Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

Fleur, uneori merge si nu merge sa combini diferentele culturale. De exemplu aici se deschid cadourile pe 24 seara si tot atunci e cina de Craciun. Pe cand la noi obiceiul e sa le deschidem dimineata pe 25. Si mancarea de pranz e traditionala. Alta diferenta e ca ei nu prea serbeaza de anul nou. Dar nu-i bai. La cati straini sunt pe aici se serbeaza mult in comunitatile straine.

 

La pationoar trebuie sa ai grija sa nu rupi ceva. Eu am cazut tare nasol acum 2 sau 3 ani. Banui ca am avut vreo 2 coaste rupte. Dar aveam viteza, tu probabil o sa fii atenta.

 

 

Cand eram mici, pe 24 seara asteptam pe langa geamuri sa auzim clopotelul de la sania mosului. Mama il auzea intotdeauna prima si atunci noi ne asezam pe jos in jurrul bradului si cantam cantecelele de Craciun: O brad frumos in romana, franceza si geramana, Mos craciun cu plete dalbe si alte colinde frumoase.

In timp ce cantam auzeam soneria, o data scurt. Se facea liniste, ne duceam pas-pas la usa de la intrare, o deschideam cu teama si gaseam acolo plase cu cadouri.

 

Apoi ne asezam la masa de Craciun.

 

Acelasi obicei, a fost sa fie si in familia lui CCS - ceea ce m-a bucurat enorm si acum acelasi obieci l-a prins si Silvia.

Acuma vom avea deja cadourile puse sub brad, dar pe 24 pe la 11 noaptea vom canta la brad, vom desface cadourile si vom manca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi acasa petreceam mereu seara de ajun, atunci venea moșul (nu in persoana, dar erau carourile sub brad) și stăteam la masa. Uneori aveam musafiri, uneori nu. Mătușa mea era mereu la noi. Ea a fost singura toată viața ei, a fost profesoara și absolut toate vacantele le petrecea la noi. Noi eram familia ei. 
Ovi la fel, petreceau in 24, exact ca și noi. 
Am auzit târziu, cred ca in facultate, ca unii se culcau și abia in 25 deschideau cadouri și apoi mâncau. :) M-a mirat tare, credeam ca toată lumea face ca noi, ca cei din jurul meu. 
 

Suedezii au același obicei, ei petrec totul in ajun. Indiferent de sărbătoare. Deci inclusiv Crăciunul. Pt noi asta e normalitatea :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca am mai zis aici - eu sunt dintre cei care desfaceau cadourile abia in 25. in copilaria mica a reusit mama sa ma pacaleasca zicandu-mi ca si bradul e adus de Mos Craciun, nu doar cadourile - asa ca in seara de Ajun colindam, mancam cozonac proaspat (restul prajiturilor le facea bunica un pic mai repede, dar cozonacul numai in ajun), si ma lasam cu greu dusa la culcare. in noaptea aia mama impodobea bradul si punea cadourile sub el, si a doua zi le descopeream cu multa incantare.

 

(asta a tinut pana cand am aflat de la prietenele mele ca ele impodobeau bradul impreuna cu parintii lor, cu cateva zile inainte de Ajun, asa ca bine'nteles ca de atunci am vrut si eu la fel)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am iesit iar la cumparaturi - am fost surprinsa cat de putina lume era la macelarie (una cu produse foarte bune, si ma asteptam ca tot cartierul sa se aprovizioneze cu "porcarii"). mai astept maine o livrare de la Auchan, si ma apuc de gatit: supa de vita, friptura in moare de varza, tocanita de inimi si pipote (ca n-am rezistat sa iau si de-astea, atat de mult imi plac). mai am de acasa sarmale si carnati fripti.

 

nu fac salata de boeuf din ingredientele din supa, ca-i prea multa munca [:I]  (si oricum primesc un pic de la prietena mea); candva o sa ajunga si carnea din supa o tocanita fiarta in vin rosu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Tare faini brazi am vazut si o dulceata de fetita: sa va traiasca Moon!

 

Frumos soare ati avut Glimmer.

 

Noi am mers la un loc de joaca exterior pe un deal. Era soare de-am zis ca ne bronzam ce nu ne-am bronzat toata vara. In juma de ora a intrat in nori si dupa aia in 5 minute ne-a dat o ploaie cu bulbuci de ne-a facut ciuciulete. Pana am ajuns inapoi la masina aveam gecile si pantalonii uzi, doar Julia a scapat ca purta haine de ploaie. P desi avea pantalonii de ploaie la ea, nu avrut ca deh, moda. Cand am ajuns inapoi in parcare a iesit iar soarele, si cu un curcubeu, sa ne faca in ciuda.  

 

Pe noi ne-a bagat in lockdown de sambata noaptea - au anuntat pe la 4 dupa amiaza. Eu am aflat abia ieri, adio hainute anul asta, ca toate magazinele ne-esentiale (haine, jucarii) sunt inchise. Mai am haine luate la reduceri peste an, o sa le pun pe alea in pachete, desi sunt de vara.  [batcap]

 

Si noi tot pe 24 seara serbam, deschidem cadouri si cantam colinde si avem masa 'festiva'. Pe 25 ne lalaim in pijamale, ne uitam la filme.

La mine intotdeauna venea mosul in persoana, pana pe la 9 ani, cand l-am recunoscut. la fel am facut si cu fetele, inclusiv aici. Anul asta, o sa lase la usa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, salata sta foarte bine (la fel si sarmalele)...ba chiar e mai delicioasa ca se aprofundeaza aromele. Oricum si maioneza e facuta de mine deci, proaspat totul.

 

Va admir ca puteti dupa job insa la mie e foarte greu sa ma apuc de chestii migaloase. V-am mai zis: eu plec din casa la 6:15am si ajung undeva la 7:30-8:00 cel mai devreme. Conduc 60 de mile dus (plus cele 60 de mile intors) si seara e un trafic nebun. Ajung mult prea obosita sa ma apuc de chestii care dureaza. Iar acum am un proiect care imi scoate peri albi...pic de oboseala la 9:30pm; nu pot fi luata de noua in bucatarie pentru ceva mai mult de o salata sau un sandwich :) :) 

 

Avusesem de gand sa imi iau  liber zilele astea dar nu a fost sa fie. 

 

Edit sa adaug ca totusi parca aveam mai multa energie in trecut, parca puteam sa fac mai multe intr-o zi, ca un titirez,...nu mai imi ies asa multe pocnind din degete. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In familia sotului se sarbatoreste in Ajun, atunci deschid cadourile. Se face masa cu  preparate de peste exclusiv. 

 

La mine in familie am crescut cu pom facut in Ajun si deschis cadourile pe 25 dimineata. Un pranz copios cu toate cele "porcarii" si apoi "food coma".

 

Noi facem combinatii sa impacam si capra si varza :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...