Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii se dau cu patinele


Recommended Posts

Apropo de cozonacii din aluat dospit în frigider (da, aluatul se ține 12-18 ore în frigider și crește, mai ceva ca Făt-Frumos), mie aluatul acela îmi iese prea moale, glutenul ăla ... se întâmplă ceva cu el, nu mai are forța, nu oferă susținerea din aluaturile frământate.
Fermecată de ideea de a scăpa de frământat, lăsat la dospit șamd, am recurs la rețete de genul ăsta, pentru că economiseam timp, dospirea petrecându-se noaptea când eu făceam nani și în continuare cât eram la serviciu. Veneam acasă și găseam aluatul umflat și pufos.
Eu am făcut pâine din aluat dospit în frigider, dar îmi pare că se coace foarte greu, mi s-a întâmplat să rămână crudă în interior sau nu făceam eu ceva cum trebuie.
Iar la cozonac aluatul era atât de moale, încât mi se lăsa sub greutatea umpluturii.
Așa că m-am întors spășită spre frământat și așteptat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 941
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Chestii care sa stea ca in frigider de rece dau afara pe terasa. Prajituri care le trebuie doar racoare le pun in camera la pruncul mic...el are camera pe colt si e friguroasa rau daca nu dau drumul la caldura. 

 

Si am doua frigidere: unul sus in bucatarie si unul jos in spalatorie.

 

In garaj nu am voie sa depozitez nimic...e studioul barbatului. Am voie doar sa bag masina MILIMETRIC...mi-a desenat pe podea exact unde ma incadrez :) :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, spune-mi și mie cum e toba suedeza (sylta?) și lebarul? De fapt nu știu nici lebăr ce înseamnă :)), bănuiesc ca e caltaboș? 

 

Miha, banuiesc ca nu cine stie ce. Lebarul e un fel de pateu la sul. Oarecum seamana. La noi caltabosul era o chestie cu orez, carne/organe tocate. Facea bunica, dar abai de gustam, Mie taiatul porcului imi displacea rau de tot. Imi amintesc de mirosuri, de mormanele de carne, de fiert pt toba, lebar, jumari. Noroiul care se facea acolo unde taiau bietul animal. Singurul lucru care inca imi place este soriciul. As manca pana la disperare.

 

Si noi tot pe 25 dim desfaceam cadourile. Pe 23-24 erau colindele, inca post,  insa noi gustam cozonacii calzi. Pe 23 faceam bradul. Noi am pastrat traditia cu 25. Mergem la prieteni pe 24 cu cadouri, iar pe 25 facem la noi (asta in anii fara covid)

 

Eu nici nu am desfacut plasele. Le-am lasat pe terasa. Le desfac maine pe lumina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, dar eu framant inainte sa il bag la frigider. Ce zici tu despre "moale" este autoliza :) :) Un aluat daca e doar lasat in banii lui, se molesete...dar el trebuie si "shaped"...impaturit sa aiba tinuta. Sint niste pasi acolo care trebuie urmati. Nu merge direct din frigider in cuptor!

 

Depinde mult de faina si de forta drojdiei (sau maia). Eu fac paine foarte des (sourdough doar cu maia, fara drojdie))...cumpar faina cu sacul direct de la moara ca dau si la amici (deci eu fac undeva la 4-5 paini pe saptamana minim (in general coc vinerea ca lucrez de acasa). 

 

Cozonacul m-a luat prin surprindere...ca e cu drojdie proaspata si are continut bogat de grasime si zahar...deci a crescut ca la balamuc.

 

Am pus poza cu painea de vinerea trecuta...

post-128087-0-90562500-1608583782_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja deci lebarul e caltaboș? 
 

Mie îmi placea tare mult Caltaboșul dar eu nu participam la tăiatul porcului. Noi nu aveam “la țara” și ai mei cumpărau cu cineva o jumate de porc(de obicei un șofer de al mamei) și aia pregăteau tot. Eu vedeam doar produsele finale, toate foarte gustoase! 
Pateul de aici e pateu :). 
 

Eu am găsit racitura gata făcută, mi-a trecut pofta cât de cât. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja deci lebarul e caltaboș? 

 

Mie îmi placea tare mult Caltaboșul dar eu nu participam la tăiatul porcului. Noi nu aveam “la țara” și ai mei cumpărau cu cineva o jumate de porc(de obicei un șofer de al mamei) și aia pregăteau tot. Eu vedeam doar produsele finale, toate foarte gustoase! 

Pateul de aici e pateu :). 

 

Eu am găsit racitura gata făcută, mi-a trecut pofta cât de cât. 

 

nuu, lebarul nu e caltabos :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reînceput sa fac cozonac după ce mi-am luat mașina de pâine. Pe care o folosesc doar Pt frământat și dospit :). Și pâinea iese mai buna dacă o coc in cuptor și nu in mașina. 
La frământat cu mâna, nu mi-au ieșit niciodată cozonacii. In schimb, cu mașina de frământat și dospit n-am dar greș niciodată. 
Fleur, o recomand ca următoare investiție :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am “pe dulap” in Bucătărie :). Mobila e incorporată. Cred ca sus sunt țevile de la hota și sunt mascate in așa fel încât deasupra dulapului e construit. 

 

In alți ani am mai dus prajituri in camera care a fost a Dianei, pe un dulap. Acolo e dormitorul preferat al pisicilor. 

 

nu le tinea in bucatarie, ca acolo era cald de la atata gatit (si caldura suplimentara sa creasca cozonacii [:)] ); le tinea pe dulapurile din camere, unde era mai racoare (cam cum e la mine acum, cu caloriferele abia calai  [:-)))]  )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...