Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

azi am facut vreo 2 ture de cumparaturi (ma rog, 3, ca uitasem sa iau baterii pentru pulsoximetru), plus una online pe care o voi primi maine, fiindca doar acolo gaseam moare de varza (am gasit o reteta pentru crockpot - friptura de porc in moare de varza - pe care vreau s-o incerc).

 

acum ascult un concert live si imi fac lista cu ce mai am de cumparat si cand. nu  ma duc nici in mall-uri, nici in magazine mari (n-am mai intrat in ele din primavara, cand motivul principal pentru care ma duceam acolo erau florile).

 

mai am 3 zile de lucru, apoi concediu pana in 4 ianuarie.

 

imi plac tare mult brazii vostri! al meu e tot cel de anul trecut [:)] radeam cu prietenele, ca  motivul pentru care n-am mai facut brad natural de 10 ani, de cand m-am mutat aici, e ca singurul loc unde il pot pune e intre doua calorifere, si  s-ar fi uscat rapid. ei, anul asta, la cata caldura am in calorifere, as fi putut pune unul natural  [:-)))] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Îmi permit să răspund, cred că sunt luminile tradiționale de Sf. Lucia și nu menorah. Adevărat că seamănă, dar Mihaela a mai pus poze și în anii trecuți. Chiar Mihaela, când a fost Lucia? Pe 13 dec. ca la noi, sau cred că mai devreme?

 

Aha, e vorba de chestia aia de lumini din geam? E un ornament de Advent. Se găsesc cred și la IKEA de cumpărat. Eu le am de când am venit aici și am văzut la lume in geamuri. Am in toate geamurile, ori lumini din astea de Advent, ori stele de Advent. 
 

Pe 13 Decembrie e Lucia aici. Cred ca e peste tot așa, știu ca in Italia se sărbătorește și aici in nord. Anul asta au fost Lucii digitale :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, iaca m-am documentat și am tradus de aici: https://www.alltombibeln.se/bibelfragan/advstak.htm

 

 

“Sfeșnicul cu șapte brațe își are originile în sfeșnicul biblic, așa-numita Menorah în ebraică (care a existat de pe vremea lui Moise). Biblia ne spune cum a prezis Dumnezeu cum ar arăta menora cu șapte brațe atunci când i-a instruit pe copiii lui Israel să construiască tabernacolul în pustie (Exod 25: 31-40).

Pentru creștini, sfeșnicul cu șapte brațe stă, desigur, parțial ca un simbol al credinței care îi aparținea lui Isus, adică credința, revelația, pe care Dumnezeu a dat-o umanității prin poporul evreu, dar s-a adăugat și alte simboluri celor șapte lumânări: în primul rând Duhul Sfânt și „șapte daruri spirituale”. În plus, cele șapte lumânări au ajuns să simbolizeze alte lucruri care se bazează pe numărul șapte (care este considerat a fi discursul desăvârșirii, Dumnezeu), de exemplu cele șapte biserici din Cartea Apocalipsei, cele șapte zile ale creației etc.”

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aha, e vorba de chestia aia de lumini din geam? E un ornament de Advent. Se găsesc cred și la IKEA de cumpărat. Eu le am de când am venit aici și am văzut la lume in geamuri. Am in toate geamurile, ori lumini din astea de Advent, ori stele de Advent. Pe 13 Decembrie e Lucia aici. Cred ca e peste tot așa, știu ca in Italia se sărbătorește și aici in nord. Anul asta au fost Lucii digitale :).

 

de advent is cu 4 lumanari - pentru cele 4 saptamani dinainte Craciunului ce vestesc sosirea lui Isus. Ok, deci n-are semnificatie pentru tine :). Stiu ca sunt de la Ikea :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Rox, iaca m-am documentat și am tradus de aici: https://www.alltombibeln.se/bibelfragan/advstak.htm “Sfeșnicul cu șapte brațe își are originile în sfeșnicul biblic, așa-numita Menorah în ebraică (care a existat de pe vremea lui Moise). Biblia ne spune cum a prezis Dumnezeu cum ar arăta menora cu șapte brațe atunci când i-a instruit pe copiii lui Israel să construiască tabernacolul în pustie (Exod 25: 31-40). Pentru creștini, sfeșnicul cu șapte brațe stă, desigur, parțial ca un simbol al credinței care îi aparținea lui Isus, adică credința, revelația, pe care Dumnezeu a dat-o umanității prin poporul evreu, dar s-a adăugat și alte simboluri celor șapte lumânări: în primul rând Duhul Sfânt și „șapte daruri spirituale”. În plus, cele șapte lumânări au ajuns să simbolizeze alte lucruri care se bazează pe numărul șapte (care este considerat a fi discursul desăvârșirii, Dumnezeu), de exemplu cele șapte biserici din Cartea Apocalipsei, cele șapte zile ale creației etc.”

 

eu stiu ce e :). Intrebasem daca are semnificatie pentru voi - daca aveti radacini evreiesti. Am inteles :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[fiesta] La mulți ani Will, sa fie sănătos Michelle. Arati ft tanara. S-a hotărât ce v-a studia la uni? Mihaela, Fleur ft frumoși brăduții. Cred ca sunt singura ce nu am luat brad, plănui saptamana viitoare. Felicitări Monica pt crockpot, sa o folosești cu placere. Fleur nu mai zic nimic, caci sunt supărată pe dnul soț: l-am lăsat paznic la o tava la cuptor și a reușit sa o ardă. Zice ca gătește el altceva în loc, vedem. Anja, miss Chloe are 9l și e cea mai dulce fetita, deși este necăjit non stop de frații ei. Au fost 9l grele, dar sper sa fie mai bine, a avut un reflux urat, cu vomă în jet, vomă solide, refuzul sânului, risc permanent de deshidratare, plimbat pe la gastro și alergologi, ba pefiatra ei a suspectat-o de anorexie infantila. Dups ce m-am luptat pt analize am descoperit ca are aplv di o anemie serioasa,pe care o tratam. Dacă reușesc pun și poza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...