti o femeie foarte puternica! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dear... ce e aia sa nu iti iasa o ciorba?? nu iti place gustul? nu e "ca la mama"?

 

of, cred ca am mai spus pe aici. ciorbele mele ies doar comestibile, nu gustoase.

ca la mama nu ar fi bine, mama nu prea le are cu gatitul [:)] la ciorbe e praf!

soacra mea face niste ciorbe fantastice! si unde comand la pranz au ciorbe foarte bune. 

cand am fost acum la munte am mancat la goser (miercurea ciuc) o ciorba de vacuta dementiala, in caz ca ajungeti pe acolo sa stiti.

eu duminica plec cu ciorba de la soacra care ne ajunge pana miercuri cand fac alta. la noi ciorba e nelipsita pentru ca Iuli nu mananca altceva decat putin si selectiv.

dar pot sa ma laud cu ciorba de burta, singura care imi iese gustoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg acuzatia de "dat peste degete". Mie imi place forumul asta pentru ca este un loc unde adultii pot discuta , fiecare cu parerea lui, cu opinia lui. Sa nu fii de acord cu cineva si sa iti spui parerea e doar o discutie in contradictoriu. Nu e nici cearta, nici dat peste degete, nici profitat de slabiciunea cuiva (pe asta chiar nu am inteles-o). Slava Domnului, suntem diferiti (ar fi cumplit de plictisitor sa gandim toti la fel) , suntem adulti si mi se pare firesc sa putem discuta si sa ne putem sustine parerile. 

 

 

Eu din experientele povestite aici am avut de invatat mai multe. M-a ajutat sa inteleg la ce sa ma astept, sa fiu cat se poate de pregatita (oameni la care sa apelez la urgenta, ceva provizii, etc)  in caz ca , Doamne fereste, unul din noi se imbolnaveste. Asa ca eu multumesc pentru experientele impartasite! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

soacra mea face niste ciorbe fantastice! si unde comand la pranz au ciorbe foarte bune. 

 

 

stiu ca ai mai zis, de aia tot ma mir. adica e atat de simplu sa faci o ciorba. iti trebuie o carne mai grasa cu tot cu os (nu piept de pui dezosat nici muschi de porc sau vita :)). fiarta bine carnea inainte, adaugat legume - tot ce va place, pus sare, bors daca vreti si la final verdeturi. ce faci tu de nu ies bune?

de ce nu stai odata langa soacra ta cand o face? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...