Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

Eu nu fac ciorba de carne, nu are cine sa o manance. La noi ciorbele sunt ori de fasole, ori de cartofi si alte legume, rar mai fac cate o ciorba radauteana. Imi ies foarte bune, dar nu fac niciodata dupa reteta, pun din ochi ce mi se pare mie (feciorul a declarat ca eu fac cea mai buna ciorba de fasole din lume)  si folosesc bors de putina pt a le acri. In schimb nu stiu (nici nu vreau sa invzat)  si nu fac supe. Am mai facut supa de pui, ca i-a invatat soacra pe copii cu zeama limpede, doar cu ceva fidea, dar ca sa le placa si sa o manance, pun sare mai putina si la final bag un plic de chimicale din alea din supa la plic  [batcap]   

Supele crema mi se par o voma in farfurie ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar si gasit si retete de mc, spune de-a gata? Asa ca la fraieri? Fraierul sunt eu :))) Ca nici eu nu le am cu bucataria... adica sunt ok, stiu sa fac multe chestii, dar u la rang de "arta". Si de fiecare data cand fac ceva, imi trebuie reteta in fata, cat trebuie din aia, cat din ailalta, ce si cum se amesteca, etc. Nu prea ma pricep sa fac "la ochi", chestii cu "secretul bunicii" samd. Asa ca as avea nevoie de ceva retete, de la a la z ce bagi in mc, cat timp lasi, ce program folosesti, apoi faci cutare lucru, lasi x mintue/ore etc.

 

As vrea sa iti cer retetele tale care iti ies, dar nu stiu cum mi le-ai putea trimite, daca le-ai avea scrie pe calculator, iti dau mailul meu si poti da copy paste, m-ar ajuta mult. Ma bate gandul sa luam un mc de Craciun, de aceea te-am intrebat.

Monica, ti-am trimis invitatii in doua grupuri de sc/mc in care sunt eu. sper sa te verifice repede adminii. gasesti acolo informatii foarte utile si la fisiere mii de retete. si in postari gasesti daca dau cautare. eu nu am salvate retete, cand fac ceva dau cautare in grup.

unele le-am invatat ca erau simple> mamaliga, muschiulet cu ciuperci...

ideea e ca trebuie sa cauti retete fix pe aparatul tau, pe programele lui. al meu de ex are temperatura maxima 160 grade. nu pot face ceva care cere 180 sau pot daca adaptez si e mai greu...nu toate au aceleasi programe si optiuni. al meu functioneaza ca un sc doar pe high.

sunt tot felul de chichite. daca iti faci cadou un mc mai schimbam impresii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diriginta lui Rares a venit cu intiativa si de Craciun se mobilizeaza toata clasa sa cumpere mancare pt o luna pentru cateii dintr-un adapost din oras. 

 

La clasa Biancai, au vorbit copiii intre ei, fara indrumarea nici unul adult si au organizat secret santa. Se intalnesc duminca asta in parc in oras sa fac schimb de cadouri.  Tot la ea, a scris fiecare copil "Multumesc" pe o foaie A4 si in mijlocul orelor au ridicat toti deodata foaia la camera. Au impresionat f. tare, dirigintei zicea ca i-au dat lacrimile de emotie, toti profesorii au apreciat gestul.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos, Silvi, acum le-am vazut si am intrat pe grupuri. [flo2] Da, vrem sa le luam de Craciun, eu as vrea sa incerc, imi doresc de ceva vreme. Trebuie sa  mai hotaram asupra modelului, nu-s f decisa in momentul de fata pt un model anume.

Stiu ca ai scris aici pe grup o reteta cu coaste de porc parca, dar nu o mai gasesc, nu am notat-o atunci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

La noi ploua. Sau e ger. Dar niciodata impreuna sa ne dea si noua un fulg acolo, de samanta.

 

In sfarsit vine o colega noua la munca. Yay ca era tare greu in 2.

 

Julia mi-a facut declaratii azi dupa o sesiune de gadilat si 'suflat ventuze' pe burta ei: 'crazy-crazy silly mommy. But still cute. And I love you, you are my best mamma.'

Si mi-a pictat portretul, am un par portocaliu ca plicurile de oranjada de pe vremea lui Ceausescu, dar a pus tot sufletul in el.

[il]  [il]  [il]  minunate momente!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu raportez de sun peste 30cm de zapada. Cainele mic cind a dat sa iasa afara, a picat in namete si nu mai putea iesi!!!!

 

Barbatul da acuma zapada din driveway cu masinaria...e afara de vreo 2 ore; stratul gros si suprafata mare. 

 

 

ce frumos! iubesc zapada, sa va bucurati de ea!

cateii se joaca in zapada?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult! [flo2]

 

nu pune prea multa presiune pe T. are totusi 17 ani, mintea inca zboara si on line e ffff greu. ai baieti buni, sigur se va descurca si va termina bine!

Silvi, iti multumesc de ganduri. Da, se da o lupta in mine! Imi trebuie rabdare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara doamnelor! Savurez un vin leșinata pe canapea. Toți cei 3 copiii dorm și eu îmi trag sufletul. Sper, ca în toată nebunia, sa fiți bine toate. Eu am senzația la finalul fiecărei zile ca nu am făcut suficient, dar... Și mâine e o zi. Mai trec eu, și mai citesc din urma. Seara buna.

eu ii mai vad pe copii pe fb. ma mir ca seara mai simti ceva [:-)))] am vazut si mica pictorita! [il]   [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sa îmi taie din salar. Dar eu dacă voi lucra mai putine ture, voi avea salar in mâna mai mic, dacă nu îmi creste salarul net cu cel puțin atât cât câștig in plus, cu aceste ture.

Miha, sper sa se rezolve! Pumnii stransi. Cateodata si eu mai fac asa cu cei pe care vreau sa ii promovez dar vreau sa le dau o "probation" period dar intotdeauna am grija sa aiba salariul mai mare decat inainte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...