Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

hej, acum ce m-am intord de la cumparaturile de Craciun. Am fost mai pe seara ca sa evit aglomeratia, ma asteptam sa fie cat de cat pustiu, nsa tot era oarecum aglomerat. Si nu stiu cum sa va explic, m-am simtit nasol in magazin, ff stresata, in alerta, pulsul ridicat. Ma enerva faptul ca tb sa fiu acolo. Si culmea, am vrut sa iau chestii sa imi faca mama piftie, si nu am gasit. Am mai incercat la 2 magazine, insa nu am gasit, asa ca nu facem nici anul asta piftie :))) Caci pana la magazinul romanesc nu ma duc la vreme de covid!

Si imi facusem asa planuri de ornat.

Maine fac ceva biscuti si bomboane cu martipan, choux a la creme, si poate ornamentele pt masa de Craciun. Voiam sa fac un tort, dar am renuntat. Nu manca mai nimeni prajituri.Poate mama vrea sa faca traditionala salata de beouf care e cu pui:))) eu nu ma omor dupa ea, copiii nici atata. Miercuri fac cozonacii si sarmalele, Joi dim curcanul si ce om mai pune pe masa, carnati, toba suedeza, lebar suedez :)))

 

Editez sa va spun ca am incercat reteta de paine de pe savori, cea cu ulei de masline. Mi-a iesit delicioasa!!!

 

Moon, Chloe e o scumpa! Multa rabdare cu alergia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu țin mâncarea de Crăciun pe balcon, frigiderul e plin cu legume, fructe, lactate, ouă, băuturi.

Noroc că temperaturile sunt mai clemente zilele astea, deci pot ține și dulciuri în balcon fără să înghețe.

 

Mă apuc miercuri de gătit, mâine am curs și apoi merg cu băiatul la patinaj și la tuns ( pe ultima sută de metri că de vineri se închid frizeriile).

În avans fac foile de Albă ca zăpada, poate și din alea cu miere și încerc să fac tortul (blatul e fără făină, nu se pastrează separat). Și piftia și fierb legumele și pieptul pt salata boeuf.

 

Noi sărbătorim pe 25 de dimineață, deschidem cadourile apoi prânz festiv. Apoi food coma, vorba lui Antmil.

 

Aici catolicii sărbătoresc reveillon (ajun) de Noel, unii merg la messe (slujba) de la miezul nopții.

 

Azi am împachetat cadourile, profitând de absența copilului, e la service de garde. Râdeam de una singură că a trebuit să mi fac și mie cadou, că anul ăsta nu mai are cine și vizite ioc. Dar nu pot zdruncina credința juniorului în Père Noël, că doar mereu au fost cadouri și pentru mama sub pom și n o fi chiar anul ăsta pe naughty list! Așa că am împachetat cu grijă un parfum uitat, nefolosit, din fericire încă în cutie și o pernă decorativă din blăniță plușată, destinată inițial tot copilului (oricum tot la el va ajunge).

Copilul va primi tabletă/Chromebook, un tricou cu logo ul școlii, baton de hockey și o cană în formă de pinguin (sic!).

Îi voi ferici și pe prietenii mei, pentru ea mocasini pufoși de casă, set de parfum, pentru el fular și o sticlă de vin românesc, copilul are jucării și dulciuri și i am împachetat și o gramadă de cărți de la fiu miu. Și pentru că si au cumpărat casă de vacantă de curând, le am luat un set frumos de veselă.

Si gata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

bunica le tinea PE dulapuri - blaturile si foile de prajituri. si acolo e plin? (nu m-ar surprinde sa zici "da", ca la mine e - dar na, io am doar doua camere, si practic un singur dulap, ca ala din hol e pana in tavan)

 

Nu am “pe dulap” in Bucătărie :). Mobila e incorporată. Cred ca sus sunt țevile de la hota și sunt mascate in așa fel încât deasupra dulapului e construit. 
 

In alți ani am mai dus prajituri in camera care a fost a Dianei, pe un dulap. Acolo e dormitorul preferat al pisicilor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, adica cozonacii dospesc si in frigider?

 

Da, da...coca dospeste (mai lent) si la frigider. Coca de brioche, de exemplu, e obligatoriu sa merga la rece, o fragezeste si mai mult. 

 

Nu m-am asteptat insa sa creasca ca la balamuc...sint obisnuita cu painea mea cu maia care sta la frigider fara probleme si 20 de ore si nu creste asa dramatic. 

 

Mai tineti minte filmul de groaza: "The Blob"?? Asa m-am simtit cind am deschis usa la frigider. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...