Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Eu azi am fost liberă dar am împachetat doar cadourile. E prea devreme sa gătesc, imi place sa fie mâncarea proaspăta. Singurul lucru ce îl voi face in avans, mâine, vor fi sarmalele, dar nu le fierb decât joi. Si blatul de tort cred, deși e cam devreme sa îl fac, dar joi va fi cam ocupat cuptorul. Mai văd eu. Și miercuri după job voi fierbe carnea și legumele Pt salata de boeuf, dar maioneza și făcutul salatei va fi doar joi. Joi voi face șunca in cuptor, voi face tortul, salata de beauf, voi prăji cârnat. Si o pâine de casa. Voi avea ajutoare, Silvia și soțul ma ajuta, va fi Ok. Și cam atât :). Cozonac nu fac anul asta, așa m-am hotarat.

 

nu are nimic daca coci blaturile inainte. Le invelesti in folie si stau perfect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu zic ca Roxana...blaturile stau bine mersi la racoare.

 

Am copt si eu o droaie de foi cu miere pe care le voi umple cu crema caramel si crema de cafea (unele) si cu crema de ciocolata (altele) . Plus am copt foile pentru tortul dobos. Am facut si crema deja (e in cutie la rece). 

 

Prajiturile astea cu foi (romanesti) chiar trebuie sa stea umplute cu crema cel putin o zi, doua sa se inmoaie bine. 

 

Anumite chestii chiar se preteaza foarte bine la "facut din timp"...iar eu stiam (poate gresesc) ca mai bine fierbi sarmalele daca le faci cu cateva zile inainte decat sa stea carnea cruda (din punct de vedere al bacteriilor)...mai ales la sarbatori cind frigiderul e mai plin ca de obicei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o lista de prajituri de 10 feluri. Nu le fac decat de craciun si imi e pofta de toate. Aia e. O sa le mananc :)

I looooveee you!!!!!!

 

Cam asa si eu...prajituri d-astea cu foi, creme, chestii nu fac decat de Craciun si tot eu le mananc. La cafeaua de dimineata pe 25 imi fac un platou doar pentru mine :) :) :) Sorb, rontai, sorb, rontai...deschid cadouri :) :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

bunica le tinea PE dulapuri - blaturile si foile de prajituri. si acolo e plin? (nu m-ar surprinde sa zici "da", ca la mine e - dar na, io am doar doua camere, si practic un singur dulap, ca ala din hol e pana in tavan)

 

haha, si la noi la fel. Si eu mai pun pe dulap (mai ales cand sunt mai fragile si sa nu risc sa le deteriorez)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...